בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לראשונה בארץ: מרשם דיגיטלי בלי להגיע לרופא

מופיע גם בקטגוריות: 
31/03/2011
1429

לראשונה בארץ: מרשם דיגיטלי בלי להגיע לרופא

 

מחודש יוני יוכלו מבוטחי הכללית ומכבי הזקוקים לתרופות קבועות לקבל מרשם מבלי להגיע למרפאה או לדבר עם הרופא בטלפון. הבקשה תוגש באינטרנט, תיחתם דיגיטלית ותועבר ישירות לבית המרקחת. הבשורה לרופאים: ירוויחו עוד חצי שעה ביום

עדנה אברמסון

 

לא רק טופס 17 הצטרף לעידן הטכנולוגי: מחודש יוני הקרוב יוכלו מבוטחי קופת חולים כללית ומכבי הזקוקים למרשמים קבועים לקבל את מבוקשם מבלי להגיע עוד פיזית למרפאה או לבזבז זמן בטלפון עם הרופא. המרשמים יונפקו דיגיטלית ויועברו ישירות למחשבים בבתי המרקחת של הקופות ובבתי מרקחת פרטיים שלהם הסדר עם הקופות, כולל חנויות פארם בפריסה ארצית.

 

כל חולה כרוני או אדם בריא הזקוק לתרופת מרשם קבועה, כגון גלולות למניעת היריון, יוכל להגיש בקשה למרשם באמצעות התיק הרפואי האישי שלו באתר האינטרנט של הקופה. הבקשה תגיע למחשב הרופא, שיוסיף למרשם חתימה ביומטרית (באמצעות טביעת אצבע) וישגר אותו למאגר מרשמים ממוחשב. מכאן המרשם יהיה זמין בכל בתי המרקחת האמורים, וניתן יהיה לקבל את התרופה בהצגת תעודת זהות.

הרפואה הדיגיטלית משתכללת

הסוף להתרוצצויות? בקרוב: טופס 17 דיגיטלי / מיטל יסעור בית-אור

מערכת מחשוב חדישה שמשיק משרד הבריאות תהפוך טפסים רבים לממוחשבים. בין היתר לא יהיה צורך להגיע למרפאה כדי לקבל טופס 17 ומכתב השחרור מבית החולים יועבר ישירות לרופא המטפל. יתרון נוסף: המערכת תוכל למנוע טעויות במתן תרופות ולפקח על בטיחות הטיפול

לכתבה המלאה

 

בשלב זה הגשת הבקשה בכללית נעשית עדיין בטלפון, אך בעוד כשלושה חודשים, כאמור, ניתן יהיה לבצע את התהליך כולו באינטרנט באמצעות התיק הרפואי האישי של המבוטח. אם מטופל יבקש לרכוש את התרופה בבית מרקחת שאינו של הכללית או הנמצא עמה בהסכם, הוא יצטרך בכל זאת להדפיס על נייר את המרשם.

 

לא להגיע לחינם למרפאה

בחודשים האחרונים הפעילה הכללית את מערכת המרשמים בכ-300 מרפאות ברחבי בארץ, והתגובות בישרו על שביעות רצון גבוהה של המטופלים, של הרופאים ושל הרוקחים. בכל חודש ממשיכות להצטרף כ-80-70 מרפאות נוספות לשימוש במערכת, ובכללית מעריכים כי הפריסה הארצית תושלם עד סוף ספטמבר.

 

בימים אלו התבשרו בכללית כי המערכת החדשה אף זיכתה אותם בפרס המועצה הלאומית ללוגיסטיקה במערכות הבריאות, שיוענק בחודש אפריל.

 

גם במכבי ובלאומית ערכו פיילוט בנושא. במכבי צופים שהמערכת תפעל אצל רופאי המשפחה והילדים בקופה גם כן בחודש יוני, ובלאומית אף קודם לכן. בשונה מהכללית, כיום במכבי ובלאומית עדיין צריך להדפיס את המרשם המבוקש לאחר שהופק, אך בחודשים הקרובים צופים במכבי שיתאפשר גם למבוטחי הקופה להגיע לבית המרקחת ללא הדפסת המרשם.

 

"עשרות מיליוני מרשמים בשנה במדינת ישראל, שהם כ-60% מכלל המרשמים, מיועדים לחולים כרוניים המטופלים בתרופות קבועות", אומר ד"ר יוסי בהגון, מנהל הרפואה המקוונת בשירותי בריאות כללית. "עד היום החולה היה צריך להגיע למרפאה או להתקשר לרופא ולבקש שינפיק את המרשם, לאחר מכן לוודא שוב טלפונית שהמרשם הונפק כדי לא להגיע לחינם, ואז להגיע פיזית למרפאה כדי לקבל את הנייר ולגשת איתו לבית המרקחת. מערכת המרשמים הדיגיטליים תאפשר למבוטח לאסוף את התרופות בזמן שנוח לו, בלי לעבור במרפאת האם".

 

"המרשמים הדיגיטליים יתרמו גם לאיכות הרפואה שזוכה לה המטופל. אם היום הוא יכול לא להגיע לרופא גם במשך שנתיים ורק לבקש את המרשמים בטלפון, המערכת החדשה מחייבת רישום של ביקור פיזי במרפאה בששת החודשים שקדמו לבקשת המרשם. כך יימנע מצב שבו מטופל נוטל תרופות קבועות בלי שהרופא רואה אותו אחת לחצי שנה ובודק את מצבו".

 

 

תורם לאיכות הרפואה שמקבל החולה. מרשם בחתימה דיגיטלית

 

גם הרופאים מרוויחים

המעבר למרשמים דיגיטליים מבטיח יתרונות נוספים לא רק לחולים, אלא גם לרופאים. "העובדה שלא צריך להדפיס מרשם, לחתום בחתימה ידנית ובחותמת - חוסכת לרופא כחצי שעה ביום, וזה המון זמן עבור רופא עמוס", אומר ד"ר בהגון.

 

"יתרון נוסף עבור הרופאים ובכלל הוא שחתימה ידנית קל יותר לזייף, בעוד שחתימה ביומטרית באמצעות טביעת אצבע קשה מאוד לעקוף".

 

כשמדובר על מיליוני מרשמים בשנה, ההיבט הסביבתי מקבל חשיבות מיוחדת, ולחיסכון העצום בנייר יש משמעות אקולוגית ברורה.

 

http://www.ynet.co.il/articles.....97,00.html

http://www.doctors.co.il/ar/11.....%9C%D7%99+

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד