בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שילוב טיפולים עוצר התפשטות סרטן השד

מופיע גם בקטגוריות: 
11/12/2011
1351

שילוב טיפולים עוצר התפשטות סרטן השד

מערכת BeOK | 11.12.11

 

פורטל בריאות יופי רפואה

שני מחקרים שונים שנערכו בארה"ב גילו כי שילוב של שני טיפולים יכולים לעצור התפשטות סרטן שד בשלב הגרורתי. שילוב הטיפולים עוזר לגוף להתגבר על עמידותו לתרופות שונות הניתנות לחולות במחלת סרטן השד

 

 

שני מחקרים נפרדים הוכיחו כי שילוב חדש של שני טיפולים יכול לעזור להילחם בסוגים שונים של סרטן שד גרורתי ולהאט את התפשטות המחלה. שני המחקרים גילו כי שילוב של תרופות יכול להפחית משמעותית, או אפילו להתגבר, על עמידות הגוף לתרופות בשלב הגרורתי. השלב הגרורתי הוא השלב שבו גרורות הסרטן התפשטו מעבר לשדיים ומעבר לבלוטות הלימפה.

 

למידע נוסף בנושא סרטן השד ומחלות סרטן נוספות היכנסו לפורומים:

פורום כירורגית חזה, גידולי סרטן ריאות, גידולי ריאה

פורום סרטן השד

פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים

פורום סרטן נשים, סרטן צוואר הרחם, סרטן השחלות

פורום תמיכה במשפחות ילדים חולי סרטן

 

תוצאותיהם של שני המחקרים הראו גם כי השילוב של שני טיפולים ממוקדים יכול גם להאט את התקדמות הסרטן. המדענים הציגו את תוצאות המחקר בכנס סרטן השד שנערך לאחרונה בטקסס. רופאים שאינם מעורבים במחקר אמרו כי מדובר בתוצאות שיכולות להשפיע על 80% ממקרי סרטן השד הגרורתי.

 

במחקר הראשון, החוקרים מצאו כי נשים שעברו את גיל המעבר ובגופן נמצא קולטן חיובי להורמון לסרטן השד וטופלו בשילוב שני הטיפולים, מצבן היה טוב יותר מאשר אלה שטופלו בטיפול אחד. לנשים במחקר עברו טיפול אחד שבמסגרתו ניתנה תרופה החוסמת הורמון הנקרא ארומסין יחד עם טיפול שני שכלל את התרופה Afinitor הניתנת לרוב לחולים עם סרטן הכליות. תרופה זו חוסמת את נתיבו של הסיגנל שמורה לתאי הסרטן להתפתח.

 

"יותר נשים מתות מהימצאותו של קולטן חיובי להורמון מאשר מסוגים אחרים של סרטן השד", אומר ד"ר דניאל הורטובגיי, אחד החוקרים הראשיים וראש החוג לאונקולוגיה באוניברסיטת טקסס ביוסטון.

 

אחת מתשע נשים עלולה לחלות במהלך חייה בסרטן השד

 

לנשים (לפני ואחרי גיל המעבר) עם קולטן חיובי להורמון ניתנות בדרך כלל תרופות חוסמות הורמונים כמו טמוקסיפן. תרופות המנטרלות את פעילות הורמון האסטרוגן שגורם להתגברות המחלה. אך לתאים סרטניים יש את היכולת לחמוק מתרופות חוסמות הורמונים אלה ולמצוא מקומות חדשים לפתח בהם גרורות נוספות. בנוסף יש בכוחם של התאים להפעיל חלבון שנקרא mTOR המגביר את צמיחתם וחלוקתם.

 

עוצר את התקדמות המחלה, אך לא מאריך את חיי החולה

החוקרים טוענים כי מוקדם מדי לקבוע האם שילוב שני הטיפולים, תרופות חוסמות הורמונים והתרופה לסרטן הכליות, אכן מאריכים את חיי החולות. אך, נראה כי אצל נשים שנטלו את הארומסין יחד עם התרופה לסרטן הכליות, הסרטן הפסיק להתפתח בשיעור גבוה יותר מאשר קבוצת הביקורת בה נשים קיבלו את תרופת סרטן הכליות יחד עם פלצבו.

 

לאחר שנה התגלה כי לנשים שנטלו את שילוב התרופות לא חלה התפתחות של המחלה בפרק זמן של כשמונה חודשים, לעומת נשים שנטלו רק ארומסין, אצלן לא חלה התפתחות של המחלה בפרק זמן של ארבעה חודשים.

 

המחקר השני עסק במניעת עמידות לתרופות בסוג אחר של סרטן השד בו התפתחות הגידול מואצת בשל הימצאותו של הורמון Her-2/neu. הורמון זה קיים בכ-25% ממקרי סרטן השד. תרופה בשם הרצפטין יכולה לתקוף הורמון זה וכך למנוע את התפתחות המחלה, ולכן שילובה עם טיפולי כימותרפיה הוא יעיל ביותר. אך ישנם תאים סרטניים שיכולים לעקוף טיפולים אלה.

 

במחקר זה 808 נשים קיבלו טיפול סטנדרטי יחד עם פלצבו או טיפול סטנדרטי יחד עם תרופה ניסיונית בשם פרטוצומאב אשר נקשרת לחלק אחר של הורמון ה- Her2. שיעור ההישרדות ללא התקדמות המחלה עבור נשים שקיבלו טיפול סטנדרטי עמד על 12.4 חודשים. אצל נשים שקיבלו פרטוצומאב, מחלת הסרטן לא חזרה לגדול עד חצי שנה לאחר מכן בממוצע.

 

החוקרים אומרים כי נדיר מאוד למצוא שיפור גדול בשיעור ההישרדות ללא התקדמות המחלה במסגרת ניסויים קליניים. שני המחקרים מדדו רק את שיעור ההישרדות ללא התקדמות המחלה, אך יש לבחון האם הטיפול מאריך את חיי המטופל.

 

לכתבות נוספות בנושא סרטן השד ומחלות אחרות:

איך מטפלים בחולות סרטן שד בגיל מתקדם

נטילת אסטרוגן מורידה את הסיכון לסרטן שד

כך תפחיתי הסיכוי להתפתחות סרטן השד

מחקר:מסת שרירים נמוכה מעלה סיכון לסוכרת

מה אתן יודעות על סרטן צוואר הרחם?

 

התרופות בשני המחקרים מאושרות כבר על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) לכן יהיה קל לרופאים לרשום אותן לחולות סרטן השד. אך הבעיה עלולה להיות תלויה בחברות הביטוח שלא יאשרו את מרשם התרופות, המיועדות לסרטן הכליות, עבור סרטן השד.

 

בישראל מאובחנים 4000 מקרים של סרטן השד בשנה, כאשר אחת מתשע נשים עלולה לחלות במהלך חייה במחלה.

 

http://www.beok.co.il/Category.....7%A9%D7%93

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד