בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחקר: גברים עקרים יוכלו להביא ילדים בעזרת מחקר תאי גזע

מופיע גם בקטגוריות: 
6/02/2011
1256

פוריות גברים: פריצת דרך בביה"ח הלל יפה

06/02/2011 08:36

מערכת מגזין המושבות

 

המחקר, שנערך ביחידה להפריה חוץ גופית של המרכז הרפואי הלל יפה בניהולו של ד"ר אדריאן אלנבוגן על ידי ד"ר קטי שלוש, רופאה בכירה ביחידה להפריה חוץ גופית, ובשיתוף המכון הפתולוגי של המרכז הרפואי, בדק רקמות אשך של גברים עם בעיות פוריות משני סוגים שונים. בסיומו נמצא, כי גם בקרב גברים שאינם מייצרים זרע כלל, עדיין קיימים תאי גזע. המשמעות העתידית היא שקיימת האפשרות לקחת את אותם תאי גזע, לנסות לגדל אותם בתנאי מעבדה עד לכדי תא זרע תקין. ההשלכות – ברורות. גם גברים שנחשבים באופן אבסולוטי כיום לעקרים יוכלו להביא ילדים לעולם. המחקר הוצג ב- 2010 על ידי ד"ר שלוש בכינוס השנתי של האיגוד האמריקאי לחקר פריון, וזכה להתעניינות רבה.

 

ד"ר אדריאן אלנבוגן, ד"ר קטי שלוש, הלל יפה

האם יצור זרע מתאי גזע הוא חלום או מציאות אפשרית?- מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי הלל יפה מצא שהאפשרות בהחלט קיימת.

 

מחקר שנערך ביחידת ה- IVF של המרכז הרפואי הלל יפה מצא כי גם גברים שאינם מייצרים תאי זרע כלל, עדיין מייצרים תאי גזע. ההשלכות – קיימת אפשרות עתידית לגדל תאי זרע תקינים מאותם תאי גזע. המשמעות – תקווה עבור גברים שחשבו שלא יוכלו להביא ילדים לעולם בשל חוסר ייצור זרע. במרכז הרפואי "הלל יפה" כבר מתכננים את מחקר ההמשך.

 

המחקר, שנערך ביחידה להפריה חוץ גופית של המרכז הרפואי הלל יפה בניהולו של ד"ר אדריאן אלנבוגן על ידי ד"ר קטי שלוש, רופאה בכירה ביחידה להפריה חוץ גופית, ובשיתוף המכון הפתולוגי של המרכז הרפואי, בדק רקמות אשך של גברים עם בעיות פוריות משני סוגים שונים. בסיומו נמצא, כי גם בקרב גברים שאינם מייצרים זרע כלל, עדיין קיימים תאי גזע. המשמעות העתידית היא שקיימת האפשרות לקחת את אותם תאי גזע, לנסות לגדל אותם בתנאי מעבדה עד לכדי תא זרע תקין. ההשלכות – ברורות. גם גברים שנחשבים באופן אבסולוטי כיום לעקרים יוכלו להביא ילדים לעולם.

 

תאי גזע, או תאי אב (כפי שהם נקראים במחקרים קליניים), הינם התאים הבסיסיים בגופנו ובגופם של רוב היצורים הרב תאיים. אלו מהווים את המקור הראשוני להיווצרות רקמות, שלאחר התמיינותן, הופכות לתאים ספציפיים בעלי תפקודים שונים בגופנו.

 

"כשהתחלנו את המחקר", מספרת ד"ר שלוש, "הופתענו לגלות שלמרות שתחום תאי גזע הוא אחד הנושאים הנחקרים ביותר בעולם כיום, בתחום מחקר תאי הגזע של תאי זרע בהקשר של חוסר פוריות הגבר, הנושא כמעט ולא נחקר. כאשר שוחחתי עם ד"ר אלנבוגן הוא סיפר לי על מחקר חדש אשר הוצג ב- 2009 בכנס השנתי של איגוד האמריקאי לחקר הפריון, שבדק תאי גזע מביופסיות מאשכים של גברים בריאים, והציע לי לבצע מחקר דומה בקרב גברים הסובלים מבעיות פוריות, נושא שכאמור, כמעט ולא נחקר".

 

כיצד נעשה המחקר ומהן מסקנותיו?

 

לצורך המחקר נבדקו חתכים מביופסיות אשכים ( TESE), אשר נלקחו כחלק מהברור של חוסר זרע אצל גברים העוברים הפריה חוץ גופית ביחד עם בנות זוגן. המטופלים התחלקו לשתי קבוצות: גברים אשר סובלים מחוסר זרע עקב בעיה חסימתי אך ייצור זרע בתוך האשך נשאר תקין וגברים אשר סובלים מחוסר זרע עקב בעיה בייצור זרע באשך עצמו.

 

בשתי הקבוצות נבדקה כמות תאי הגזע באשך. להפתעת החוקרים נמצאו תאי גזע של תאי זרע בשתי קבוצות החולים. בקבוצה הראשונה נמצאו יותר תאי גזע, אך גם בקבוצה השנייה נמצאו תאי גזע (בכמות קטנה יותר) למרות שידוע שייצור הזרע בקבוצה זו לקוי ביותר או אף חסר כלל.

 

מכיוון שכיום ידוע שניתן לגדל תאים בריאים מתאי גזע תקינים, יתכן שממצאים אלו עשויים להיות בעלי משמעות וחשיבות רבה עבור גברים שיש להם בעיית פוריות מסיבה של חוסר יצור זרע.

 

המחקר הוצג ב- 2010 על ידי ד"ר שלוש בכינוס השנתי של האיגוד האמריקאי לחקר פריון, וזכה להתעניינות רבה.

אחת הפניות היותר מפתיעות הייתה של גבר מכווית, הסובל מאי פיריון שמקורו באי ייצור זרע. הוא שמע על המחקר ופנה ליחידת IVF ב"הלל יפה" על מנת לבדוק את האופציות שנסייע לו ב"גידול זרע שלו" במסגרת המחקר העתידי שמתכננים ביחידה.

 

מה הלאה?

 

ד"ר אלנבוגן וד"ר שלוש אכן מתכוננים לקראת מחקר עתידי, שמטרתו גידול תאי זרע מתאי גזע באשך והתמיינותם לתאי גזע בוגרים.

 

"אנחנו מודעים לכך שלא בטוח שלמחקר עתידי יהיו פירות כפי המצופה", מסכמים ד"ר אלנבוגן וד"ר שלוש, "אך מכיוון שכל נושא תאי הגזע וגידולם הפך למאוד מפותח בשנים האחרונות, אין ספק שיש במסקנות המחקר הראשוני שלנו בכדי לתת תקווה עתידית בתחום זה. לכן אנחנו גם מקווים שהמחקר העתידי אכן יהיה אפקטיבי ומוצלח. ברור שהדרך אליו היא עדיין ארוכה".

 

מצב של חוסר פוריות אצל בני זוג מוגדר מהשלב שבו לאחר התחלת קיום יחסי מין באופן סדיר, ללא שימוש באמצעי הגנה בתקופה של שנה, לא הייתה הצלחה בהשגת הריון. מבחינה סטטיסטית, כ- 15% מהזוגות יתקשו להשיג הריון בשנה ראשונה, וחלק יזדקקו לטיפולים תרופתיים או כירורגים. בין 30 ל- 40 אחוזים מכלל בעיות הפוריות של בני זוג טמונות בבעיות של אי פוריות דווקא אצל הגבר, זאת מסיבות שונות.כל זוג שפונה למרפאה להפריה חוץ גופית עובר תהליך של בדיקת הסיבה לחוסר פריון. כאשר נקבע כי הסיבה נעוצה ככל הנראה אצל הגבר, מתבצעות מספר בדיקות על מנת לקבוע מה ניתן לעשות בנידון ומהי הסיבה לחוסר הפריון אצל הגבר.

http://www.haaretz.co.il/hasit.....13537.html

http://www.magazin.org.il/inne.....ticle=5072

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד