בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מדענים הצליחו באמצעות שיטה חדשנית להפוך שרירים זקנים לצעירים

מופיע גם בקטגוריות: 
24/09/2011
5287

מדענים מ- University of California, Berkeley , הצליחו בניסוי שנערך בעכברים, להפוך את תהליך ההזדקנות ברקמות של שרירים בוגרים, ועודדו אותם לחזור חזרה לשלב מוקדם יותר שבו הצליחו ליצור שרירים חדשים ולתקן שרירים פגומים.

 

זאת ועוד, המדענים הוכיחו במסגרת ניסוי שנערך בעכברים, שניתן לעשות שימוש בתאי הגזע של השרירים שתוכנתו מחדש כדי לתקן רקמות שנפגמו.

 

ההישג שפורסם ביום 23 לספטמבר 2011 במגזין Chemistry & Biology , תואר ע"י החוקרת הראשית פרופסור לביו- הנדסה גב' Irina Conboy כ "פותח את הדלת לפיתוח טיפולים חדשים למאבק בניוון השרירים שנובע מהזדקנות" .

 

שרירי השלד הם השרירים המניעים אותנו ואחראים על ההתנהגות הנראית לעין. הם אחראים על השריריים הרצוניים ולכן נקראים גם שרירים רצוניים. שם נוסף הוא שרירים משורטטים, המבוסס על מראם.

רקמת שרירי השלד, מורכבת מחבילות מוארכות של סיבים המכונים myofibers, שנוצרו מתאי שריר בודדים המכונים myoblasts.

ההתגבשות של תאי השריר הבודדים myoblasts והפיכתם/התגבשותם לתאי myofibers מהווה את השלב האחרון של ההתמיינות.

בעבר, תהליך היווצרות השריר נחשב ל"כרטיס חד כיווני" שמתחיל מתאי גזע לאחר מכן myoblasts ולאחר מכן לסיבי שריר myofibers. אמרה Conboy שהינה גם חברה במרכז "תאי הגזע" שבברקלי וחוקרת בשיתוף פעולה עם California Institute for Quantitative Biosciences (בקיצור QB3 ).

"אנחנו הצלחנו לקחת סיבי שריר מרובי גרעין ולהפוך אותם למצב אחד אחורה, למצב שבו הם היו תאים בודדים myoblasts .

 

במשך שנים רבות, אנשים רצו לעשות את זה והשגנו את זה, ע"י חשיפת הרקמות לכימיקלים מולקולריים מעכבים.

 

לא כל תאי הגזע נוצרו שווים. מחקר תאי הגזע הנוכחי מתבסס בד"כ על תאי גזע פלוריפוטנטים- סוג תאים שיכוללים להפוך לכל רקמה בוגרת בגוף. מחקר זה הינו מאתגר. תאי גזע פלוריפוטנטים יכולים להשיג מרקמה עוברית, או מתאים בוגרים שהצליחו להנדס אותם למצב העוברי. הטכניקה החדשנית ביותר בתחום הינדוס לאחור הינה ע"י החדרת גנים שמתכנתים חזרה את התאים הבוגרים למצב הפלוריפוטנטי שלהם.

הבעיה היא שבתהליך זה יכולים להיווצר גידולים סרטניים.

 

ואולם במחקר הנוכחי, המדענים החזירו את התאים רק לשלב אחד אחורה, לשלב ה- myoblasts ולא לשלב העוברי. וכך הצליחו גם להשיג אפקט של הצערת וחידוש השרירים ללא סיכון של היווצרות גידולים סרטניים.

 

http://www.independent.ie/heal.....85426.html

 

http://www.sciencedaily.com/re.....121403.htm

 

http://www.medicalnewstoday.co.....234890.php

 

http://scopeblog.stanford.edu/.....-or-aging/

 

http://news.bioscholar.com/201.....ation.html

 

http://www.lv.com/media_centre.....ailid=4734

 

 

שימו לב שכבר פורסם מחקר של מדענים מאוניברסיטת ברקלי ביום 30.9.09 על כך שהצליחו להפוך שרירים זקנים לצעירים:

 

 

 

 

http://berkeley.edu/news/media/releases/2009/09/30_muscle.shtml

 

 

ובערך "aging" בויקיפדיה:

In September 2009, researchers at UC Berkeley discovered they could restore youthful repair capability to muscle tissue taken from men aged 68 to 74 by in vitro treatment with mitogen-activated protein kinase.[54] This protein was found to be essential for the production of the stem cells necessary to repair muscle after exercise and is present at reduced levels in aged individuals.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ageing

כמו כן, בהזדמנות זו יש להזכיר טכניקה נוספת של הצערת שרירים שפורסמה ביום 4.11.08 :

 

צוות מדענים מאוניברסיטת וירגי'ניה בראשותו של פרופסור Michael O Thorner גילה שתרופה המכונה MK-677 שיחזרה 20% ממסת שריר בקרב אנשים מבוגרים בגילאי 60-81 .כמו כן התרופה גרמה שהורמוני הגדילה חזרו להיות כמו אצל אנשים צעירים. הורמון גדילה דמוי אינסולין המכונה 1 insulin-like growth factor או בקיצור IGF-1 .

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד