בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טיפול חדש בהזעת יתר: הזרקת בוטוקס

מופיע גם בקטגוריות: 
21/06/2011
1698

טיפול חדש בהזעת יתר: הזרקת בוטוקס

שימוש מעניין ופחות מוכר לבוטוקס: מניעת תופעת הזעת היתר המטרידה רבים כל כך בימי הקיץ הלוהטים שלנו.

פרסום ראשון: 20/06/11, 07:37מרכז רפואי איכילוב

 

שימוש חדש לבוטוקס

פלאש 90

הזעת יתר הינה מצב שבו ייצור מוגבר של זיעה גורם להפרעה ניכרת בפעילויות היומיומיות, ולפגיעה באינטראקציה חברתית ובתפקוד במקום העבודה. בחום ובלחות הישראלי, ניתן לראות אנשים רבים שמסתובבים עם אגלי זיעה בבית השחי לדוגמא. כעת, אין צורך להסתובב עם תחושת הבושה – הזרקות בוטוקס מונעות את התופעה!

 

קיימת הגדרה כמותית של הזעת יתר (למעלה מחמישים מ"ג זיעה בדקה) אשר נמדדת בצורה מדעית. בפועל לא נעשית הבדיקה באופן כזה, אלא מבוססת על תלונות המטופל על הזעה מוגברת סובייקטיבית אשר מסבה אי נוחות קשה וכרוכה במבוכה חברתית, הרגלים כמו מקלחות והחלפת חולצות תכופות, לבישת ביגוד שחור בלבד או שכבות על מנת להסתיר את כתמי הזיעה, עד כדי הימנעות ממגע פיזי- כאשר המדובר בהזעת יתר בכפות ידיים.

 

לעתים קרובות המטופל לא יזיע בעת הביקור במרפאה כיון שיגיע לאחר מקלחת.

 

האפשרויות לטיפול בהזעת יתר ממוקמת מוגבלות יחסית:

 

1.דאודורנטים אנטי-פרספירנטים המכילים מלחי אלומיניום, היעילים בחלק מן המקרים.

 

2. תרופות אנטי-כולינרגיות אשר נטילתן כרוכה בתופעות לוואי אשר אינן מצדיקות לרוב את השימוש בהן.

 

3. מכשירי יונטופורזיס אשר ניתן לרכוש ברשת, ואף בארץ. מכשירים אלו כרוכים בהשריית האבר המזיע מדי יום בתוך אמבט אשר דרכו עובר זרם חשמלי נמוך ויעילותם גבוהה: עד 85% הפחתה בזיעה. מטבע הדברים- היות ונדרשת השריה, הם פחות מתאימים לטיפול בבתי השחי אך בהחלט מומלצים להזעת יתר בכפות. (דוגמא למכשיר כזה: DRIONIC ).

 

4. הזרקת בוטולינום טוקסין.

 

5. הליכים כירורגיים שונים כסימפטקטומיה, הסרת הרקמה המזיעה בבתי השחי וכדומה.

 

הזרקת בוטולינום טוקסין:

 

לגיטימי ומקובל כיום לטפל בהזעה בבתי שחי מטעמים אסתטיים בלבד גם ללא כל התסמינים של הזעת יתר. הטיפול להזעה בבתי השחי כרוך באלחוש עם קרם למשך 30-60 דקות, ולאחר מכן הזרקת הבוטולינום טוקסין ("בוטוקס" או "דיספורט") לעור בית השחי במרווחים קטנים. הטיפול כרוך באי נעימות קלה בלבד, נמשך מספר דקות ואין למעשה כל הגבלות אחריו למעט המלצה לא להשתמש בדאודורנט ביממה שאחרי באזור שעבר את הזריקות על מנת למנוע גירוי מקומי.

 

שבוע עד שבועיים לאחר מכן ניתן לצפות העלמות מרבית ההזעה- אחוזים הנעים בין 70 ל-90 אחוזי הפחתה בזיעה.

 

הטיפול בכפות הידיים שונה במספר היבטים- ראשית, נדרשת הרדמה עמוקה יותר –אשר כשלעצמה כרוכה בכאב מסוים ונעשית בהזרקה לשורשי כפות הידיים. פעולת ההזרקה של הטוקסין כרוכה באי נעימות, ולבסוף- צפויות תופעות לוואי כחולשת שרירים זמנית - שכן כזכור הטוקסין משפיע לא רק על הבלוטות אלא גם משתק שרירים. יחד עם זאת אותם מטופלים הסובלים מהזעה קשה בכפות ונמנעים מהליך ניתוחי מכל סיבה שהיא ייהנו מאד מהשפעות הטיפול.

 

לאחר הזרקה של בוטולינום טוקסין להזעת יתר ניתן לצפות להשפעה הנמשכת שישה עד תשעה חודשים, שלאחריהם יש לחזור על ההזרקה. בפועל מרבית המטופלים בוחרים להגיע בתחילת הקיץ לטיפול, והמהדרים מקפידים לשמור על היובש עם הזרקות דו-שנתיות- כתלות בכמות ההזעה ובכיס.

 

מאת: ד"ר בת-שבע מרקוס, מומחית למחלות עור, מנהלת המרכז לרפואה אסתטית , מלר"ם המרכז הרפואי תל-אביב

 

http://www.inn.co.il/News/News.....spx/221447

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד