בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שילוב של תרופות מסייע להתגבר על עמידות סרטן השד להרצפטין

מופיע גם בקטגוריות: 
6/04/2011
1367

שילוב של תרופות להתגברות על עמידות סרטן השד להרצפטין

באדיבות University of Texas M. D. Anderson Cancer Center — עודכן לאחרונה 06/04/2011 06:14

גידולי סרטן השד עמידים בפני התרופה הרצפטין במספר דרכים, אך מכשול יחיד בצמתים קריטיות עשוי לשקם את הפגיעות של הגידול לטיפול, כך מוסרים חוקרים ממרכז הסרטן ע"ש אנדרסון באוניברסיטת טקסס בגיליון של כתב העת Nature Medicine.

 

הוספת התרופה saracatinib לטיפול בהרצפטין מכווצת גידולים שגילו לפני כן עמידות, על ידי קיצוץ חמישה מסלולים מולקולריים לפחות, כך אמר המחבר הבכיר ד"ר דיהוא יו, פרופ' במחלקה לאונקולוגיה מולקולרית ותאית במרכז הסרטן ע"ש אנדרסון.

 

"חוקרים זיהו דרכים כה רבות בהן גידול עמיד בפני הרצפטין, עד כדי כך שזה הפך לנושא חשוב לטיפול", אומר ד"ר יו. "האם ניאלץ לתת למטופלים שש או עשר תרופות שונות על מנת לבלום את כל הדרכים הללו? תופעות הלוואי תהיינה איומות. עדיף לתת שתי תרופות. שילוב זה הוא טיפול מבטיח עבור הסובלות מסרטן שד עמיד בפני הרצפטין".

 

יו ועמיתיו עבדו על שורות תאים, מודלים של סרטן שד בעכברים וכן בדקו את עבודתם בדגימות גידול אנושיות, והם זיהו את SRC, חלבון הידוע כמעודד סרטן, כמרכיב הקריטי המשותף של מסלולי עמידות רבים.

 

Saracatinib הינו בולם SRC, המסכל את החלבון ומאפשר להרצפטין לפעול שוב בגידולים שהם בעלי כמות גבוהה של החלבון HER2.

 

רק כ- 26% מן הנשים עם סרטן שד חיובי ל- HER2 מגיבות להרצפטין כטיפול יחיד. בין 40% ל- 60% מן הנשים מגיבות לתרופה כשהיא ניתנת במשולב עם כימותרפיה נוספת.

 

השילוב מוכן לניסויים קליניים

 

יו אמר ש- saracatinib נוסה בניסויים קליניים בשלב I ו- II כטיפול יחיד נגד סרטן בשלב מאוחר. התרופה נמצאה כבעלת פרופיל תופעות לוואי עדיף.

 

"התרופה לא פעלה היטב כתרופה יחידה, אך רק תרופות מעטות פועלות לבד נגד מחלה בשלבים המתקדמים", אמר יו. "הניסויים שלנו אישרו את היעדר היעילות שלה כטיפול יחיד. אך בשילוב עם הרצפטין, היא פועלת מצוין".

 

בולם SRC אחר, התרופה dasatinib, אושרה על ידי ה- FDA כתרופה נוגדת סרטן, אך יש לה תופעות לוואי קשות יותר, אמר ד"ר סיואן ז'אנג, חוקר עמית במעבדתו של ד"ר יו והמחבר הראשי של המאמר.

 

פעילותו של מדכא גידולים

 

בשנת 2004, מעבדתו של ד"ר יו גילתה שאובדן הגן מדכא הגידולים הידוע בכינוי PTEN הוביל לגידולים העמידים בפני הרצפטין. PTEN הינו פוספוטאז – חלבון אשר פעולתו היא הסרה של קבוצות כימיות פוספאט ממולקולות אחרות.

 

ל- PTEN יש שני מרכיבים, אחד מסיר את קבוצות הפוספאט מליפידים, והאחר מסיר אותם מחלבונים. החלבון נגדו פועל PTEN נותר בלתי ידוע.

 

ד"ר ז'אנג גילה ש- SRC הוא מטרה של PTEN. בנוכחות קבוצות הפוספאטים שלו, SRC הוא פעיל. PTEN בולם SRC על ידי קילוף הפוספאטים.

 

אם אובדן PTEN מוביל לעמידות להרצפטין, ו- PTEN מכוון נגד SRC, האם SRC הינו האחראי?

 

בעקבות ה- SRC

 

בסדרה של ניסויים החוקרים גילו:

- SRC פעיל בתאי סרטן השד שהיו פעם פגיעים אך כעת הם עמידים בפני הרצפטין וכן בתאי סרטן שהיו עמידים מלכתחילה.

- אקטיבתיה של SRC מובילה לעמידות להרצפטין. גידולים עם רמות SRC נמוכות שטופלו בהרצפטין התכווצו ל- 20% מן הנפח המקורי ב- 21 יום בעוד גידולים עם רמות SRC גבוהות גדלו בכ- 400% במהלך אותו זמן בניסויים בעכברים.

- פעילות SRC קשורה הדדית לתגובת המטופלות להרצפטין. הערכת אקטיבציה של SRC בדגימות של 57 גידולי סרטן השד הצוות גילה כי יותר מ- 90% מן הגידולים עם רמה נמוכה של SRC הגיבו, בהשוואה ל- 40% מן הגידולים עם SRC פעיל.

- מטופלות עם רמה נמוכה של SRC פעיל היו בעלות חציון הישרדות של 57.9 חודשים, בהשוואה ל- 34.2 חודשים במטופלות עם פעילות גבוהה של SRC.

 

חיסול העמידות

 

שילוב של הרצפטין ו- saracatinib לטיפול בגידולים עמידים בעכברים הקטינה את נפח הגידולים ב- 90% תוך 25 ימים. הרצפטין בלבד הותירה את נפח הגידולים ללא שינוי במהלך תקופה דומה, בעוד saracatinib בלבד הובילה לצמיחה של הגידולים ביותר מ- 200%.

 

ההבדל היה עוד יותר בולט בגידולים שחסרו את האויב של SRC – מדכא הגידולים PTEN. השילוב הקטין את נפח הגידולים ביותר מ- 90%, בעוד שתי התרופות בלבד איפשרה צמיחה של בין 200% ל- 400%.

 

http://www.cancerhelp.org.il/n.....-Herceptin

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד