בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מדעני מכון ויצמן פיתחו מדד מוחי לאבחון אוטיזם

מופיע גם בקטגוריות: 
31/08/2011
980

מדעני מכון ויצמן פיתחו מדד מוחי לאבחון אוטיזם

סינכרון נמוך בפעילות המוח של פעוטות עשוי להיות סמן לאוטיזם. התגלית עשויה לסייע בפיתוח שיטה אמינה לאבחון אוטיזם בגיל צעיר

מגזין מכון ויצמן

פורסם: 30.08.11, 20:42

 

 

הגורמים הביולוגיים לאוטיזם עדיין אינם מובנים, ולכן אבחון ודאי של התסמונת אפשרי רק בגיל שלוש עד ארבע, עם הופעת התסמינים ההתנהגותיים, באמצעות מבחן התנהגותי סובייקטיבי. מחקר של מדענים ממכון ויצמן למדע ומהמרכז לחקר האוטיזם של אוניברסיטת קליפורניה בסן-דייגו מציע לראשונה מדד ביולוגי אמין ומדויק לאבחון אוטיזם אצל פעוטות, כבר בגיל מוקדם ביותר.

 

בדימות תיפקודי מוח בתהודה מגנטית (fMRI) של פעוטות ישנים בגיל שנה עד ארבע שנים, גילו המדענים סינכרון נמוך בפעילות של שתי אונות המוח בפעוטות האוטיסטים - לעומת רמת סינכרון גבוהה אצל פעוטות בריאים - באזורי מוח הקשורים בשפה ובתקשורת.

 

"הבנת המדדים הביולוגיים המאפיינים ילדים אוטיסטים היא מטרה חשובה עבור מדענים ברחבי העולם, משום שהיא עשויה לתת כלי לאבחון של התסמונת בגיל צעיר, וכן לספק למדענים קצה חוט בניסיונותיהם להבין את הגורמים למחלה ואת אופן התפתחותה", אומר החוקר הבתר-דוקטוריאלי ד"ר אילן דינשטיין, מקבוצתו של פרופ' רפי מלאך במחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע, שעמד בראש צוות המחקר.

 

בעיות בתקשורת

תקשורת לקויה בין תאי עצב באזורים שונים במוח היא אחת ההשערות שהועלו לגבי גורם לתסמינים הקשורים באוטיזם, אך עד כה לא נמצאה דרך לבדוק אותה בתינוקות - משום שמסובך לבצע מדידת פעילות מוח של פעוטות באמצעות סריקת fMRI.

 

פתח לפתרון הבעיה נוצר הודות למחקרים שביצעו קבוצתו של פרופ' רפי מלאך - וקבוצות מחקר נוספות בעולם - שלפיהם גם בזמן שינה, המוח אינו ישן. תאי המוח ממשיכים לעבוד גם בעת מנוחה, ומתרחשות בהם מעין תנודות של פעילות חשמלית, באופן מקביל בשתי אונות המוח - הימנית והשמאלית - כבתמונת מראה.

 

סריקת פעילות המוח של פעוטות אוטיסטים הראתה רמה נמוכה של הפעילות המוחית המסונכרנת הזו באזורי מוח הידועים כמעורבים בשפה ובתקשורת, בהשוואה לפעוטות שהתפתחותם רגילה, וכן בהשוואה לפעוטות הסובלים מעיכוב בהתפתחות שפה אשר אינו קשור לאוטיזם.

 

בנוסף, נמצא מיתאם בין עוצמת הסינכרון לבין היכולות בתחום השפה והתקשורת: ככל שהפעילות המסונכרנת הייתה נמוכה יותר, כך היו סימני האוטיזם קשים יותר. לעומת זאת, רמה גבוהה של פעילות מוחית מסונכרנת נראתה בפעוטות עם יכולות מילוליות גבוהות.

מדעי המוח

ציורי המערות של נדיה: על אוטיזם ואמנות / פרופ' אלומית ישי

ציוריה המרהיבים של נדיה, ילדה אוטיסטית שלא דיברה עד גיל תשע, מעוררים את השאלה: האם התפתחות השפה המודרנית באה על חשבון כושר הציור? סריקות מוח, המלמדות על השוני המבני והתפקודי של המוח האוטיסטי, יוכלו אולי לספק תשובה

לכתבה המלאה

 

באופן זה עלה בידי החוקרים לזהות 70% מהפעוטות שלוקים באוטיזם כבר בגילאי שנה עד שלוש שנים. ממצאי המחקר התפרסמו בכתב העת Neuron.

 

ד"ר דינשטיין: "גילינו מדד ביולוגי אפשרי לאבחון תינוקות אוטיסטים, בנקודת התפתחות שבה רק מתחילים להתגלות סימנים ראשונים. השאיפה היא שבשנים הקרובות יתגלו מספר מדדים נוספים, שהשילוב ביניהם יאפשר אבחון אובייקטיבי ומדויק של התסמונת".

 

http://www.ynet.co.il/articles.....48,00.html

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד