בר שפותדלג על בר שפות
בר עליוןדלג על בר עליון
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ילדים זה בריאות: גברים ללא ילדים נוטים לחלות במחלות לב

מופיע גם בקטגוריות: 
2/11/2011
1001

ילדים זה בריאות: גברים ללא ילדים נוטים לחלות במחלות לב

עשו ילדים ושפרו את תוחלת החיים שלכם: מחקר אמריקאי בדק ומצא כי גברים ללא ילדים נוטים לחלות יותר במחלות לב מגברים שאינם הורים. גם אבות לילד אחד נמצאים בסיכון מוגבר

 

אסנת עופר | 2/11/2011 9:42

גברים יקרים: מומלץ שתביאו לעולם ילדים. מתברר שילדים זה לא רק שמחה, כמאמר השיר, אלא שהם עשויים גם לשפר את תוחלת החיים שלכם. מחקר חדש חושף, כי גברים ללא ילדים נוטים לחלות במחלות לב יותר מגברים שהינם הורים, וכי גברים ללא ילדים נמצאים בסיכון מוגבר (17%) למות ממחלות לב וכלי דם לעומת אבות לילדים.

 

החוקרים האמריקאים בדקו רישומים ומידע שנאסף על ידי ארגון הפנסיונרים (AARP) והמכון האמריקאי לבריאות (NIH) הנוגע לכ-138 אלף גברים אמריקאים, בני 50 עד 71, ללא היסטוריה של מחלות לב ידועות, שבץ מוחי או מצבים רפואיים שיכולים לגרום לקשיי פוריות. כל משתתפי המחקר היו נשואים או חיו בזוגיות קבועה. ל-92% מהמשתתפים היו ילדים. המחקר נמשך כ-10 שנים והתנהל בין השנים 1995-2005.

 

◄ ילדים זה שמחה בלב או כאב לב? שתפו אותנו בפייסבוק

 

כ-10% מהמשתתפים נפטרו במהלכו, מסיבות שונות. מרביתם היו מקבוצת הגברים ללא ילדים. ואולם כאמור, בסיכום הממצאים התברר, כי מרבית הפטירות היו כתוצאה ממחלות לב וכלי דם.

מספר הילדים הממוצע של משתתפי המחקר עמד על 2.6 ילדים. נתון מעניין נוסף מראה, כי גם אבות לילד אחד בלבד היו בסיכון מוגבר למוות כתוצאה ממחלת לב או כלי דם, וכי הסיכון למוות של קבוצת האבות לילד אחד ביחד עם קבוצת הגברים ללא ילדים היה גבוה ב-13% לעומת גברים שלהם שני ילדים ויותר. המחקר התפרסם בגליון חודש ספטמבר 2011 של המגזין המדעי Human Reproduction.

 

האבהות מביאה עימה תחושות של בגרות, חיות, חיוניות ויצירתיות. שאטרסטוק

אז מה הקשר?

אחת מהשערות החוקרים היתה שהורות גורמת לגברים לקחת אחריות על מצב הבריאות שלהם. "ולכן אבות לילדים הם בעלי תוחלת חיים גבוהה יותר מזו של גברים שאינם הורים", ציין אחד החוקרים שהשתתפו במחקר, ד"ר מיכאל אייזנברג, מומחה לאורולוגיה מאוניברסיטת סטנפורד, בקליפורניה.

 

"אבות מביעים במקרים רבים סיפוק, הנאה ושמחה מהעובדה שיש להם ילדים. האבהות מביאה עימה תחושות של בגרות, חיוניות ויצירתיות ועם המעבר לאבהות, ישנה גם שמחה רבה", מפרשת ד"ר חנה גילאי-גינור, פסיכולוגית קלינית המנהלת את "הורותא", מרכז לפסיכותרפיה – פריון, הריון והורות. לדבריה, גידול ילדים מכניס אתגרים לחיים - חברתיים, רגשיים, כלכליים, ובעקבות אלה גם מדרבן לאורח חיים מאוזן ויציב יותר. "גידול ילדים מעורר את האב להסתכל ולהתבונן על התנהגותו, על עולמו הרגשי, לחשוב על בחירותיו. להתנהג בצורה יציבה וזהירה יותר, וכמובן – להקפיד על אורח חיים בריא יותר, כפי שמוכיחים מחקרים רבים".

 

השערה נוספת לקשר בין הורות ומצב הלב קשורה לרמות

ההורמון הגברי, טסטוסטרון, בדם ולאי פריון. עורכי המחקר מציינים כי נמצא שיש קשר בין אי פיריון וסיכון למחלות לב וכלי דם. ההשערה היא שהסיבה המשותפת היא ערכי טסטוסטרון נמוכים, שיכולים לגרום לאי פוריות, והם הסיבה גם לתחלואה הלבבית. אם השערה זו נכונה, ציינו החוקרים, ייתכן והממצא יוביל לצורת סקירה חדשה למניעת המחלות הקטלניות באמצעות מדידת ערכי ההורמונים בדם.

 

ואולם, עדיין לא ניתן להוכיח קשר גופני באמצעים מדעיים בין רמת ההורמונים, אי פריון ותחלואת לב וכלי דם. אבל ייתכן כי ניתן להסביר את הפגיעה בתוחלת החיים במצב הרגשי. לדברי ד"ר גילאי גינור, גברים שחוו כשלון בטיפולי פוריות עלולים להגיע למצבי דיכאון ואבל על אובדן ההורות. אבל יש תקווה: "ההסתגלות לחיים ללא ילדים ביולוגיים היא קשה, אך כשהקשר הזוגי טוב וגמיש, בני זוג יכולים לקבל החלטות על אימוץ או על דגם זוגי והורי חדש. עם הזמן, לעיתים אף עם עזרה מקצועית, ניתן להתגבר על הקשיים שבדרך", מסכמת ד"ר גילאי גינור.

 

http://www.nrg.co.il/online/17.....0/692.html

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד