בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

פיתוח כחול לבן: מדענים מאוניברסיטת בן גוריון פיתחו בדיקה מהירה פי 8 לגילוי קורונה

מופיע גם בקטגוריות: 
2/04/2020
650

פיתוח כחול לבן: מדענים מאוניברסיטת בן גוריון בראשות פרופ' דניאל חיימוביץ פיתחו בדיקה מהירה פי 8 לגילוי קורונה

הבדיקה שפותחה מאפשרת לגלות מתוך 400 דגימות נשאים חיוביים ב- 47 מדידות בלבד.

השיטה החדשנית היא פיתוח של שיטת בדיקה קבוצתית בה נעשה שימוש עוד בתקופת מלחמת העולם השנייה כאשר צבא ארצות-הברית ביקש לזהות בקרב חייליו חולי עגבת ולחסוך את הצורך בבדיקות מרובות. היא מבוססת על איגום מספר רב של דגימות למספר מצומצם יותר של מאגדים (פולים), כאשר כל דגימה נכנסת במקביל למספר מאגדים שעליהם מבוצעת הבדיקה. אלגוריתם מתמטי יודע לזהות באופן חד משמעי את הדגימה הנגועה, לשחזר את הדגימה האישית מתוך תוצאות הדגימות המעורבבות ולחסוך את הצורך בטיפול פרטני עבור כל דגימה. 
 
"בניסוי לקחנו 384 דגימות וקיבצנו אותן ל-47 פולים כאשר בכל פול יש 48  דגימות, וכל דגימה באופן כללי מופיעה בשישה פולים", מסביר ד"ר נעם שנטל מהאוניברסיטה הפתוחה. "התכנון והבנייה של הפולים  ואופן ערבוב הדגימות האישיות מאפשרים לנו לזהות ולחזור לאנשים החיוביים לנגיף בתוך מספר בדיקות נמוך בהרבה מהמקובל".

 

מדענים וגופים נוספים שנטלו חלק במחקר:

פרופ' אנג'ל פורגדור וד"ר תומר הרץ מהמחלקה למיקרוביולוגיה, אימונולוגיה וגנטיקה ע"ש שרגא סגל באוני' בן-גוריון ומהמכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב, יחד עם פרופ׳ יונת שמר-אבני, מנהלת מעבדת הנגיפים במרכז הרפואי סורוקה וד"ר נעם שנטל מהמחלקה למדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה

שלומיה לוי, שוש סקורניאקוב וורד ובשט ממעבדתו של ד״ר הרץ, וכן יריב גרינשפן, אבישי אדרי וענר אוטולנגי ממעבדתו של פרופ' פורגדור.

הידען

גלובס

ערוץ 7

ערוץ 20

בחדרי חרדים

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד