בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הקרנות לסרטן שד מעלות הסיכון למחלת לב?

מופיע גם בקטגוריות: 
28/12/2011
1208

יפעת גדות News1.co.il | תגובות

הקרנות לסרטן שד מעלות הסיכון למחלת לב?

 

סיכונים מול יתרונות [צילום: פלאש 90]

יפעת גדותניתוח חדשני יחסוך צורך בכימותרפיה ובהקרנות

יפעת גדותטיפול חדשני: הקרנות בדיוק של חצי מילימטר

יפעת גדותתה - לטיפול בנזק לעור מהקרנות

כשהחוקרים השוו נשים שעברו טיפולי הקרנות בצד השמאלי של הגוף לעומת הצד הימני הם גילו כי הסיכויים להיצרות בדרגה בינונית בעורקים שבצד השמאלי היו גבוהים פי 4.38 הסיכויים להיצרות ברמה גבוהה היו גבוהים פי 7.22 אצל נשים עם סרטן שד בצד השמאלי

▪ ▪ ▪

נשים החולות בסרטן שד בצד השמאלי של הגוף ומטופלות בהקרנות, נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח היצרות של עורקי הלב.

 

מחקר שבדי חדש גילה כי הסיכון לסבול מהיצרות מתונה של עורקי הלב היה גבוה יותר מפי ארבעה אצל נשים עם סרטן שד בצד השמאלי של הגוף שטופלו בהקרנות, בהשוואה לנשים עם סרטן שד בצד הימני שטופלו בהקרנות. הסיכויים היו גבוהים יותר פי שבעה להיצרות חמורה בצד השמאלי לעומת הצד הימני. ממצאי המחקר פורסמו במהדורה המקוונת של Journal of Clinical Oncology.

 

החוקרים, מהמחלקה לאונקולוגיה, רדיולוגיה ואימונולוגיה בבית החולים האוניברסיטאי אופסלה, טוענים כי יש להתייחס לעורקי הלב כאיברים הנמצאים בסיכון בטיפול קרינתי, ויש לעשות כל מאמץ למנוע קרינה לאזור זה.

 

חשוב לציין כי מתוך קבוצה של 8,190 נשים עם סרטן שד, רק 199 הופנו לאנגיוגרפיה קורונרית (טיפול לחסימת כלי דם).

 

לדברי החוקרים, נשים צריכות להיות ערות לסיכון, למרות שהסיכון הכולל הוא נמוך יחסית והיתרונות של הקרינה כטיפול בסרטן שד עדיין עולים על החסרונות.

 

הרס לתאים בריאים

 

טיפולים בסרטן, כמו הקרנות וכימותרפיה, מיועדים להרוס תאים סרטניים. לרוע המזל, תאים בריאים לעתים קרובות ניזוקים גם כן. יחד עם זאת, כיום, שיטות הטיפול נעשות יותר ויותר מדויקות ולכן הפגיעה בתאים בריאים קטנה מבעבר.

 

לדוגמה, טכניקות הקרנה חדשות יותר מסייעות להגן על הלב ועל עורקי הלב. אחת מהטכניקות הללו היא הקרנת כמות מסוימת של קרינה בזמן שהחולה לוקח נשימה עמוקה. במהלך נשימה עמוקה העורק הראשי המוביל ללב נפרד מהחזה ומדפנות החזה וכך לא נפגע מהקרינה.

 

חוקרים אינם יודעים עדיין כיצד הקרינה גורמת נזק לעורקי הלב, אך ההשערה היא שהנזק הנגרם לתאים המרפדים את העורקים, גורם לדלקתיות ועלול לגרום להתקשות העורקים.

 

המחקר הנוכחי כלל נשים משבדיה שאובחנו עם סרטן שד בין השנים 1970 ל-2003. מבין 8,190 הנשים, החוקרים זיהו 199 נשים שעברו אנגיוגרפיה קורונרית, עובדה שהצביעה על מחלת עורקים כליליים משמעותית.

 

היצרות של העורקים הכליליים מדורגת על סקלה של 5-0. 0 מצביע על כלי דם בריאים, בעוד ש-5 מצביע על כלי דם חסומים.

 

כשהחוקרים השוו נשים שעברו טיפולי הקרנות בצד השמאלי של הגוף לעומת הצד הימני, הם גילו כי הסיכויים להיצרות בדרגה 5-3 בעורקים שבצד השמאלי היו גבוהים פי 4.38. הסיכויים להיצרות ברמה 5-4 היו גבוהים פי 7.22 אצל נשים עם סרטן שד בצד השמאלי.

 

אצל נשים שקיבלו טיפולי הקרנות באזורים בסיכון גבוה ליד עורקי הלב, הסיכון להיצרות בדרגה 5-3 היה גבוה כמעט פי שניים מזה של נשים שעברו הקרנה באזורים בסיכון נמוך או שלא קיבלו טיפולי הקרנה.

 

החוקרים ציינו כי המחקר נעשה לאורך תקופה ארוכה והשינויים בדרך הטיפול הקרינתי הביאו כפי הנראה לירידה בסיכויים להיצרות בעורקי הלב אצל נשים המטופלות כיום בהקרנות.

 

http://www.news1.co.il/Archive.....84-00.html

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד