בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ניתוח מפורט של איחוי גנים הנמצא בתדירות גבוהה ברוב גידולי המוח הנפוצים בילדים שופך אור על היווצרותם

מופיע גם בקטגוריות: 
6/04/2011
1859

מנגנוני איחוי גנים מציעים רמזים חדשים למקור של גידולי מוח בילדים

באדיבות Research Genome — עודכן לאחרונה 06/04/2011 08:58

ניתוח מפורט של איחוי גנים הנמצא בתדירות גבוהה ברוב גידולי המוח הנפוצים בילדים בוצע זו הפעם הראשונה במחקר שפורסם אונליין בכתב העת Genome Research, וחידש משהו אודות הדרך בה הם יוצרים את השלבים המוקדמים של סרטן.

 

 

סידורים גנומיים מחדש הם שינויים גנטיים המשנים את המבנה של כרומוזומים, ויש להם תפקיד חיובי באבולוציה על ידי יצירת מגוון גנטי וגנים חדשים. עם זאת, הם גם יכולים לגרום להתחלתן של מחלות כגון סרטן. איחוי גנים כתוצאה מסידור גנומי מחדש ניצפה בסוגים אחדים של סרטן, ולאחרונה שני מקרים של איחוי גנים בהם מעורבת משפחת הגן RAF זוהו ברוב גידולי ה- pilocyticastrocytomas, הסוג הנפוץ ביותר של גידולי מוח בילדים.

הוכח שאיחוי גנים RAF מפעילים את מסלול הקינאז MAP, הקשור להיווצרות גידולים. עם זאת, המנגנונים נותרו בלתי ידועים. צוות חוקרים מבריטניה וארה"ב ניתח כעת בפירוט את רצף הגנים מסביב לנקודות של הגנום המאוחות באופן פגום, מה שמרמז על המקורות של גידולי מוח בילדים.

הצוות ניתח 42 מקרים של אסטרוציטומות, וגילו תבנית מסוימת של רצף DNA המתרחש לעיתים קרובות. "אנו מעוניינים במיוחד למצוא תבנית של רצף ה- DNA הנקראת microhomology", אמרה ד"ר דניז שיר מאוניברסיטת קווין מרי בלונדון, מחברת בכירה של הדו"ח.

שיר תיארה microhomology כהופעה של מספר נקלואוטידים, או אותיות, ב- DNA, בנקודות מכריעות באיחוי הגנים שהן זהות בשני הגנים המעורבים באיחוי. היא הסבירה שהתופעה קונסיסטנטית במנגנון של סידור מחדש גנומי, שבו microhomology מגשר על החיבור השגוי של קטעי DNA במהלך התיקון של ה- DNA.

המחברים מציינים שהתכונות של איחוי הגנים של RAF באסטרוציטומות בשלבים ראשונים יכולים להיות רלבנטיים גם בסוגי סרטן אחרים. "המנגנון שגילינו עשוי להתאים לטווח רחב של סוגי סרטן", אמר ד"ר דייויד אליסון מבית החולים לילדים סנט ג'וד, שגם הוא מחבר בכיר של הדו"ח. "זהו עיקרון חשוב היכול לסייע לנו להבין כיצד נוצרים גידולים סרטניים".

 

http://israblog.nana10.co.il/D.....ivHotIssue

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד