בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בדיקות לאיבחון סרטן השחלה מגבירות הסיכון לבעיות רפואיות ואינן מורידות את שיעור התמותה

מופיע גם בקטגוריות: 
13/06/2011
2909

בדיקות לאיבחון סרטן השחלה מגבירות הסיכון לבעיות רפואיות ואינן מורידות את שיעור התמותה

באדיבות איה — עודכן לאחרונה 12/06/2011 10:40

אולטרסאונד טראנס-וגינלי ובדיקת הדם CA-125 אינם מונעים מנשים מתמותה עקב סרטן השחלה – למעשה, הפיתוחים הרפואיים המתקדמים הללו עשויים להיות קשורים לבעיות רפואיות, כך כותבים חוקרים מאוניברסיטת ברמינהגהם באלבמה, בעבודה שפרסמו במגזין American Medical Association. בדיקת הדם CA-125 מודדת את רמות סממן מסויים של גידול, אשר הינן גבוהות יותר בנשים עם סרטן השחלה וגם בכמה סוגי סרטן אחרים.

 

 

דוקטור אדוארד פאטריג', יושב ראש המרכז לחקר הסרטן באוניברסיטת ברמינגהם ונשיא האגודה למלחמה בסרטן האמריקאית, אמר:

 

"המסר כאן הוא ברור. אף אישה לא צריכה לעבור אולטרסאונד טראנס-וגינלי או בדיקת CA-125 תחת האמונה שאלו ישפיעו על סיכויי התמותה שלה. זו אינה אסטרטגיה אפקטיבית, והיא לא צריכה להיות מיושמת".

 

על פי האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן, כ-21,880 נשים אובחנו כחולות בסרטן השחלה בשנת 2010, באותה שנה 13,850 נשים מתו מן המחלה.

 

במרבית המקרים המחלה מאובחנת כאשר הסרטן כבר התפשט. רק כ-30% מהחולות החדשות המאובחנות שורדות חמש שנים לפחות.

 

המבדק יצא על מנת לבדוק אם הבחנה מוקדמת – בדיקות לאיתור סרטן השחלה – עשויים לשפר פרגנוזה.

 

הבודקים אספו מידע אודות תמותה ממחקר ה- PLCO (סרטן הערמונית, הריאה, המעי הגס והשחלה) אשר השתתפו בו כמעט 80,000 נשים בין הגילאים 55-74, בעשרה מכונים רפואים ברחבי ארצות הברית, בין נובמבר 1993 ליולי 2001.

 

חצי מהמבדקות עשו אולטרסאונד טרנס-וגינלי באופן סדיר במשך ארבע שנים ו-CA-125 באופן שנתי למשך שש שנים. החצי השני עברו בדיקות רפואיות סדירות אך ללא בדיקות ספציפיות לאיתור סרטן השחלה. כל הנשים היו תחת מעקב 12 שנים, עד פבואר 2010.

 

החוקרים מצאו כי לא קיים כל הבדל סטטיסטי בשיעורי ההישרדות והתמותה בשתי הקבוצות. זה מצביע על כך שביצוע אולטרסאונד טראנס-וגינלי ובדיקת CA-125 במקביל, אין להם השפעה כלשהי על תמותת נשים מסרטן השחלה בקרב נשים מקבוצת סיכון ממוצעת.

 

לא רק שנראה כי הבדיקות לאיתור אינן מורידות את שיעורי התמותה, הן גם מקושרות עם בחילה, חבורות, דימומים והתעלפויות, החוקרים חושפים. בדיקות איבחוניות בלתי נחוצות אשר חוזרות בחיוביות באופן שגוי עשויות לגרום לבעיות בלב, בעיות במעיים ולדלקות. 1,080 מהנשים אשר קיבלו תשובות חיוביות שגוביות הסירו את השחלות שלהן באופן כירורגי, ו-222 מהן סבלו מסיבוכים רציניים בניתוח.

 

פאטריג' הוסיף:

 

"יש נתונים מספקים במחקר על מנת להראות כי בדיקות לאיתור סרטן השחלה גורמות יותר נזק מאשר תועלת. למעשה, נראה שאין בהן כל תועלת.

 

מחקר זה מראה כי אנו זקוקים לסממנים טובים וממוקדים יותר, בנוסף לטכנולוגיות צילום רפואי משופרות. יש לנו מדענים אשר עובדים על תחומים אלו, אך מחקרים נוספים נחוצים על מנת להבין טוב יותר את תחילתה של המחלה, כיצד היא מתפשטת, וכיצד אנו יוכלים למנוע אותה"

 

http://www.cancerhelp.org.il/n.....e5d55ea5d4

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד