בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

התגלה חלבון חשוב שיכול לרפא חירשות והידרדרות בשמיעה

מופיע גם בקטגוריות: 
27/05/2020
1849

התגלה חלבון חשוב ביצירת האוזן בשלב העוברי שיכול לרפא חירשות והידרדרות בשמיעה

לראשונה התגלה בתהליך יצירת האוזן בשלב העוברי, שהגוף עושה שימוש בחלבון חשוב המכונה Yap/Tead.

החלבון הזה מעביר איתותים לכיוון איבר השמיעה (האוזן) כדי להשיג את הגודל הנכון של האוזן שנוצרת בשלב ההתפתחות העוברית .

לדברי המדענית שערכה את הניסוי, ד"ר  Ksenia Gnedeva מהמעבדה של  Segil Lab המחקר מספק תובנות חדשות כיצד מתפתחת האוזן בשלב העוברי ברחם וסולל את הדרך לחידוש תאים פגומים שבאמצעותם ניתן יהיה לשחזר את השמיעה במהלך החיים.

ישנו איבר חישה בשבלול שאוזן הפנימית המכונה Organ of Corti (איבר הקורטי), שתאי אב המכונים progenitor cells (שהינם סוג מתקדם של תאי גזע) מתקבצים כדי ליצור אותו בשלב העוברי. 

לאחר כשבועיים, התאים הנ"ל מתחילים להתמיין לתאים נוספים באוזן.

המדענים גילו כי שהחלבון Yap / Tead ממלא תפקיד מרכזי בתהליך התפתחות וההתחדשות של התאים באוזן שכוללים ויסות ופיקוח על מאות גנים.

החלבון פועל באמצעות איתות שמפסיק או מגביר את הפעילות של תאי האב הנ"ל בשבועיים הראשונים הקריטיים להתפתחות. אם האיתות יפעל יותר משבועיים איבר הקורטי יהיה גדול מעט, ואם מעט קטן מדי.

עד השלב שהעכברים נולדו, תאי האב כבר סיימו את פעילותם ליצירת האוזן ולאחר שנולד העכבר, במידה ונפגעת השמיעה הם אינם יכולים עוד לפעול כדי לחדש ולשקם תאי שמיעה שנפגעו.

בניסוישנערך בעכברים שנולדו עם אובדן שמיעה, המדענים הפעילו באופן מלאכותי את החלבון Yap / Tead וחלק מהתאים באיבר הקורטי החלו להתפשט שוב באופן המלמד שהאוזן ניתנת להתחדש ולשקם את עצמה.

לדברי פרופ' Segil, המחקר הנוכחי מספק ראיה שניתן באופן תיאורטי לשקם שמיעה שהידרדרה או אפילו לרפא חירשות ע"י הפעלת החלבון Yap / Tead.

בבני אדם אומנם לא ניתן להפעיל באופן מערכתי את החלבון בדומה לעכברים, אך ניתן לשקול שימוש בתרופה שתפעיל אותו נקודתית במטרה להשיב את השמיעה.

ממצאי המחקר פורסמו במגזין PNAS

Segil Lab

Medical xpress

USC News

Mirage News

ScienceBlog

מקורות
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. משה ברנשטיין (24/10/2023 00:42:40)
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד