בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

התגלה כיצד פועל המנגנון שמקנה לחולד עירום הגנה של 100% מפני סרטן

20/06/2013
4561

צוות מדענים בינלאומי מארה"ב, סין וישראל (פרופ' אביתר נבו מאוניברסיטת חיפה) גילו במדויק כיצד פועל המנגנון שמקנה לחולד עירום (naked mole rat ) הגנה של 100% מפני סרטן. התגלית יכולה לסלול את הדרך ליצירת חיסון לסרטן

למען האמת, לחולד העירום יש 3 מנגנונים שהתגלו עד כה שמקנים לו חסינות יוצאת דופן ואריכות ימים:

1. מחקר מיום 30.4.13 (התגלית הנוכחית)

מסתבר שתאי רקמת החיבור של החולד מפרישים חומר המכונה חומצה היאלורונית (hyaluronan acid) בריכוז גבוה פי 5 מאצל בני אדם ועכברים. החומצה מפחיתה את הפעילות של אנזים המכונה HYAL2 ועקב כך נוצר נוזל ייחודי המכונה HAS2 שמקנה לחולד העיוור את העמידות המושלמת בפני סרטן. כשהוציאו את הנוזל הזה הופיע סרטן גם אצל החולד העיוור.  לדעת המדענים, החולד זקוק להפרשת יתר של החומצה הנ"ל מכיוון שהיא מקנה לו גמישות הנחוצה לו בסגנון החיים בתוך מחילות צרות.  המחקר פורסם במגזין Nature .

הארץ

Nature

 

2. מחקר מיום 3.10.12

מדענים מ - University of Rochester בשת"פ עם פרופ' איתמר נבו מאוניברסיטת חיפה גילו יש חלבון נוגד סרטן המכונה P53 שמפעיל מנגנון השמדה עצמית רק אצל התאים הסרטניים. (חלבון זה מצוי אומנם גם אצל בני אדם אך משום מה הוא לא מצליח לחקות את אותה הפעולה.

מגזין PNAS

Science News

 

3. מחקר מיום 2.7.12

מדענים מאוניברסיטת ת"א בראשות ד"ר Dorothee Huchon בשת"פ עם מדענים מ- University of Texas בראשות פרופ' Rochelle Buffenstein ומדענים מ- City College of New York בראשות ד"ר Yael Edrey גילו את המנגנון שבזכותו החולד העיוור שחי בממוצע כ- 30 שנה מצליח להאריך ימים פי 7 ויותר מכל מכרסם אחר (עכבר בית חי 4 שנים ועכבר מעבדה כשנתיים בלבד). גופו של החולד מפריש חלבון המכונה NRG-1 שמגן על מערכת העצבים במוח. חלבון זה מופרש גם אצל בני אדם אך שוב, בכמות נמוכה.

Aging Cell

sciencedaily

health.india

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד