בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הפוטנציאל הגלום בחברות של כלל ביוטכנולוגיה בטיפול בפצעים ובכוויות

מופיע גם בקטגוריות: 
27/02/2011
1999

חברות הטיפול בפצעים ובכוויות יוצרות אפסייד בכת"ב

ד"ר גל אופיר, שותף בכיר בחברת הייעוץ bioassociate ומומחה הביומד של Bizportal, על הפוטנציאל הגלום בחברות של כלל ביוטכנולוגיה

ד"ר גל אופיר 11:12 | 23.02.11 | 9 תגובות

 

בעשור האחרון בכלל ובשנים האחרונות בפרט מתרחשת התקדמות מסחררת בתחום הטיפול בפצעים וכוויות. התחבושות הישנות מפנות את מקומן לחבישות, וטיפולים מתקדמים אשר מאיצים את תהליך הריפוי, משפרים את תוצאות התהליך הרפואי ובהתאם, מאפשרים קיצור והוזלה של תהליך הטיפול.

 

מעבר להתקדמות הטבעית של עולם המדע וההתפתחויות בתחום הביוטכנולוגיה, העלייה בתוחלת החיים המחישה את הצורך בטיפולים יעילים יותר בפצעים מורכבים וכרוניים, עקב עלייה במספר החולים הכללי ובאחוז החולים אשר סובלים ממספר פתולוגיות במקביל כדוגמת סוכרת, השמנה, מחלות כלי דם, ומגבלות תנועה (היוצרות פצעי לחץ).

 

תעשיית הביומד הישראלית לא נפקדת גם מחזית זו, ומיוצגת בכבוד ע"י מספר חברות. כתבה זו תסקור את פעילותן של מדיוונד ופוליהיל, שתיהן חברות פורטפוליו של כלל תעשיות ביוטכנולוגיה.

 

מדיוונד (55% אחזקה של כלל ביוטכנו) (2,322 | 1.89% ) פיתחה תרופה לטיפול בכוויות מדרגה שניה ושלישית המכילה אנזימים פרוטאוליטים (מפרקי חלבונים) המופקים מגבעול האננס. התרופה של מדיוונד, הנקראת NexoBridTM (לשעבר Debrase) מפרקת במהירות את רקמת העור המתה באזור הכוויה ללא פגיעה ברקמה הבריאה, ובכך מורידה את הסיכון לזיהום הפצע ו"מכינה" אותו להמשך הטיפול הרפואי. טיפול זה מהווה אלטרנטיבה זולה ומהירה לפרוצדורות הקיימות הכוללות הסרת הרקמה המתה ע"י הליך כירורגי או ע"י הטרייה של הפצע המאפשרת את פרוק הרקמה דרך תהליכים טבעיים בגוף ולוקחת זמן רב.

 

באוקטובר 2010, מספר חודשים לאחר שסיימה בהצלחה את השלב השלישי בניסוי הקליני עם NexoBridTM, הגישה מדיוונד את התרופה לאישור בהליך מרכזי מול רשות התרופות האירופית (EMA). הליך זה, הצפוי להסתיים במהלך הרבעון האחרון של 2011, יאפשר למדיוונד לקבל אישור שיווק בכל מדינות האיחוד האירופי. במקביל הודיעה מדיוונד כי תתחיל השנה ניסוי קליני שלב 3 נוסף במתווה מאושר ע"י ה-FDA על מנת לקבל אישור שיווק בארה"ב. אישורי שיווק באירופה וארה"ב, שווקים בהם יש לה מעמד של תרופת יתום, יפתחו בפני מדיוונד שוק של מאות מיליוני דולרים בשנה.

 

במידה ומדיוונד תקבל את אישור השיווק של NexoBridTM מה-EMA, טבע (18,260 | -0.44% ) תקבל את הזכות הבלעדית לשיווק התרופה באיחוד האירופי. עוד על מדיוונד וטבע בהמשך.

 

פוליהיל (41% אחזקה של כת"ב) פונה לתחום הרחב של טיפול בפצעים. המוצר של פוליהיל, אשר שמו זהה לשם החברה, מורכב ממיקרוספרות (כדוריות זעירות) טעונות במטען שלילי התומכות בשלבים השונים של ריפוי הפצע ע"י שפעול תאים שונים הנחוצים לתהליך זה. כך, תהליך ההחלמה והתיקון של הרקמה הפגועה מתקצר ומתייעל עקב פעילות מוגברת של תאים של המערכת החיסונית, פיברובלסטים (תאים מייצרים קולגן) ותאי עור. שפעול זה של התאים הנחוצים לריפוי. הפצע חשוב במיוחד במקרים של פצעים כרוניים, שם תהליך תיקון הנזק ע"י תאים אלה לקוי במקרים רבים. לראיה, בטיפולים הסטנדרטים הנהוגים כיום, רק 25-50% מהפצעים הכרוניים הנפוצים (כיבים סוכרתיים, כיבים ורידיים ופצעי לחץ) נרפאים לחלוטין לאחר כ-20 שבועות של טיפול.

 

לפוליהיל אישור שיווק למוצר באירופה, וכמו ה- NexoBridTM של מדיוונד, גם אותו תשווק טבע באירופה - פעילות האמורה להתחיל ברבעון זה. שוק ריפוי הפצעים הכרוניים אליו פונה פוליהיל הינו שוק ענק - מעל 9 מיליארד דולר, מתוכו כ-5 מיליארד דולר שייכים לתחום "ריפוי פצעים מתקדם" בו מתחרה פוליהיל. וכשמדובר בשוק כ"כ גדול, ברור לגמרי שפוליהיל לא תהיה שם לבד.

 

טבע ופוליהיל יאלצו להתמודד עם מוצרים רבים ומגוונים הנמכרים כיום (תחבושות מתקדמות, ג'לים, סטימולציה חשמלית ועוד), ובעתיד צפויים להצטרף לתחרות טיפולים מתקדמים עוד יותר כדוגמת טיפול בפקטורי גדילה, השתלת תאי גזע ורקמות מהונדסות. דווקא בישראל, מספר קילומטרים ממקום מושבה של פוליהיל, עובדת חברת הילעור על פיתרון דומה המבוסס על טכנולוגיה שונה. הטכנולוגיה של הילעור מבוססת על בקרה מדויקת של הפעלת ועיכוב איזופורמים שונים של האנזים Protein Kinase C (PKC), אשר משפיעה אף היא על פעילות התאים השונים המעורבים בתיקון וריפוי הרקמה הפגועה. המוצר המוביל של הילעור מיועד לטיפול בפצעים כרוניים ונמצא בשלבים מאוחרים של ניסוי קליני שלב II/III לקראת אישור FDA (צפוי להסתיים במהלך 2011).

 

כאמור, חברת טבע מראה עניין במוצרי הטיפול בפצעים וכוויות של פוליהיל ומדיוונד, אולם מעורבותה לא נעצרה בחתימת הסכמי שיווק עם החברות. בסוף 2010 הודיעו החברות על שיתוף פעולה משולש במסגרתו פוליהיל תהיה אחראית על פיתוח מוצרים, מדיוונד תתמקד בייצור וטבע תהיה המשווקת העולמית. לפי העסקה, אשר תתבצע בשלבים בהתאם לעמידה באבני דרך (האחרונה ביניהן היא אישור FDA לשיווק ה- NexoBridTMבארה"ב, לטבע תהיה האפשרות להחזיק ב-51% מחברת מדיוונד לפי שווי של קרוב ל-600 מיליון דולר, אשר מצידה תרכוש את פוליהיל.

 

מעסקה זו ניתן ללמוד שני דברים: הראשון - טבע סימנה את תחום הטיפול בפצעים וכוויות כתחום מטרה למוצרים מקוריים חדשים, בין היתר על-מנת לפצות מהירידות הצפויות בהכנסות ממכירות הקופקסון. שני - מסתמן כי כת"ב הולכת לסמן וי על שתיים מחברות הפורטפוליו שלה. להערכתי, במידה והעסקה בין שלוש החברות תצא לפועל במלואה, מניית כת"ב, שתחזיק בסיטואציה זו כ-29% ממניות מדיוונד, צפויה לעלות בכ-15-20%.

 

http://www.bizportal.co.il/shu.....mid=263913

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד