בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טכניקה חדשה לטיפול בהקרנות עשויה לשמר עוד רקמת שד בריאה

מופיע גם בקטגוריות: 
28/04/2011
1788

טכניקה חדשה לטיפול בהקרנות עשויה לשמר עוד רקמת שד בריאה

באדיבות Institute of Cancer Research — עודכן לאחרונה 17/04/2011 11:49

מחקר חדש יאשר האם טכניקת הקרנות חדשה העושה שימוש בהדמייה של מהדק טיטניום המושתל במהלך ניתוח יכולה להפחית תופעות לוואי של טיפולים בסרטן השד.

 

 הקרנות לסרטן השד

 

המחקר, בהובלת הארגון לחקר הסרטן ICR (The Institute of Cancer Research) ומומן על ידי תוכנית EME (Efficacy and Mechanism Evaluation), ישווה בין טיפולי הקרנה מונחי הדמייה (IGRT) לבין טכניקת ההדמייה הסטנדרטית. המחקר נערך בשיתוף פעולה בין ICR, קרן Royal Marsden NHS Foundation Trust, קרן בית החולים אדנברוק, מרכז קלאטרברידג' לאונקולוגיה, קרן בית החולים איפסוויץ', יחידת האונקולוגיה Torbay ובית החולים המלכותי בפרסטון.

טיפול הקרנה ניתן בדרך כלל לאחר ניתוח לשם חיסול תאי סרטן שנותרו בשד ולשם הקטנת הסיכון לחזרת המחלה. סרטן השד חוזר בדרך כלל קרוב למיקום של הגידול המקורי, כך שחוקרים בודקים אפשרויות לתת טיפולי הקרנה ביתר דיוק באזור זה, תוך הקטנת הסיכון לרקמות מסביב.

כיום משתמשים בקרני רנטגן לצורך מתן טיפולי הקרנה לאזור הקריטי, עם זאת טיפולים אלה חושפים את האיברים והעצמות מסביב ולא רק את המיקום המדויק של מצע הגידול. חייבים לפיכך להוסיף שולי בטיחות על מנת לוודא שמצע הגידול יהיה בתוך האזור המטופל, והתוצאה היא שמינון גבוה של הקרנה ניתן לרקמות בריאות – יותר ממה שצריך בעצם.

במחקר האחרון, הידוע בשם IMPORT-IGRT, יסומנו גבולות ניתוח הכריתה באמצעות מהדקי טיטניום קטנים, אותם ניתן לראות בהדמיית קרני רנטגן. הדבר יאפשר להיות יותר מדויקים במיקום ההקרנות הניתנות למטופלות.

המחקר, בהובלתו של פרופ' פיליפ אוונס מ- ICR, ימדוד את הדיוק של טיפולי הקרנה אשר משתמשים ב- IGRT בהשוואה להדמייה סטנדרטית. החוקרים יעריכו עד כמה היעילות של טכניקת IGRT מפחיתה את גודל הרקמה המטופלת במינון גבוה, ויקבעו את ההפחתה בסיכון לרקמה הבריאה בהשוואה לטכניקה הסטנדרטית.

"המחקרים הראשוניים שלנו מרמזים על כך שניתן להקטין במידה ניכרת את שולי הבטיחות מסביב למצע הגידול, מה שמוביל אותנו לצפות לשיעור נמוך יותר של סיבוכים ארוכי טווח, כגון התכווצות השד, התקשות, כאבים ושבר או סדק בצלע", אומר פרופ' אוונס. "במחקר זה, נוכל לחשב בדיוק כמה רקמת שד נוכל לשמר והמשמעות שיש לכך על תופעות לוואי".

המחקר מסתמך על ניסוי מתמשך הנקרא IMPORT-HIGH, בהובלתו של פרופ' ג'ון יארנולד מ- ICR וד"ר שרלוט קולס מבית החולים אדנברוקס. IMPORT-HIGH מגייס 840 נשים מכל רחבי בריטניה שהן בסיכון ממוצע או גבוה לחזרה של סרטן השד, על מנת להשוות את היעילות של טיפולי הקרנה סטנדרטיים לשד כולו, לעומת טיפול יותר מדויק המכוון למצע הגידול תוך שימוש בטכניקת IGRT. מחקר IMPORT-IGRT יגייס 250 נשים מתוך המשתתפות של המחקר IMPORT-HIGH.

 

http://www.cancerhelp.org.il/n.....ast-Tissue

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד