בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מדענים פיתחו קוקטייל שגורם למערכת החיסונית לתקוף גידול סרטני מסוג מלנומה נפוצה

29/09/2013
6471

מדענים מ- Cancer Research UK בראשות פרופ' Peter Johnson פיתחו קוקטייל אפקטיבי שפוגע במנגנוני ההגנה של הסרטן ומאפשר למערכת החיסונית לתקוף אותו מה שיביא לריפוי מוחלט של מלנומה נפוצה

סרטן המלנומה הנפוצה ברגע שהוא מתפשט אינו ניתן לריפוי.

רובם מתים ממנו בתוך חודשים ספורים.

כעת, התגלה טיפול פורץ חדש שמשלב שני סוגים של תרופות שעשוי לרפא לחלוטין חולים סופניים אלו.

הקוקטייל מורכב מ- 2 תרופות:

  1. התרופה ipilimumab או בקיצור ipi - בקונגרס הסרטן האירופאי דווח שהתרופה הזו לבדה הצליחה לרפא 17% מהחולים
  2. והתרופה הניסיונית anti-PD1s - ששוברת את ההגנה של התאים הסרטניים

הקוקטייל מאתחל את המערכת החיסונית של הגוף.

גם הממצאים ביחס לסרטן הריאות והכליות נמצאו מעודדים.

בפעם הראשונה, המדענים מתחילים לדבר על ריפוי ולא רק על הארכת חיים ו/או הישרדות.

בקונגרס הסרטן האירופאי דווח ש- 1 מכל 6 חולים נרפאו לחלוטין. יש סיכוי לרפא יותר מ- 50% עם מינון שונה של הקוקטייל.

פרופ' Alexander Eggermont מ- Institut Gustave Roussy שבצרפת טוען שניתן יהיה לרפא מלנומה נפוצה אצל למעלה מ- 50% מהחולים וזאת בתוך 5 עד 10 שנים מהיום.  אם הייתי אומר את התחזית הזו לפני 5 שנים, אנשים היו טוענים שאני משוגע. אבל נראה שאנחנו הולכים לקראת שליטה על המלנומה"

פרופ' Eggermont  טוען ששיטת ריפוי זו המכונה immunotherapy / אימונותרפיה  תאומץ כטיפול שגרתי שווה לכל נפש לטיפול גם בגידולים סרטניים מוצקים נוספים. התרופות האלו יוכלו לעשות למס' רב מאוד של חולי סרטן.

יש דיווחים מאוד מרגשים ומוצלחים מניסויים על אנשים שלקו בסרטן הריאות והכליות שקיבלו את הטיפול הנ"ל שימוש בתרופות  anti-PD1 צימצמו ב- 1/4 את הגידול לאנשים חולים מאוד שהפסיקו להגיב לטיפול הכימותרפי

ניסויים נוספים לבדיקת אפקטיביות קוקטייל זה, נעשים כיום בסרטן הערמונית, סרטן המעי הגס וסרטן השד

פרופ' Stephen Hodi  מ-  Dana-Farber נוכח בשיעורי הישרדות מעודדים בקרב יותר מ- 5,000 חולי סרטן שטופלו בתרופת ipilimumab . לדבריו, "אנחנו נמצאים באמת בזמן מדהים. לפני מס' שנים לא חלמנו להעלות על דל שפתנו את המילה "ריפוי", אבל כעת אנחנו מתקרבים לשם מאוד".

חוקרי סרטן ניסו במשך שנים לגייס את מערכת החיסון לתקוף תאים סרטניים, אבל עד ממש לאחרונה הם נתקלו במבוי סתום.

פרופ' Eggermont אומר ש- 24 מתוך 27 השנים שבהן הוא מנסה לגייס את מערכת החיסון כנגד הסרטן היו מאוד מתסתכלות וקשות ושהוא לא יכל לראות את האור בקצה המינהרה.

רוב הניסיונות כשלו, משום שרובם התמקדו בניסיון לגייס את תאי ה- T לתקוף תאים סרטניים במקום להתמקד בשבירת מנגנוני ההגנה של התאים הסרטניים.

כל הניסיונות כשלו בחומה בצורה בפני מנגנוני ההגנה של הסרטן.

היינו צריכים להסיר את החומות של התאים הסרטניים כדי לאפשר מתקפה עליהם. וזה בדיוק הדבר ששתי התרופות הנ"ל עושות כל אחת בדרך שונה.

פרופ' Peter Johnson אמר: "תמיד ידענו וחשבנו שאם נצליח לאפשר למערכת החיסונית להגיב לתאים סרטניים, זה מהלך שיימשך לתמיד בגלל שמערכת החיסון מתוכננת כך, לכן זה מאוד מרגש שאנחנו מתחילים לראות איך זה עובד"

ד"ר  James Larkin  מ-  Royal Marsden Hospital in London אמר ש"התרופה ipilimumab בפני עצמה, הייתה שיפור עצום ביחס לטיפולים קודמים. באופן מסורתי, כשהמלנומה התפשטה לאיברים אחרים, זה היה מצב שאינו ניתן לריפוי. לכן מדובר בחדשות מרעישות!. קשה לדעת בוודאות שריפאנו אנשים, כיוון שאנחנו צריכים להמתין כדי לראות האם הם מתים ממשהו אחר. אבל הממצאים מהטיפול בתרופה ipilimumab מביאים למסקנה ההגיונית שאם אדם חי 3 שנים מהטיפול, סביר להניח שהוא נרפא לגמרי"

פריצת הדרך דווחה, לאחר ש-  David Cameron הכריז שהממשלה מקצה תקציב של 200 מיליון ליש"ט בשנה לטובת טיפולי סרטן לעניים שידם אינה משגת"

התרופה ipilimumab זמינה כיום בביטוח הלאומי הבריטי NHS תחת הכינוי Yervoy , למרות שמסלול של 4 טיפולים בתרופה זו מאוד יקר.

ד"ר Larkin עורך כעת ניסויים של קוקטייל המכיל את התרופה ipilimumab  עם התרופה anti-PD1s והוא מדווח שלפי הממצאים הראשוניים, התוצאות מדהימות והגידולים התכווצו באופן מדהים!

ממצאים ראשוניים שהוצגו בתחילת השנה לימדו ש:

  1. אצל אלו שטופלו בתרופה ipilimumab - הגידולים התכווצו בלמעלה מ- 50%
  2. אצל אלו שטופלו בתרופה anti-PD1s - הגידולים התכווצו בלמעלה מ- 41%
  3. אצל אלו שקיבלו את הקוקטייל- הגידולים התכווצו בלמעלה מ- 53%

 

פרופ' Paul Workman מ-  Institute of Cancer Research תיאר את ממריצי מערכת החיסון כ"פריצת דרך אמיתית"  תוך שהוא מוסיף: "אני מאמין שתהיה לנו המומחיות לאפשר ליותר חולים לשרוד 5 שנים, 10 שנים ואפילו לרפא אותם לחלוטין"

Charlotte Fionda מ- Karen  Clifford Skin Cancer Charity אמרה "זה מאוד מעודד לראות ממצאים כאלו חיוביים, אנו מקווים שזו רק ההתחלה"

 

מקורות מישראל:

ישראל היום

מאקו

 

מקורות מחו"ל:

Daily Mail

The Independent

Sky News

 

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד