בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הקשר בין לידה מוקדמת ולחץ בתחילת ההריון

מופיע גם בקטגוריות: 
11/12/2011
1011

הקשר בין לידה מוקדמת ולחץ בתחילת ההריון

מערכת BeOK | 11.12.11

 

פורטל בריאות יופי רפואה

האם לידה מוקדמת עלולה להיגרם מלחץ במהלך ההריון? מסתבר שכן. מחקר שנערך על נשים שחוו רעידת אדמה בזמן ההריון מצא כי הלחץ שחוו הוביל לתופעות כגון לידה מוקדמת ושינוי ביחס בין זכרים ונקבות שנולדו.

 

 

תחושת לחץ בחודשים השני והשלישי להריון עלולה לקצר את משך ההריון, להעלות את הסיכון ללידה מוקדמת ואף עשויה להשפיע על היחס בין תינוקות ממין זכר וממין נקבה. אלו הן המסקנות העולות ממחקר אשר בחן מה היתה ההשפעה של לחץ על נשים הרות בעקבות רעידת האדמה שהתרחשה במחוז טרפקה בצ'ילה בשנת 2005. המחקר נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת NYU שבניו יורק, ארה"ב ופורסם בכתב העת Human Reproduction.

 

למידע נוסף בנושא לידה מוקדמת, הריון היכנסו לפורומים:

פורום אולטראסאונד בהריון

פורום הכנה ללידה, קורס הכנה ללידה

פורום הריון בסיכון גבוה

פורום הריון ולידה

פורום חרדה מהריון, חרדה בהריון

 

על אף שכבר זמן מה ידוע שלחץ, או סטרס, עשוי להשפיע על משך ההריון ולגרום לידה מוקדמת, אף מחקר עד כה לא בחן את ההשפעה של תזמון הלחץ במהלך ההריון וההשפעה שעשויה להיות ללחץ על היחס בין המינים בקרב תינוקות. המחקר מציע תשובות אפשריות לשאלות אלו ומעלה את האפשרות שהחשיפה ללחץ עצמה היא זו המשפיעה על רמות הלחץ בהריון, ולא גורמים אחרים הקשורים ללחץ, כמו מצב כלכלי קשה.

 

החוקרים בחנו את תעודות הלידה של כל התינוקות שנולדו בצ'ילה בין השנים 2004-2006. בכל אחת מהשנים האלו, נולדו בצ'ילה בממוצע 200,000 תינוקות. הרישומים על הלידות סיפקו מידע לגבי גיל ההריון, מין התינוק, משקלו וגובהו וכן האם נדרש טיפול רפואי כלשהו בעקבות הלידה.

 

כמו כן, רישומי הלידות כללו מידע בנוגע לגיל האם, מצבה המשפחתי, האם עברה הריונות קודמים ובאיזה מחוז של צ'ילה התגוררה. מידע זה איפשר לחוקרים לדעת עד כמה האמהות היו חשופות להשפעותיה של רעידת האדמה שכן כך יכלו לבדוק מה היה המרחק של אשה ממוקד רעידת האדמה. באמצעות מידע זה החוקרים יכלו לנתח את הקשר שבין השפעת רעידת האדמה על מצבה הנפשי של האם ובין גיל ההריון (גיל העובר מרגע ההתעברות) בעת רעידת האדמה.

 

רעידת האדמה בטרפקה היתה בעוצמה של 7.9, עוצמה הנחשבת ל"הרסנית". החוקרים מצאו שאצל נשים שהתגוררו באותה עת סמוך למוקד רעידת האדמה והיו בחודש השני או השלישי להריונן, משך ההריון היה קצר יותר והסיכוי שלהן להיארעות לידה מוקדמת (לפני השבוע ה-37 להריון) היה גבוה יותר בהשוואה לנשים אחרות.

 

להלן הנתונים במספרים:

הריונן של נשים שנחשפו לרעידת האדמה בחודש השני היה קצר ב-1.3 ימים בממוצע בהשוואה להריונן של אלו שחיו באזורים מרוחקים ממוקד רעידת האדמה.

הריונן של נשים שנחשפו לרעידת האדמה בחודש השלישי להריונן היה קצר ב-1.9 ימים בממוצע בהשוואה להריונן של נשים מורחקות מרעידת האדמה.

כמו כן, נשים שנחשפו לרעידת האדמה בחודש השלישי להריונן הראו עלייה של 3.4% בסיכוי להתרחשות לידה מוקדמת. באופן רגיל, 6% מהנשים עוברות לידה מוקדמת, אך בקרב נשים אלו, יותר מ-9% חוו לידה מוקדמת.

התרחשותה של לידה מוקדמת היתה שכיחה יותר במקרים בהם העובר היה ממין נקבה. הסיכוי לחוות לידה מוקדמת אצל נשים שנשאו נקבות עלה ל-3.8% אם האשה נחשפה לרעידת האדמה בחודש השני ול-3.9% אם נחשפה לרעידת האדמה בחודש השלישי להריונה. לא נצפתה השפעה דומה על נשים שנשאו זכרים.

 

בעקבות הלחץ: נולדו יותר בנות מבנים

 

מאחר שהלחץ כתוצאה מהחשיפה לרעידת האדמה השפיע על לידותיהן של בנות יותר מאשר על לידותיהן של בנים, החוקרים בחנו את היחס בילודה של בנים ובנות. היחס הנורמלי הוא 51:49, כלומר, מתוך כל 100 לידות, 51 יהיו בנים והשאר בנות. אולם, במקרה של היולדות מצ'ילה חלה ירידה של 5.8% ביחס זה, שהתבטאה בכך שמתוך כל 100 לידות רק 45 היו בנים והשאר בנות. המשמעות היא, שהיחס שנטה קודם לכן לטובת הבנים, התהפך בעקבות רעידת האדמה ונטה לכיוון הבנות.

 

מחקרים קודמים מעלים את האפשרות שבתקופות של לחץ נשים הרות הן בסיכון גבוה יותר להפיל עוברים זכרים שכן עוברים ממין זכר גדלים מהר יותר מעוברים ממין נקבה ודורשים משאבים רבים יותר מהאם. כמו כן, יתכן שהם פחות 'קשוחים' מהבנות במהלך ההריון ועל כן קשה להם יותר להסתגל לסביבה לחוצה ברחם.

 

החוקרים במחקר הנוכחי אומרים שהממצאים שלהם תומכים בהשערה זו ומוסיפים שלחץ עשוי להשפיע לרעה על סיכויי השרידות של עוברים ממין זכר, בעוד שאצל עוברים ממין נקבה, הלחץ אינו משפיע על שרידותם כי אם על משך ההריון שמתקצר.

 

על פי החוקרים, יתכן שהמנגנון שעומד מאחורי ממצאים אלו קשור לשליה, אשר משחקת תפקיד בקביעת משך ההריון. ייתכן שההורמון קורטיזול המופרש בעת לחץ משפיע על תפקודה של השליה.

 

לכתבות נוספות בנושא לידה מוקדמת, הריון:

לידה מוקדמת: כל הסימנים

תופעות בזמן הריון - מתי לדאוג ומתי לא?

בדיקה חדשה לגילוי רעלת הריון בנשים הרות

הריון? לקראת לידה? במה מומלץ להצטייד?

ויטמין C מגן על עובריהן של נשים מעשנות

 

במשך שנים ארוכות חוקרים רבים טענו שעוני משפיע לרעה על הבריאות בשל הלחץ שהוא גורם. החוקרים במחקר הנוכחי מסכימים שזה אפשרי אולם מעלים את הנקודה שלעתים קרובות קשה להפריד את השפעתו של העוני מהשפעתם של גורמים מלחיצים אחרים הקשורים לעוני, כמו תזונה לקויה ומגורים לא הולמים אשר עשויים גם הם להשפיע על בריאותן של נשים ועל ההריון.

 

חשיבותו של המחקר היא בכך שהוא איפשר לבדוק את השפעתו של גורם מלחיץ כמו אסון טבע באופן בלתי תלוי, ללא קשר למצבן הכלכלי של הנשים. מהמחקר עולה שלחץ הוא אכן גורם שעשוי להשפיע לרעה על הבריאות.

 

http://www.beok.co.il/Category.....7%95%D7%9F

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד