בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מדענים פיתחו שיטה חדשה לאיתור אבנים בכליות

מופיע גם בקטגוריות: 
22/05/2020
1679

חוקרים מ- Penn State and Stanford University בראשות פרופ' Pak Kin Wong פיתחו שיטה חדשנית לאיתור אבנים בכליות המבוססת על מנגנון לכידת החרקים שעושים בו שימוש צמחים טורפים

אבנים בכליות נוצרות מהצטברות מלח ומינרלים והופכות לגושים שחוסמים את דרכי השתן וגורמים לדימום בשתן, לכאבים ניכרים ולסתימות בדרכי השתן.

בדיקת השתן המסורתית מאבחנת אבנים בדרכי השתן ע"י איתור מטבוליטים מסוימים שמייצרים את הגושים הללו אך מדובר בתהליך יקר וצורך זמן רב.

הבדיקה לאיתור אבנים בכליות היא בדיקה מסורבלת שמבוססת על בדיקת שתן שמושגת ע"י מס' דגימות שתן שניתנות במהלך 24 שעות אשר נשלחות לבדיקה במעבדה שמספקת תוצאות בטווח זמן שבין 7 ל- 10 ימים.

במחקר הנוכחי, המדענים פיתחו מערכת בדיקת שתן המכונה SLIPS-LAB המבוססת על מנגנון פעילות בעולם הטבע המכונה ביומיטמטי (מערכת ביומימטית היא ענף בתחום המחקר שמחקה מנגנון פעילות שקיים בטבע לטובת המדע).

המדענים חיקו את מנגנון הפעילות של הצמח הטורף כדנית (Nepenthes) שמשתמש במשטחים חלקים כדי להקטין את החיכוך והאחיזה של החרקים וגורם להם להחליק לתוכו.

באותו אופן, המערכת החדשה שפיתחו המדענים, מכילה משטחים חלקים שמאפשרים לשתן ולחומרים שנמצאים בו לזרום בחופשיות בתוך המערכת ולפי מדידת ההתנגדות ניתן ללמוד על קיומם של אבנים בכליות.

הטכנולוגיה החדשנית מאתרת אבנים בכליות בתוך 30 דקות בלבד והיא אף יותר זולה ויותר נגישה , אינה דורשת ידע של טכנאי ועיבוד ממצאי הבדיקה יכול להיות אפשרי בטלפון הנייד.

ממצאי המחקר פורסמו במגזין Science Advances

Eurekalert

New Atlas

Penn State News

Medical Dialogues

International Business Times, Singapore Edition

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד