בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תנוחת השינה מעלה את הסיכוי ללדת עובר מת

מופיע גם בקטגוריות: 
19/06/2011
1029

תנוחת השינה מעלה את הסיכוי ללדת עובר מת

מערכת BeOK | 19.06.11

 

 פורטל בריאות יופי רפואה

מחקר ניו זילנדי מצא כי מספר שעות השינה במהלך הריון, שינה קבועה במהלך היום ותנוחת השינה בלילה האחרון שלפני הלידה מעלות את הסיכוי ללדת עובר מת. חוקרים: הסיכוי ללדת עובר מת עדיין נמוך.

 

נשים שלא ישנות על צידן השמאלי מכפילות את הסיכון ללידת עובר מת מאוחרת בהשוואה לנשים שכן ישנו על צידן, על פי מחקר מניו זילנד. החוקרים שערכו את המחקר מסרו שנשים לא צריכות לדאוג כיוון שהסיכון המוגבר הוא עדיין נמוך מאוד - הסיכוי שהתינוק יוולד מת עולה מ- 1.96 לכל 1,000 (עבור נשים שכן ישנות על צידן השמאלי) ל- 3.93 לכל 1,000 עבור נשים שלא ישנות על צידן השמאלי.

 

קשר משמעותי נמצא גם בין שינה קבועה במהלך היום, או שנת לילה ארוכה מהממוצע, לבין סיכון ללידת מאוחרת של תינוק מת, אמרו החוקרים.

 

תומסינה סטייסי ממחלקת נשים ויולדות באוניברסיטת אוקלנד, שמחקרה התפרסם בכתב העת British Medical Journal, אמרה שהגבלת זרימת הדם אל התינוק כאשר האם שוכבת על גבה או על צידה הימני במשך תקופות ארוכות עשויה להסביר את הקשר. עם זאת, סטייסי אומרת כי הממצאים, אשר התבססו על מספר קטן יחסית של נשים, צריכים להיות מאומתים על ידי מחקרים גדולים ומפורטים יותר לפני שניתן לתת הנחיה כלשהי לציבור.

 

"זו השערה חדשה ומשמעותה היא שאנחנו צריכים להתחיל לבחון את הבעיה הזו הרבה יותר מקרוב. זו באמת נקודת מוצא למחקר עתידי. אם הממצאים יאומתו, הם עשויים להציע דרך פשוטה, זולה וטבעית להוריד את מספר הלידות של עוברים מתים. זה משהו שניתן לשנות בקלות רבה. אין צורך לקחת שום תרופות ואין תופעות לוואי".

 

סדרת מחקרים שנעשו בראשות חוקרים מארגון הבריאות העולמי ופורסם מוקדם יותר השנה העלתה כי יותר מ- 2.6 מיליון הריונות בשנה מסתיימים בלידת עובר מת, רבים מהם בקרב נשים במדינות עניות. פירוש הדבר הוא שכל יום יותר מ- 7,200 תינוקות בעולם נולדים מתים.

 

הצוות של סטייסי ראיין 155 נשים מאוקלנד שילדו תינוק מת בין יולי 2006 ליוני 2009 כאשר הן היו לפחות בשבוע ה- 28 להריון. נשים אלו הושוו לקבוצת ביקורת של 310 נשים שהריונן נמשך כרגיל.

 

הנשים נשאלו שאלות מפורטות לגבי תנוחות השינה שלהן, על הליכה לישון והתעוררות לפני ההריון, בחודש האחרון, בשבוע בלילה לפני שהתינוק שלהן מת. הן נשאלו גם לגבי נחירות, עייפות בשעות היום, האם ישנו באופן קבוע במהלך היום כשהיו בחודש האחרון להריון, משך השינה שלהן בלילה וכמה פעמים קמו לשירותים בלילה.

 

התוצאות לא הראו קשר בין נחירות או עייפות בשעות היום לבין הסיכון ללדת עובר מת בסוף. אבל קשר משמעותי נמצא בין שינה במהלך היום או משך שינה ארוך מהממוצע בלילה, לסיכון ללידה מאוחרת של תינוק מת.

 

נשים שישנו על הגב או על צד ימין שלהן בלילה האחרון של ההריון נטו גם הן לחוות לידת עובר מת מאוחרת, ונשים שקמו לשירותים פעם אחת או פחות בלילה האחרון שלפני הלידה היו גם הן בסיכוי גבוה יותר לחוות לידת עובר מת מאוחרת בהשוואה לנשים שקמו בתדירות גבוהה יותר.

 

בתגובה על המחקר אמרה לוסי צ'אפל, מרצה על רפואת יולדות ועוברים מקינגס קולג' בלונדון, כי כל התערבות פשוטה שתפחית את הסיכון ללדת עובר מת תתקבל בברכה, אבל את התוצאות יש לפרש בזהירות עד שתעשה עבודה נוספת: "קמפיין תקיף שידחוק בנשים בהריון לישון על צד שמאל שלהן לא מוצדק עדיין".

 

http://www.beok.co.il/Category.....7%9E%D7%AA

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד