בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

פריצת דרך ענקית: מדענים מצאו שיטה לעריכה גנטית שמחליפה את הגן הפגום בתקין

מופיע גם בקטגוריות: 
20/05/2011
1769

מדענים מ- Salk Institute for Biological Studies שב- La Jolla, California מצאו שיטה ל"עריכת" "גנים פגומים" gene editing והחלפתם ב"גנים חדשים" כמו בכפתור "חיפוש והחלפה" ב- WORD.

המדענים הצליחו להחדיר מולקולות DNA בריאות לתוך התאים ולהחליף אותם במקום המולקולות הפגומות.

המדענים השתמשו בתאי גזע פלוריפוטנטים pluripotent stem cells , המדובר בתאי גזע שיכולים להתפתח לכל תא בגוף שניתן להפיק אותם מהעור של המטופל ולגדל אותם במעבדה, וכמו כן השתמשו בתאי גזע בוגרים adult stem cells.

"היכולת להפיק ולגדל תאי גזע פלוריפוטנטים במעבדה, העלתה ציפיות עצומות בקהילה הרפואית לאור הפוטנציאל העצום שלהם בתחום ייצור האיברים וההשתלות" אמר Izpisua Belmonte , שהינו פרופסור בתחום Gene Expression Laboratory ומוביל המחקר הנ"ל.

"האפשרות לגדל תאי גזע אלו במעבדה בשילוב עם האפשרות ל"עריכת גנים" פגומים והחלפתם בתקינים" יכולה לענות על הציפיות הנ"ל "

"עריכת גנים" gene editing מתגברת על המגבלות של "טיפול גנטי" נקודתי gene therapy שיש לו השפעה זמנית בלבד להבדיל מעריכת הגנים שמשיגה פתרון קבוע, לדברי החוקרים.

התהליך שהמצאנו היה יעיל בצורה יוצאת מן הכלל ולא גילינו תופעות לוואי כמו אי יציבות גנומית או אבנורמליות גנטיות, אמר מר Guang-Hui Liu שהינו מדען בפוסט דוקטורט ואחד ממחברי המאמר של המחקר הנ"ל.

יותר מכך, הצלחנו להראות שאנחנו יכולים לתקן מוטציות מרובות שמתפרשות על פני מקטעים ורצפי DNA שלמים.

המחקר התמקד בגן המכונה lamin A , שגילו בו כבר 400 מוטציות שגורמות לכל מיני מחלות.

לטענת הדוברת של מכון המחקר הנ"ל גב' Gina Kirchweger אחד היישומים המעשיים של המחקר הנ"ל יהיה טיפול ב- adult muscular dystrophy , דיסטרופיה- סוג של ניוון שרירים או ב- Hutchinson-Gilford progeria, פרוגריה מחלה הגורמת להזדקנות מוקדמת הנובעת ממוטציה ב- LAMIN A .

Eurekalert

Ozarksfirst

lajollalight

 

 

 

 

 

 

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד