בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תרופה לעצמות זומטה (Zometa) שיפרה הישרדות מסרטן שד

מופיע גם בקטגוריות: 
11/12/2011
2078

יפעת גדות News1.co.il | תגובות

תרופה לעצמות שיפרה הישרדות מסרטן שד

 

תועלת כפולה [צילום: AP]

תרופות ללחץ דם יעצרו את סרטן השד?

יפעת גדות

מחקר מוקדם בחוסמי ביתא, המשמשים לטיפול בלחץ דם גבוה, הראה כי נשים שהשתמשו בהם היו בסיכון נמוך ב-71% למוות הקשור לסרטן

לרשימה המלאה

יפעת גדותמי אשם בסרטן השד

יפעת גדות כמויות קטנות של אלכוהול - קשורות לסרטן השד

המחקר גילה סיכון נמוך ב-37% למוות בקרב נשים שקיבלו תרופה לעצמות - זומטה 5-4 נשים נוספות מכל 100 נשים עדיין היו בחיים שבע שנים מאוחר יותר

▪ ▪ ▪

רופאים קיוו להצליח למנוע סיבוכים ונסיגה כשנתנו לנשים צעירות תרופה לשמירה על עצמות חזקות במהלך טיפול בסרטן השד. שבע שנים מאוחר יותר, הם גילו כי התרופה הייתה יעילה לא רק בהיבט של חיזוק העצם אלא שיפרה את ההישרדות, לא פחות מהתרופות הכימותרפיות.

 

המחקר גילה סיכון נמוך ב-37% למוות בקרב נשים שקיבלו את התרופה לעצמות - זומטה (Zometa). במונחים מוחלטים, המשמעות היא ש-5-4 נשים נוספות מכל 100 נשים עדיין היו בחיים שבע שנים מאוחר יותר.

 

הממצאים מרשימים במיוחד אם לוקחים בחשבון את העובדה שהנשים קיבלו את התרופה, שניתנת בעירוי כל שישה חודשים, רק שלוש שנים. התועלת שבתרופה נמשכה הרבה אחרי שהטיפול הסתיים.

 

לדברי הרופאים, מהאוניברסיטה הרפואית של אוסטריה, יש להציע את הזומטה לכל החולות, כמו אלו שהשתתפו במחקר - נשים צעירות הנכנסות לגיל המעבר בעקבות הטיפולים נגד הסרטן.

 

יעיל כמו טיפולי כימותרפיה

 

תרופות לחיזוק העצמות הנקראות ביספוספונטים (bisphosphonates) ונמכרות תחת השם פוסמקס (Fosamax), בוניבה (Boniva) ואקטונל (Actonel), ניתנות כבר זמן רב לטיפול באוסטאופורוזיס. אלו גלולות הניתנות על בסיס יומי. זומטה, המיוצרת על-ידי החברה השוויצרית נוברטיס, ניתנת בעירוי לטיפול בסרטן שהתפשט לעצמות.

 

בשנת 2008 חוקרים דיווחו כי התרופה הורידה את הסיכון להישנות הסרטן במסגרת מחקר שכלל 1,800 נשים לפני גיל המעבר עם סרטן שד בשלביו המוקדמים. כולן עברו ניתוח לאחר שטופלו בחוסמי הורמונים ומחציתן קיבלו זומטה.

 

כעת, לאחר שבע שנות מעקב, החוקרים גילו כי הזומטה לא רק שעזרה במניעת הישנות הסרטן, אלא גם שיפרה את שיעור ההישרדות. 33 מקרי מוות אירעו בקרב נשים שקיבלו את התרופה ו-49 בקרב אלו שלא טופלו בה.

 

רמת יעילות התרופה ניתנת להשוואה עם טיפולים כימותרפיים רבים. החוקרים סבורים כי מאחר שהזומטה מחזקת את העצמות היא מקשה על הסרטן להתפשט אליהן. לתרופה יש גם השפעה ישירה על תאי הסרטן הנעים בדם ועל גידולים מיקרוסקופיים.

 

תופעות הלוואי של הזומטה הן ברובן חום וכאבי פרקים. לא זוהו מקרים של ניוון עצמות הלסת, בעיה רצינית שקשורה לביספוספונטים. מחירה של הזומטה הוא כ-1,000 דולר ובשנת 2003, כשיפוג תוקפו של הפטנט, צפוי המחיר לרדת. את המחקר מימנה חברת נוברטיס.

 

למרות ממצאים אלו, התרופה אכזבה במחקר גדול שפורסם בשנה שעברה בקרב נשים לאחר גיל המעבר, שמהוות כשלושה רבעים מכל מקרי סרטן השד. למרות זאת התקווה התעוררה בקרב הנשים המבוגרות ביותר. החוקרים ציינו כי יעילות התרופה זוהתה כל עוד הנשים היו הרבה לאחר גיל המעבר.

 

http://www.news1.co.il/Archive.....40-00.html

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד