בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מדענים פיתחו מכשיר המוצמד לאוזן שמפחית כאב ע"י מתן פולסים חשמליים

מופיע גם בקטגוריות: 
26/05/2020
1116

מדענים פיתחו מכשיר המוצמד לאוזן שמפחית כאב ע"י מתן פולסים חשמליים

המדענים מ- Vienna University of Technology בראשות פרופ' Eugenijus Kaniusas פיתחו מכשיר המייצר פולסים חשמליים לעצב הואגוס ובכך מפחית את תחושת הכאב.

עצב הווגוס מורכב מסיבים שמחוברים לאיברי הגוף השונים ואחראי לתפקודי גוף חשובים ובין היתר לתפיסת הכאבממלא תפקיד חשוב בגופנו.

לכן מחקרים רבים שעסקו בתחושת הכאב התמקדו בעצב זה ובניסיון להפחית את תחושת הכאב ע"י גירוי עדין שלו.

המדענים מוינה, כבר ביצעו בעבר מחקרים שבהם ניסו להפחית את תחושת כאב שנגרם במחזור חודשי או כאב כרוני, ע"י גירוי עצב הואגוס באוזן ואכן נרשמה הצלחה בניסויים אלו.

ואולם, האתגר העיקרי שעמד בפני המדענים הוא היכן למקם במדויק את את האלקטרודות. מיקום רחוק מדי לא אפקטיבי ומיקום קרוב מדי מגרה את העצב יותר מדי ובסופו של דבר עלול לעייף את העצב ולהוביל לחסימתו משליחת איתותים למוח.

במחקר הנוכחי, הצליחו למפות במדויק את סיבי העצב באוזן ע"י בדיקה מיקרו-אנטומית שבוצעה ברזולוציה גבוהה ותלת מימדית שמאפשרת להבין היכן בדיוק העצבים פועלים ביחס לכלי הדם וכך סייעו למדענים לאתר את המיקום המדויק להציב בו את האלקטרודות והדבר אף הוכח בהדמיית מחשב לראשונה.

הגירוי במיקום המדויק שהוגש בטכנולוגיה הנ"ל נבדק בקרב אנשים הסובלים מכאבים כרוניים - והניסויים הראו כי הוא הצליח להקל  באופן משמעותי על תחושת הכאב באופן לא פולשני ונטול תרופות.

ממצאי המחקר פורסמו במגזין Frontiers in Neuroanatomy

Neuroscience News

Science daily

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד