בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחקר: פגים שנולדו בשבועות 30-35 להריון נמצאים בסיכון גבוה לאשפוז כתוצאה מדלקת ריאות

מופיע גם בקטגוריות: 
28/11/2011
944

מחקר: פגים שנולדו בשבועות 30-35 להריון נמצאים בסיכון גבוה לאשפוז כתוצאה מדלקת ריאות

 

 

 

27/11/2011 Share |

 

המחקר, שבוצע על ידי אוניברסיטת בן גוריון ובית החולים סורוקה, מצא בנוסף כי תינוקות שחוסנו כנגד נגיף ה-RSV היו מוגנים מפני הוירוס וסיבוכיו.

 

ניתוח הנתונים מגלה כי בישראל קיימת תחלואה חמורה ומשמעותית ואפילו מקרי תמותה כתוצאה מדלקת ריאות הנגרמת מ-RSV.

 

המחקר, הגדול והמקיף מסוגו בעולם בתחום, נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון ובמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, וסקר מעל 10,000 ילדים עם דלקת ראות חיידקית שהגיעו לבית החולים במשך תקופה של כ-10 שנים.

 

המחקר, שנערך בין השנים 2001-2010, בדק והשווה את מספר האשפוזים ביחידה לטיפול נמרץ ילדים ובמחלקות ילדים בבית החולים סורוקה בשל דלקת ריאות חיידקית, על רקע של זיהום משולב עם וירוס ה-RSV. המחקר התמקד בילדים מתחת לגיל 5, אשר נולדו כפגים בשבועות 30-35 להריון לעומת ילדים שנולדו החל משבוע 36 להריון. במחקר נלקחו משטחי-אף מילדים שהתאשפזו עקב דלקת ריאות חיידקית ונבדקו לנוכחות וירוס ה- RSV.

 

נמצא כי יילודים עד גיל 5 שנים, שנולדו בשבועות 30-35 להריון (פגים), הינם בסיכון הגבוה פי 6.6 לאשפוז בטיפול נמרץ (עד כה נהוג היה לחשוב כי רק פי 2), ופי 32.1 לאשפוז במחלקת הילדים, כתוצאה מדלקת ריאות שמקורה בוירוס ה-RSV, זאת ביחס ביחס ליילודים שאינם פגים (נולדו לאחר שבוע 36 להריון). ההשפעה של נגיף ה- RSV מגבירה את החומרה ומעלה עד פי יותר מ-30 את הסיכון של תינוק שנולד פג בשבועות אלו להתאשפז הטיפול נמרץ ילדים עקב כישלון נשימתי כתוצאה מהזיהום.

הסיכון הגבוה של קבוצת יילודים זו, נשאר גם כאשר נבדקו הנתונים עבור כל קבוצה אתנית בנפרד.

 

כמו כן נמצא כי לילדים שנולדו עד השבוע ה-36 להריון (פגים), סיכוי של פי 30 לאישפוז - ב-5 השנים הראשונות לחייהם.

 

הגילוי החדש במחקר היה למעשה כי כל הפגים מצויים בסיכון שווה לתחלואה על רקע וירוס RSV. עד כה הדיעה הרווחת (ומדיניות הטיפול) היתה כי הפגים "הקטנים" (שנולדו עד השבוע 30 להריון) נמצאים בסיכון גבוה יותר לתחלואה ותמותה, זאת ביחס לתינוקות שנולדו לאחר השבוע ה-30 להריון. אך תוצאות המחקר הראו כי כל הפגים מצויים בסיכון דומה.

 

פרופ' דוד גרינברג מהיחידה למחלות זיהומיות ילדים בביה"ח האוניברסיטאי סורוקה בבאר שבע, עורך המחקר: "מחקר זה חושף רק את קצה הקרחון של היקף התחלואה ומימדי התמותה כתוצאה מנגיף ה-RSV בישראל".

 

המחקר הראה בצורה חד-משמעית כי פגים הזכאים לטיפול מונע מלא כנגד נגיף ה-RSV על פי הנחיות סל התרופות ואשר חוסנו כהלכה, לא אושפזו כלל או נפטרו כתוצאה מדלקות ריאה על רקע RSV. לפיכך, אחת ממסקנות המחקר הייתה כי הרחבת הטיפול המניעתי לפגים שנולדו בשבועות 33-35 תעזור להפחית את היקפי התחלואה והאשפוז בקרב אוכלוסיית סיכון זו.

 

http://www.infomed.co.il/artic.....95%D7%AA/#

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד