בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

קווים לדמותה של רפואת השיניים העתידנית

מופיע גם בקטגוריות: 
6/03/2011
1221

קווים לדמותה של רפואת השיניים העתידנית

 

מאת עודד גלפן

 

* מקדחה שקטה, תצלומי הדמיה פענוח גנטי של מחלות בפה וכתרים בחריטה ממוחשבת - קווים לדמותה של רפואת השיניים העתידנית

 

בעשורים האחרונים חלה התקדמות מרשימה ברפואת השיניים: המכשור שודרג, חומרי העבודה הושבחו, השיטות והמחקר פרחו. ההתפתחות הטכנולוגית תמשיך לקדם את רפואת השיניים למחוזות חדשים. להלן כמה מן החידושים:

 

* זיהוי גנטי - נזק הנגרם לשיניים או לרקמת עצם הלסת (המצויה מתחת לחניכיים ותומכת בשיניים) הוא בלתי הפיך. אפשר רק להאט את הנזק המצטבר או לתקנו באמצעים פלסטיים, במקרה שעצם הלסת נפגעת במחלות החניכיים. עם זאת, סביר להניח שבעתיד נדע יותר על השילובים הגנטיים ועל גורמי הסיכון שעלולים להוביל למחלות בחלל הפה. אבחון מוקדם ומדויק יותר יאפשר פיתוח טיפולים ספציפיים לכל חולה.

 

גילוי מוקדם של נגעים או גידולים עם פוטנציאל ממאיר בחלל הפה מתאפשר כבר כיום, באמצעות מכשור סקירה היכול לזהות נגעים טרם התפתחותם. טיפול מוקדם יצמצם את הצורך בטיפולים כירורגיים או אונקולוגיים.

 

* הדמיה חדישה - צילום הרנטגן הדיגיטלי יחליף את הצילום הנהוג כיום. החומר המצולם יישמר בקובץ ממחושב באיכות גבוהה ולאורך זמן.

 

* שקט בבקשה - בעשורים האחרונים לא חל שינוי מהותי באמצעים להרדמה מקומית או מניעת כאב באופן מוחלט, אך הוכנסו לשימוש שיטות ליצירת סביבה מרגיעה. חל גם שיפור בכלי העבודה של רופאי השיניים. ה"טורבינה" - המשמשת לסילוק עששת ולהכנת השיניים לצורך בניית ההשלמה של כותרת השן, שפעולתה הרעשנית מטרידה את מנוחתם של מטופלים רבים - נעשתה שקטה ויעילה יותר.

 

* סתימות יציבות - שינוי משמעותי באיכות החומרים המשמשים לרפואת שיניים, יסייע לטיפול המשקם של הרקמות הקשות - השיניים והעצם, והרקמות הרכות - החניכיים. דוגמה שכיחה מצויה בחומרים המשמשים להכנת סתימות או השלמות בצבע הטבעי של השן. בעבר נטו חומרים אלה לשנות את צבעם, ממדיהם השתנו בעקבות חשיפה למזון בטמפרטורות משתנות והם נטו להתפוררות. המצב ימשיך להשתפר, בזכות פיתוח מואץ בתעשיית החומרים.

 

* חומרים ידידותיים לגוף - השימוש הנרחב בסגסוגות מתכתיות ימותן בעתיד. בשיקומים מורכבים וגדולים אין עדיין תחליף לשתלים המתכתיים, אבל שחזור של שיניים בודדות או של מספר שיניים קטן, בעיקר באזורים הקדמיים של הלסתות, אפשרי באמצעות כתרים נטולי בסיס מתכתי, למשל כאלה העשויים מזירקוניה.

 

* שתלים ביולוגיים - סביר להניח שגם בעתיד אי אפשר יהיה לשחזר שיניים ביום אחד, אולם זמן הטיפול והמרווחים בין טיפולים יתקצרו משמעותית. חשוב מכך - בעיות כמו דחיית שתלים ואי התאמה של שחזורים, יצומצמו בעקבות שימוש בחומרים ובמכשור מתקדמים. עוד צפויה הרחבת המגוון של פתרונות השיקום, גם למטופלים עם קשיי הסתגלות. כירורגיית השתלים נעזרת כיום בתוכנות מחשב, לתכנון הטיפול ואף להנחיית הכירורג בעת ביצוע ההשתלה. השתלים הקיימים מאפשרים השגת תוצאה טובה, אבל עדיין יש מה לשפר באסתטיקה של השתלים. קרוב לוודאי שבעתיד יהיו שתלים מחומר שדומה יותר לשן הטבעית - בין אם בפיתוח תעשייתי, תוך שימוש במינרלים שונים, או באמצעים ביולוגיים, על ידי שיטות של גידול תאים.

 

* שחזור בחריטה ממוחשבת - אחת הפעולות המציקות בטיפול שיניים שיקומי, היא ההטבעה של השיניים ליצירת מודל גבס, שגורמת למטופלים רבים בחילה ותחושת חנק. במרפאה העתידית תשמש שיטה חדשה, שכבר כיום עושה צעדים ראשונים - סריקה דיגיטלית של השיניים באמצעות מצלמה בעלת יכולת העתקה תלת ממדית. השימוש במכשירי הסריקה הביא עמו את טכנולוגיית החריטה הממוחשבת וכיום קיימות מערכות המייצרות שחזורים מחרסינה בתוך כמה דקות, המוכנים להדבקה על השיניים המטופלות. מערכות אלה עדיין יקרות מאוד, ואולם בעתיד צפוי שיפור בתפעולן, והן ייכנסו לשימוש נרחב.

 

הכותב הוא מומחה בשיקום הפה ורופא שיניים ראשי של רשת מרפאות "כללית סמייל"

 

http://www.haaretz.co.il/hasit.....18706.html

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד