חיפוש מחקרים
קטגוריות נוספות

התגלה הנוגדן הראשון מסוגו שיכול להילחם בכל סוגי הווירוסים של שפעת מסוג A

הוסף מחקר
31/07/2011
צפיות: 549

יפעת גדות News1.co.il

האם נמצא האנטי-וירוס נגד כל השפעות

 

יידרשו שנים [צילום: AP]

התקווה היא שפיתוחים עתידיים יסללו את הדרך לחיסון אוניברסלי - נכון לעכשיו בכל חורף מדענים צריכים לפתח חיסונים חדשים בתגובה לשינויים שעוברים הווירוסים

 

▪ ▪ ▪

התגלה הנוגדן הראשון מסוגו שיכול להילחם בכל סוגי הווירוסים של שפעת מסוג A. כך דיווחו חוקרים בכתב העת הרפואי "Science Express".

 

ניסויים בעכברים שהודבקו בשפעת הראו כי הנוגדן יכול לשמש כטיפול בשעת חירום. התקווה היא שפיתוחים עתידיים יסללו את הדרך לחיסון אוניברסלי - נכון לעכשיו בכל חורף מדענים צריכים לפתח חיסונים חדשים בתגובה לשינויים שעוברים הווירוסים.

 

קבוצות מחקר רבות בכל העולם מנסות לפתח חיסון אוניברסלי. לחיסון צריכה להיות היכולת לתקוף גורם שקיים בכל סוגי השפעת שאינו משתנה או עובר מוטציה. חוקרים כבר הבינו כי אנשים מסוימים שחלו בשפעת העופות יפתחו חסינות יתר לזיהומים אחרים.

 

מדענים מהמוסד הלאומי של המועצה למחקר רפואי בבריטניה, יחד עם חוקרים משווייץ, בדקו יותר מ-100,000 דגימות של תאים חיסוניים מחולים שחלו בשפעת או חוסנו נגד שפעת. הם בודדו נוגדן - שנקרא FI6 - הפוגע בפרוטאין הנמצא על פני השטח של כל הווירוסים של שפעת מסוג A ונקרא haemagglutinin. לדבריהם, הם ניסו כל תת-סוג של שפעת A והנוגדן השפיע על כולם.

 

הם מקווים כמובן שבסופו של דבר ניתן יהיה להשתמש בו כטיפול, על-ידי הזרקתו לחולים במטרה לעצור את הזיהום. מאחר שמדובר בנוגדן הראשון שמשפיע על כל תת-סוגי הווירוסים של שפעת מסוג A, ה-F16 מייצג אפשרות טיפולית חשובה ביותר.

 

כאשר העכברים קיבלו את ה-F16, הנוגדן סיפק הגנה מלאה כנגד מינונים קטלניים של וירוס H1N1 שניתנו מאוחר יותר. עכברים שהנוגדן הוזרק להם לאחר שקיבלו מינון קטלני של הווירוס התאוששו ושרדו.

 

יחד עם זאת, יש לציין כי עדיין מדובר בנוגדן ולא בחיסון, המעורר את מערכת החיסון של הגוף לייצר את הנוגדן בעצמה.

 

מבנה הנוגדן והדרך בה הוא מקיים אינטראקציה עם ה-haemagglutinin הובנו כבר, עובדה שתסייע בחקר החיסון, למרות שיידרשו עוד שנים רבות עד שיפותח.

 

http://www.news1.co.il/Archive.....70-00.html

הוסף תגובה
תגובות הגולשים בפייסבוק