בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

צוות חוקרים של אוניברסיטת אפסאלה פיתחו כלי חדש שיכול להבחין בין תאים סרטניים לתאים נורמליים

מופיע גם בקטגוריות: 
30/05/2011
1979

שיטה משולבת חושפת מערכת הסימנים בתאים

באדיבות איה — עודכן לאחרונה 29/05/2011 07:59

ההבנה שלנו של מה שמבחין תאים סרטניים מתאים נורמליים מוגבלת עקב מחסור בשיטות לבחינת מערכת הסימנים המורכבת של תאים בודדים. על ידי שילוב בין שתי שיטות שונות, צוות חוקרים של אוניברסיטת אפסאלה חשפו לעולם המחקר כלי חדש לבחינת נתיב הסימנים ברמות שונות באותו הזמן. המחקר שלהם פורסם היום במגזין PLos One.

 

"אנו גם מראים כי שיטה זו יכולה לשמש לקביעת ההשפעה המולקולרית של תרופות", אמר אולה סודרברג, מי שניהל את המחקר במחלקה לאימיונולוגיה, גנטיקה ופתולוגיה באוניברסיטה אפסאלה.

 

אינטרקציה בין תאים מופרדים היא קריטית לתיפקוד הגוף. תאים מתקשרים זה עם זה על ידי מגע ישיר ועל ידי חומרים ממיסים/מולקולות שנשלחות כ"סימנים" לתאים שמסביב. כאשר הם נקשרים לקולטן מולקולה הנמצא על תא אחר, הסימן משודר עמוק יותר לתוך התא על ידי ממסר של אינטרקציית חלבונים, ועל ידי כך מווסת ביטויי mRNA. סימון בין ובתוך תאים הוא תהליך מורכב ביותר אשר מווסת ברמות שונות בנתיבי הסימן.

 

"מה עוד, שסימון יכול להיות שונה באופן משמעותי בין תא אחד למשנהו, לכן האפשרות ללמידת סימון של תאים בודדים חשובה ביותר להבנת מצבים פתולוגיים שונים, כמו סרטן לדוגמא, אמר אולה סודרברג.

 

זהו המחסור במתודות מחקר לבדיקת כל אלו אשר מגביל את ההבנה שלנו אודות ההבדל בין תאים סרטניים ותאים נורמליים. השיטה החדשה משלבת שתי שיטות שונות אשר חושפות פעילות חלבונים וגילויי mRNA. זה מאפשר לקבוע את כיוון הסימן ואת האפקט שלו. שתי השיטות אשר שולבו פותחו במרוצת השנים האחרונות על ידי אותו צוות מחקר.

 

"אפשרות לשלב אותן כעת תניב תמונה ברורה יותר של מה שהשתבש בתאים סרטניים, וזה יובל להבנה גדולה יותר כיצד תאים סרטניים עובדים יחד ומנצלים תאים בריאים".

 

במאמר, נעשה שימוש בשיטות אלו לבדיקת המהירות בה סימנים מועברים משטח הפנים של התא אל הגרעין, ולבחינה כמה מהתאים מגיבים לסימנים. בנוסף, השיטות המחקריות יכולות לשמש להבנה כיצד תרופות שונות מתפקדות והיכן הן משבשות את הסימן, והן יסייעו בגילוי תרופות עתידיות לטיפול בסרטן.

 

http://cancerhelp.org.il/news/.....d05d95dd-1

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד