בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

גפיים חסרים ועיוותים במעיים בתינוקות לאימהות מעשנות

מופיע גם בקטגוריות: 
13/07/2011
979

יפעת גדות News1.co.il

גפיים חסרים ועיוותים במעיים בתינוקות לאימהות מעשנות

 

לכל החיים [צילום: הדמיה]

עישון של האם משנה את הדנ"א של התינוק

יפעת גדות

חוקרים גילו שינויים גנטיים בגן הקשור לסוגי סרטן מסוימים אצל ילדים שאימהותיהם עישנו במהלך ההריון

לרשימה המלאה

עישון יד שלישית - גורם סיכון למוות בתינוקות

בשנה הבאה: 6 מיליון ימותו מעישון

נשים המעשנות במהלך ההריון מעלות את הסיכוי ללידת תינוק עם גף חסר או מעוות, ללידת תינוק עם רגל קלובה, למומים של הקיבה והמעיים ולמומים בגולגולת, בין היתר

 

▪ ▪ ▪

גפיים חסרים או מעוותים, רגל קלובה (מעוותת), חריגויות בפנים ובעיות של הקיבה והמעיים הם רק חלק מהבעיות הנפוצות של מומים מולדים הקשורים לעישון במהלך הריון. כך מוכיח דוח חדש שפורסם על-ידי מדענים מאוניברסיטת קליפורניה.

 

המחקר, שפורסם בכתב העת "Human Reproduction Update", מבוסס על סקירה - המקיפה ביותר מסוגה - שזיהתה מומים מולדים ספציפיים שרובם קשורים לעישון.

 

למרות ההמלצות המתפרסמות חדשות לבקרים ומזהירות מהנזקים של עישון בזמן הריון, כמו הפלות ולידת פג, במדינות רבות אחוז ניכר מהנשים עדיין ממשיכות לעשן. בבריטניה - 45% מהנשים מתחת לגיל 20 ו-17% מסך כל הנשים עדיין מעשנות במהלך ההריון, ובארצות הברית 20% מהנשים בגילאי 25 או פחות גם מעשנות במהלך ההריון, בהשוואה ל-9% מאלו שמעל גיל 35.

 

עורכי המחקר בחנו 172 מחקרים שפורסמו לאורך 50 השנים האחרונות, ובדקו סה"כ 174,000 מקרים של מומים מולדים אותם השוו ל-11.7 מיליון מקרים ששימשו כביקורת. הסיכון היה גבוה יותר ב-26% ללידת תינוק עם גף חסר או מעוות, גבוה ב-28% ללידת תינוק עם רגל קלובה, 27% עם מומים של הקיבה והמעיים, 33% עם מומים בגולגולת, 25% עם מומים בעיניים ו-28% עם שפה שסועה. העלייה הגדולה ביותר בסיכון (50%) הייתה למצב שנקרא שסע מולד בדופן הבטן, בו חלקים מהקיבה או מהמעיים בולטים מהעור.

 

עורכי המחקר ממליצים כי הקווים המנחים המתפרסמים לציבור יהיו ברורים יותר בהיבט של המומים הספציפיים הקשורים לעישון בזמן ההריון, כדי לנסות ולהוריד את מספר הנשים ההרות המעשנות.

 

אנשים סבורים כי רק נשים ספורות עדיין מעשנות בזמן ההריון, אך המציאות היא שבמיוחד בקרב נשים מתחת לגיל 20 המספרים עדיין גבוהים ביותר.

 

עישון בזמן הריון הוא גורם סיכון ידוע ומוכח היטב להפלות, למשקל לידה נמוך וללידת פג, ולמרות זאת, רק תוכניות ממשלתיות מעטות מזכירות את המומים המולדים בהקשר של עישון ואלו שעושות זאת אינן ספיציפיות - בעיקר בשל חוסר-ודאות שהיה קיים בעבר לגבי הקשר הישיר שלהם.

 

כעת ישנן ראיות לקשר ולכן חשוב שהמסרים יהיו ברורים יותר לגבי סוגים אלו של מומים רציניים - כמו גפיים ופנים מעוותים וחריגויות של הקיבה והמעיים - שתינוקות לאימהות מעשנות עלולים לסבול מהם.

 

המסר העולה מהמחקר הוא שנשים צריכות להפסיק לעשן לפני שהן נכנסות להריון כדי להוריד את הסיכוי ללדת תינוק עם מום פיסי רציני שילווה אותו לאורך כל חייו.

 

תוצאות המחקר משמעותיות ביותר הן לבריאות האימהות והן לבריאות התינוק, ובמידה שהמלצות החוקרים ייושמו, הן יוכלו להביא לירידה בשכיחות מספר המומים המולדים השכיחים וכן לתוכניות יעילות יותר במניעת עישון מאחר שאזהרות בנושא מומים מולדים מוסיפות משקל רב יותר לאזהרות הקיימות.

 

http://www.news1.co.il/Archive.....94-00.html

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד