בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחקר: צריכת ברוקולי עם נבטי ברוקולי מגדילה את ההשפעה האנטי-סרטנית פי 2 יותר

מופיע גם בקטגוריות: 
31/01/2011
עורך המאמר: ארז יוסף
3248

נמצאה הסמכתא מדעית כי יש השפעה לדרך בה אנו צורכים ברוקולי

 

באדיבות איב לוגסי סטודנטית לרפואה — עודכן לאחרונה 31/01/2011 12:40

מחקר חדש מאוניברסיטת אילינוי מספק הוכחה משכנעת שהדרך שבה אנו מבשלים וצורכים את הברוקולי משפיעה על פעילותו. כאשר אנו צורכים אותו עם נבטי ברוקולי, קיימת השפעה אנטי-סרטנית פי 2 יותר.

 

כדי לשפר את יכולתו של הברוקולי להילחם בסרטן , איכלו ברוקולי עם נבטים ותוספי מזון

"ברוקולי, המכינים אותו על-פי הנדרש ובצורה נכונה, הינו גורם חזק הנלחם בסרטן- צריכתו פעמיים עד חמש פעמים בשבוע מספיקה ליצירת אפקט זה. כדי לקבל את יתרונותיו של הברוקולי, האנזים מירוזינייז חייב להיות נוכח. אם הוא לא שם, סולפורפיין, המרכיב המונע סרטן ודלקת לא נוצר", אמרה אליזאבת ג'פרי, פרופסורית לתזונה.

ע''פ ג'פרי, אנשים רבים הורסים את האנזים מירוזינייז על-ידי בישול יתר של הברוקולי. גם אלו המודעים לבריאותם וצורכים אבקת ברוקולי, מפספסים את האנזים. לרוב, תוספי תזונה אלו לא מכילים את האנזים.

"אך ישנה דרך לחזק את יעילותה של האבקה. נבטי ברוקולי בעלי שפע של האנזים מירוזינייז, ואבקת הברוקולי מכילה לרוב את המולקולה הראשונית לייצור סולפורפיין אך מבלי האנזים המחזק את היתרונות הבריאותיים שלה", אמרה ג'אנה קרמר, מחברת המחקר.

היפותזה של המדענים היא שהאנזים מירוזינייז מהנבטים יעודד ייצור של סולפורפיין וספיגתו מאבקת הברוקולי, אם שניהם נאכלו יחדיו.

במחקר פיילוט קטן, הם גייסו ארבעה גברים בריאים שאכלו ארוחות המכילות נבטי ברוקולי לבד, אבקת ברוקולי לבד, או שילוב של שניהם יחד. החוקרים מדדו את רמות התוצרים משימוש הגוף בסולפורפין בדמם של הגברים ובשתן לאחר הארוחות.

"חיפשנו סממנים בדם ובשתן אשר קשורים במניעת סרטן", קרמר אמרה.

שלוש שעות לאחר הארוחה נרשם שיתוף פעולה מרשים בין האבקה לנבטים.

"כמעט והייתה עלייה כפולה בספיגת הסולפורפיין כאשר הנבטים והאבקה נאכלו יחדיו. אכילתם יחד משנה את חילוף החומרים של האבקה. ראינו תוצרים רבים של חילוף חומרים זה בדם ובשתן מוקדם יותר וברמה גבוהה יותר מאשר כשנאכלו לבד", אמרה ג'פרי.

עובדה זו מראה שהאנזים מירוזינייז מנבטי הברוקולי מייצר סולפורפיין לא רק מהנבטים, אלא גם ממולקולות ראשוניות הנמצאות באבקת הברוקולי, אמרה פרופסור ג'פרי.

מאכלים אחרים המכילים סולפורפיין יכולים להשתלב בארוחה עם הברוקולי ולעזור בקבלת יתרונותיו, כמו חרדל, צנונית, וואסאבי ואורוגולה.

"כדי להגדיל את יתרונותיהם של הירקות, ניתן לפזר נבטי ברוקולי על הברוקולי או להכין רוטב חרדל ולהגישו עם ברוקולי", אמרה פרופסור ג'פרי.

"אנשים אשר מעדיפים לאכול ברוקולי מבלי רוטב חרדל או נבטים, צריכים לדעת שבישול יתר הוא נשיקת מוות לאנזים החשוב מירוזינייז. ניתן לאדות את הברוקולי לשתיים עד ארבע דקות. זו דרך מצוינת לשמור על האנזים החשוב מירוזינייז", טענה פרופסור ג'פרי.

 

http://www.cancerhelp.org.il/a.....r-Fighting

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד