בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חוקרים הולנדים מצאו כי נשים מבוגרות נוטות ללדת תינוקות גדולים יותר

מופיע גם בקטגוריות: 
16/02/2011
849

מחקר: אל תדחי את הלידה לגיל מבוגר מדי

  כמה שוקל הרך הנולד?

עודכן 08:09 16/02/2011

שרון מנדלביץ'

מתכננת הריון בגיל מאוחר? חוקרים הולנדים מצאו כי נשים מבוגרות נוטות ללדת תינוקות גדולים יותר

 

אם את נמצאת במסלול בניית הקריירה שלך או בלימודים והחלטת לדחות את הרחבת המשפחה לגיל מאוחר יותר, על פי מחקר חדש את גם מסתכנת בלידת תינוק גדול יותר. המחקר ניסה למצוא את הקשר בין גיל האם ומשקל התינוק בגיל הלידה ובמסגרתו נבדקו 8,568 נשים שילדו בין השנים 2002-2006.

 

המשקל הממוצע של תינוק בן יומו הוא 3,500 גרם כאשר החוקרים הגדירו תינוק קטן אם משקלו היה 2,500 גרם או פחות, ותינוק גדול במידה ומשקלו היה 4,500 גרם או יותר. בסך הכל, אחד מכל 20 תינוקות שהשתתפו במחקר היה קטן ואחד היה גדול. תינוקות שלא גדלו מספיק ברחם הם בעלי סיכון גבוה יותר לסיבוכים בלידה, לסוכרת ולמחלות לב בגיל מבוגר יותר. תינוקות גדולים מאוד נמצאים בקבוצת סיכון להשמנת יתר.

 

החוקרים מצאו כי ככל שהאשה צעירה יותר, כך סיכויה ללדת תינוק קטן עולים - בהשוואה לנשים בנות 30-35 שלהן היו 4 אחוזים ללדת תינוקות קטנים יותר, כאשר נשים מתחת לגיל 20 ילדו גדלו הסיכויים ל-7%. המחקר ניסה להסביר את הקשר שבין גיל צעיר מאוד לבין הסיכון ללדת תינוק קטן יותר ומצא כי מעורבים בכך גורמים חברתיים כגון מוצא אתני, רמת השכלה ולידות קודמות, כמו גם גורמים המושפעים מאורח החיים כגון עישון, תזונה, שימוש בסמים ובאלכוהול.

 

לעומת זאת, הסיכוי ללידה של תינוק גדול יותר, עלה בהתמדה ככל שגיל האם היה מבוגר יותר. מ-3% אצל נשים צעירות, עלה הסיכוי של 6% אצל נשים בגילאי 30-35 וקפץ עד ל-10%אצל אמהות מעל גיל 40.

 

החוקרים ניסו למצוא הסבר לתופעת לידת תינוק גדול, אבל אף אחד מהגורמים שנמצאו רלוונטים ללידת תינוק קטן לא התאים. החוקרים סיכמו את הממצאים ואמרו כי למרות שנמצא קשר בין גיל האם למשקל התינוק עדיין אין מספיק מידע לקבוע מהו הגיל האופטימלי ללידה.

 

מה למדנו מהמחקר?

גם החוקרים עצמם הסכימו על כך שעדיין לא נמצא הגיל הנכון לאשה להביא ילדים לעולם. מחקרים מתפרסמים כל הזמן ומפרטים את היתרונות והחסרונות באמהות צעירה או מבוגרת יותר. בסופו של דבר הסיכונים לכאן ולכאן יכולים להצטרף לשיקולים האחרים שבהרחבת המשפחה, כמו רמת המוכנות הרגשית, הפיזית והכלכלית.

 

http://lifestyle.nana10.co.il/.....eID=780991

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד