בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תא מסוים ברקמת השד יכול להפוך באופן ספונטני למצב הדומה לתא גזע

מופיע גם בקטגוריות: 
28/04/2011
1320

חוקרים זיהו מקור חדש ומפתיע של תאי גזע סרטניים

באדיבות Whitehead Institute — עודכן לאחרונה 26/04/2011 05:10

חוקרים ממכון המחקר Whitehead Institute גילו שסוג תא מסוים הנמצא ברקמת השד יכול להפוך באופן ספונטני למצב הדומה לתא גזע. זו הפעם הראשונה שהתנהגות מעין זו נצפית בתאי יונקים. תוצאות אלה סותרות הלכה מדעית, לפיה התמיינות תאים היא מסלול חד כיווני. ברגע שתאים מתמיינים, הם אינם יכולים לחזור למצב הגמיש של תא גזע, בעצמם.

 

לממצא מפתיע זה, עשויות להיות השלכות לפיתוח טיפולים נגד סרטן, במיוחד אלה בהם מעורבים תאי גזע.

 

"יתכן ואם מסלקים את תאי הגזע הסרטניים מתוך גידול באמצעות תרופה מוכוונת, חלק מתאי הגידול השורדים, שאינם תאי גזע, ייצרו תאי גזע סרטניים באמצעות התמיינות ספונטאנית", אומר רוברט ווינברג, אחד המייסדים של Whitehead. תאי גזע סרטניים מסוגלים לזרוע מחדש גידולים הן במיקום המקורי והן באזורים אחרים של הגוף.

 

במהלך תהליך ההתמיינות, תאי גזע בעלי תפקיד פחות מוגדר מתפתחים לסוגי תאים שונים רבים, עם תפקודים שונים. תאים אלה פועלים ביחד ליצירת רקמות ואיברים. ברקמת שד, לדוגמא, תאי בסיס ותאים לומינליים משתלבים ליצירת צינוריות חלב.

 

בעת ניתוח תאים מרקמת שד אנושית, החוקרת קריסטין שפר ממעבדתו של ווינברג והמחברת הראשונה של המחקר, גילתה מספר קטן מאוד של תאי בסיס חיים הצפים באופן חופשי בתרבית הרקמה. היא הופתעה מההתנהגות הבלתי נורמלית של התאים, וערכה בדיקות נוספות, כולל הזרקת תאי הבסיס הצפים בעכברים. לאחר 12 שבועות היא גילתה שתאי הבסיס המוזרקים התפתחו למבנים דמויי צינוריות חלב, שכללו תאי בסיס ותאים לומינליים – עדות ברורה לכך שהתאים הצפים עברו התמיינות מחדש לתאים דמויי תאי גזע.

 

עד כה, אף אחד לא הראה שתאי יונקים שעברו התמיינות, כמו תאי בסיס אלו, הם בעלי יכולת להפוך באופן ספונטאני למצב דמוי תאי גזע (התנהגות המכונה plasticity).

 

על מנת לראות אם תאי בסיס יכולים להפוך לתאי גזע סרטניים, שפר החדירה גנים גורמי סרטן לתאים. כאשר תאים אלה הוזרקו בעכברים, הגידולים שצמחו בעקבות כך כללו אוכלוסייה של תאי גזע סרטניים אשר עברו בירושה מתאי הבסיס המוזרקים המקוריים. תוצאות אלה מציינות שתאי בסיס בגידולי סרטן השד יכולים לשמש כמקור של תאי גזע סרטניים שטרם זוהה לפני כן.

 

בעוד המחקר של טיפולים חדשים בסרטן התמקדו לאחרונה בחיסול תאי גזע סרטניים, ווינברג מזהיר שתכונת ה- plasticity שנצפתה בתאי בסיס אלה מרמזת על תרחיש יותר מורכב מזה שנחשב עד כה.

 

"תרופות חדשות המכוונות נגד סרטן יצטרכו לחסל את תאי הגזע הסרטניים, ובד בבד, לחסל גם את התאים שאינם תאי גזע בגידולים", אומר ווינברג, שהוא גם פרופסור לביולוגיה ב- MIT. חיסול האוכלוסייה האחת ללא חיסול השנייה לא תספיק ליצירת תגובה טיפולית ברת קיימא".

 

שפר מתמקדת עתה בגורם להתמיינות מחדש של תאים גמישים אלה, ובמקרה של תאים סרטניים, כיצד להפסיק את הפיכת התאים הללו לתאי גזע סרטניים.

 

"גמישות זו יכולה לקרות באופן טבעי, ונראה שהגורם עשוי להיות מנגנון פיזיולוגי לשחזור תאי גזע", אומרת פשר. "אנו מאמינים שתאים מסוימים נוטים להיות יותר מושפעים ולכן הם יהפכו לדמויי תאי גזע, ותהליך זה מתרחש ביתר תכיפות בתאים סרטניים".

 

במקרה של תאי אפיתל נורמליים, ההתנהגות הנצפית עשויה לאפשר לתאים להפוך לתאי גזע ללא מניפולציה גנטית, תכונה שעשויה להיות חשובה לפיתוח טיפולים למחלות ניווניות.

 

מחקר זה נתמך על ידי המועצה האוסטרלית National Health and Medical Research Council of Australia, וכן על ידי MIT's Ludwig Center for Molecular Oncology, הקרן לחקר סרטן השד Breast Cancer Research Foundation, וקרן Breast Cancer Research Program Idea Award של משרד ההגנה האמריקאי.

 

http://www.cancerhelp.org.il/n.....Stem-Cells

 

http://www.genengnews.com/gen-...../81244990/

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד