ויטמין D נגד אלרגיות
חיפוש מחקרים
קטגוריות נוספות

ויטמין D נגד אלרגיות

הוסף מחקר
מופיע גם בקטגוריות: 
ויטמין D  |  מחלות עור (כללי)
4/10/2011
צפיות: 784

ויטמין D נגד אלרגיות

 

 

באדיבות ד"ר מרדכי הוכברג, PhD תזונאי — עודכן לאחרונה 04/10/2011 08:44

במחקר שנערך בארה"ב נמצא שויטמין D הינו תוסף מזון המסוגל להגן בפני אלרגיה הנגרמת על-ידי אספרגילוס פומיגטוס, אחד מסוגי העובשים הנשאפים על-ידי האדם. אצל חולי אסתמה וסיסטיק פיברוזיס עובש זה גורם לתסמיני אלרגיה קשים.

 

 

מיטת שיזוף מבוקרת היא האופציה לקבלת ויטמין D

 

המחקר התמקד בתאי Th2, שליח הורמונאלי של תאי T עוזרים שגורמים לתגובה אלרגית. החוקרים גילו שפעולה מוגברת של תאי Th2 קשורה לרמה נמוכה בדם של ויטמיןD. אספרגילוס פומיגטוס הינו עובש שכיח שמצוי בבתים, בעיקר במקומות לחים כמו מטבח, חדר אמבטיה ושירותים – הוא יכול להשתכן גם בכר השינה של האנשים. עובש זה איננו מזיק לאנשים בריאים, אבל הוא עלול לגרום לתגובה אלרגית חריפה אם המערכת החיסונית מוחלשת כמו במחלות ריאה או אסתמה. חשוב שפנים הבית יהיה יבש, אבל כמעט ולא ניתן למנוע כליל את הופעתו של עובש זה.

למחקר שנערך במרכז הרפואי LSU בניו אורלינס יש חשיבות מירבית, מאחר שהוא מורה על דרך קלה ופשוטה להגביר את יכולת הגוף להתמודד עם אלרגיות – באמצעות רכיב תזונה ולא באמצעות תרופה. רמה אופטימאלית של ויטמין D לוחמת באלרגיות לעובשים. במחקר נמצא שויטמין D לא רק מצמצם את הייצור של החלבון מעורר האלרגיה הנוצר כתגובה לעובשים, הוא גם מגביר ייצור של חלבונים המקנים חסינות. משמעות הדבר היא שויטמין D לא רק עוזר לטיפול באלרגיה לעובשים, הוא יכול למנוע אותה מכל וכל. טוב לדעת שויטמין D גם משפר פעולה של המערכת החיסונית. למעשה, לכל מי שחולה בשל חשיפה לעובשים יש מערכת חיסונית חלשה.

לגבי חולי אסתמה, שהם היותר מושפעים מעובשים, התועלת היא אפילו רבה יותר מאחר ושמירה על רמת ויטמין D תקינה יכולה להפחית גם את חומרת הסימפטומים של מחלתם בנוסף להפחתת אלרגיות הנגרמות מעובשים. ויטמיןD לא מפסיק להפתיע וכל המחקרים שנערכו לגביו, מעבר לנושא יכולתו המוכרת בבניית מסת העצמות, העלו רק תוצאות חיוביות. תגובה אלרגית יכולה להתפתח כאשר המערכת החיסונית מגיבה לא כנדרש לגבי חומרים שכרגיל אינם מזיקים. ובכן, ויטמין D הינו ווסת מאוד עוצמתי לפעולת המערכת החיסונית.

למעשה, רמות נמוכות שלו נקשרות עם עליה ברמת IgE ואאוזנופילים, שהם סמנים לאלרגיה אצל בני אדם. זאת ועוד, אחת מן הדרכים בהן העובש אספרגילוס גורם לנזק היא בכך שהוא מוביל לאינפקציות שיכולות לעבור מהריאות לדם ומשם לאברי גוף שונים. ויטמין D עוזר לייצר 200 פפטידים נוגדי חיידקים שנלחמים בכל סוגי האינפקציות.

לפי מידע שנמסר לתקשורת מטעם אוניברסיטת אורגון, גורם מפתח אחד של המערכת החיסונית הוא היכולת של ויטמין D לווסת חלבונים נוגדי בקטריות. יכולת זו קיימת מאז הופיעו הפרימאטים הראשונים עלי אדמות והיא קיימת רק אצל בני אדם והקופים למיניהם. סלקציה אבולוציונית שמרה יכולת זו כל הזמן וזוהי תכונה קריטית לבריאות האדם והקופים כאחד.

בארה"ב, גם בארץ, נמצאו מחסורים חמורים בויטמין D בקרב אוכלוסיות שונות. שם, אצל 50% מן הילדים נמצא מחסור. אצל מבוגרים המצב אפילו גרוע יותר וזו אחת הסיבות לתחלואה במחלות חיידקים כמו גם במחלות רבות נוספות. חוקרים במכון ע"ש לינוס פאולינג באוניברסיטת מדינת אורגון בארה"ב סיכמו, באופן חד משמעי,שאם אין לאדם מספיק ויטמין D, המערכת החיסונית לא תעשה את המוטל עליה. ויטמין זה גם מווסת את התגובה החיסונית – הוא גם מונע פעילות יתר שלה ובכך עוזר למניעת אסתמה ומחלות אוטואימוניות נוספות.

בארה"ב, המחסור בויטמין D בחודשי החורף מאוד נפוץ. רמתו הממוצעת בסוף החורף היא 15-18 ננוגרם למ"ל. מחסור חמור מאוד יש בין המבוגרים שם, ל-95% מהם יש מחסור בו ובכלל האוכלוסייה, לכ-85%.

הדרך היותר פשוטה למלא את המחסור היא להיחשף לשמש, חצי גוף כחצי שעה, או עד שהעור נהייה ורוד בהיר – לא להישרף בשמש! מיטת שיזוף מבוקרת היא האופציה השנייה ואם לא מסתדר, אז לקחת D כתוסף מזון. מינון מתאים להשגת רמה סבירה היא 5,000 עד 20,000 יחב"ל ליום. הדרישות לגבי ויטמין D מאוד שונות מאדם לאדם אבל מינימום סביר הוא 50 נ"ג למ"ל. אופטימום הוא 80-110 נ"ג. כאשר יש די ויטמין D, התאים בגוף יפעלו במיטבם ובכך תמנענה מחלות שונות, כולל מחלות כרוניות. ויטמין זה יכול להציל חיים – כל שנה ימותו מיליון אנשים פחות על-פני האדמה אם יהיה לכולם די ויטמין D. באשר לעובשים, יש לדאוג לבל יהיו מקומות לחים בבית – דרוש אוורור מתאים ומניעת נזילות.

מקורות

Journal of Clinical Investigation August 16, 2010

Physorg August 16, 2010

Who Knew this Vitamin Could Prevent Mold Allergies?

Posted By Dr. Mercola | September 04 2010 | 68,373 views

 

 

 

החשיבות של רמה מספקת של ויטמין D

משרד הבריאות בארה"ב הודיע, בסופו של תהליך, שיש להגדיל את קצובות המזון לגבי ויטמין D, שהיו עד כה 200-600 יחב"ל ליום. כתוצאה מהיצמדות רבת שנים לקצובה זו, למרבית תושבי ארה"ב, גם אצלנו בארץ, יש מחסור בויטמין D. מחקרים רבים ביותר, שנעשו בשנים האחרונות, העלו שמחסור בויטמין D גורם למחלות רבות: אוסטיאופורוזיס, סרטן, דפרסיה, מחלות לב, סוכרת, מחלות כליה ועוד. במילים אחרות, אם למרבית תושבי ארה"ב לא יהיה מחסור בויטמין D, תעשיית התרופות שם תספוג מכה קשה. מרבית התרופות הנמכרות בארה"ב ניתנות שם לאנשים שמחלותיהם נגרמו למעשה מחוסר ויטמין D, גם מאכילת מזון לא מזון.

המועצה לתזונה ואיגוד תעשיית יצרני תוספי המזון שם כינו את ההמלצות החדשות כצעד ראשון לקראת אימוץ מסקנות לגבי הגדלת צריכת ויטמין D לבני אדם. השאלה היא אם זה אמנם צעד קדימה. מחקרים מקיפים שנעשו בארה"ב מורים של-70% מן הלבנים שם ול-97% מן השחורים אין רמות מספיקות של ויטמין D בדם. כתוצאה מכך, בין השחורים שם יש אחוז גבוה יותר במידה ניכרת של תחלואה בסרטן.

תזונאים ואנשי מקצוע בארה"ב ציפו לכך שההמלצות החדשות לגבי צריכת ויטמין D תהיינה 2,000, אפילו 4,000 יחב"ל ליום. ואכן, מרבית התזונאים שם ממליצים על כמויות כאלו. מחקרים על הקשר בין מחסור בויטמין D לבין תחלואה בסרטן מבהירים שרמה מספקת של ויטמין D תמנע 77% מכלל מקרי הסרטן שם. אין שום סיבה להניח שבארץ המצב שונה.

אם יאמצו רמות צריכה כאלו של ויטמין D ונהגי בריאות נוספים, תהייה שם מגפת בריאות שתפגע בחברות התרופות. שלטונות הבריאות שם מזהירים אנשים שלא לקחת יותר מדי ויטמין D. כך, היום הוגדל המינון המומלץ ל-600 ולקשישים, עד ל-800 יחב"ל ליום והם מזהירים מפני נטילת מינון גבוה, אשר לטעמם הוא 4,000 יחב"ל ויותר ליום.

הממסד הרפואי שם מזהיר שכל כמות מעל 10,000 יחב"ל ליום יכולה לפגוע בכליות. ובכל זאת, רופאים מפוקחים בארה"ב ממליצים על רמות של 50,000 יחב"ל, לתקופות משתנות לפי המצב, כדי להתאושש מהמצב של חוסר ויטמין D. כמות כזו בטוחה, לזמן קצר, רק לאנשים שיש להם מחסור חמור. היא לא בטוחה לאנשים שיש להם מחסור קל ובוודאי לא לאלו שאין להם מחסור.

המומחה לנושא ויטמין D בארה"ב, דר' מיכאל הוליק, שבעבר הותקף על-ידי רופאים בנושא זה, לוקח בעצמו 3000 יחב"ל מדי יום. רמה של 600 יחב"ל ליום מעוררת רחמים. היא מבטיחה שהמגיפה של חוסר ויטמין D, עם כל ההשלכות שלה, תימשך. לדברי דר' קרדיק גרלנד, אחד מן המדענים המובילים בנושא ויטמין D וסרטן, המלצה על מניעת סרטן בעזרת רמה כזו כגבול עליון ליום הינה מטרידה ביותר.

לדברי כותבי המאמר באנגלית שתמציתו מובאת בזה, הטענות בדבר האפשרות להינזק מרמה גבוהה יותר מ-600 יחב"ל היא קונספירציה של משרד הבריאות שם, התקשורת וחברות התרופות גם יחד. הם טוענים שרק למעטים יש מחסור, מאחר ואנשים נחשפים לשמש או לוקחים מולטיויטמינים בהם יש כבר כ-400 יחב"ל ליום. זהו שקר גס. מרבים האנשים שם לא נוטלים תוספי ויטמין זה או מולטיויטמין המכיל כמות משמעותית שלו ועוד פחות מזה נחשפים לשמש כנדרש. והכי גרוע, ככל שצבע העור של אנשים כהה יותר, כך הם פחות מסוגלים לקלוט את קרני UV הדרושות לייצור הויטמין. אצלם, שכיחות הסרטן מרקיעה שחקים. צבע עור כהה מתאים לבני אדם בארצות טרופיות בהן יש שעות שמש ועוצמות קרינה רבות. אין הוא מתאים לתושבים כאלו שמהגרים לארצות הצפון – הם צריכים במפגיע לקחת תוספי ויטמין D.

כעת, תושבי ארה"ב כולם משתתפים, שלא בידיעתם, ושלא לטובתם, בניסוי רפואי. ניסוי זה רוצה למצוא "מה יקרה לתושבי ארה"ב, בעיקר לשחורים, אם יהיה להם מחסור בויטמין D ?" בעבר, שלטונות הבריאות בארה"ב כבר ערכו ניסויים על אנשים כעכברי מעבדה בגואטמאלה. על זה הנשיא אובמה התנצל לאחרונה.

המכון לרפואה בארה"ב משקר במצח נחושה באומרו שיש הוכחות רק לגבי התועלת של ויטמין D למען בריאות השלד. למעשה, מחקרים שמתפרסמים כעת מדי חודש מלמדים שאם אין לאדם רמה מספקת של ויטמין D, הוא חשוף לאין ספור מחלות.

בארץ, למיטב ידיעתי, יותר ויותר רופאים ואנשי מקצוע מודעים לנזק העצום שנגרם לבריאות אם יש מחסור בויטמין D. הכרחי שתודעה זו תוטמע בקרב כל הרופאים והתזונאים וכל תושבי ארצנו.

מקור

Mike Adams, NaturalNews.com, December 02, 2010

 

http://www.cancerhelp.org.il/t.....25d95d55ea

הוסף תגובה
תגובות הגולשים בפייסבוק