בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בדיקות סיכונים גנטיים יכולות לשפר תוכניות לבדיקות לגילוי סרטן בעתיד

11/05/2011
2085

בדיקות סיכונים גנטיים יכולות לשפר תוכניות לבדיקות לגילוי סרטן בעתיד

באדיבות איה — עודכן לאחרונה 11/05/2011 12:43

חישוב הסיכון של אינדבידואלים לחלות בסרטן ולקיחת גילם בחשבון יכולה להביא לכך שפחות נשים יצטרכו לבצע בדיקות פיסיות לגילוי סרטן השד, זאת על פי מחקר שפורסם היום במגזין הבריטי לסרטן.

 

בהתבסס על מחקר שבוצע במימון אגודת Cancer Research UK וה-COGS חוקרים אומרים כי רעיון חדש זה של סינון יכול לזהות את אותו מספר מקרי הסרטן אבל להפחית את הסיכונים הכרוכים בבדיקות לסרטן השד, כמו למשל תוצאות חיוביות שגויות המובילות לחרדה, ולחסוך בעלויות הביטוח הלאומי.

החוקרים השתמשו במודל סטטיסטי על מנת לבחון תוכנית סינון המבוססת על גיל היפותטי, אל מול מספר מקרי הסרטן הפוטנציאלים שיתגלו אם קבוצת אנשים באמת היתה נבדקת פיסית בהתאם לקבוצת הסיכון הגנטית בה הם נמצאים ולגילם.

באנגליה כמעט 31,000 מקרים של סרטן השד מאובחנים בנשים בין הגילאים 35 – 39. בדיקת כל הנשים בין הגילאים 47-79, בשיטת סינון המבוססת על גיל היפותטי, משמעותה ש-65% מהנשים בגילאים 35-79 יבחנו. אם כל הנשים האלו נבדקו והתוצאות הבדיקה היו של 100%, 85% מכל מקרי דיאגנוזת הסרטן בקבוצת הגיל 35-39 יאובחנו.

אך בשימוש במבחן גנטי לזהות נשים בעלות סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השד , החוקרים מצאו כי מספר הנשים שנבדקות פיזית יכול להיות מופחת בלי להפחית את מספר המקרים שמתגלים על ידי הבדיקות.

בתיאוריה, זה יכול להביא לכך שפחות נשים יבדקו ויש לכך את הפוטנציאל להפחית סיכונים הכרוכים בבדיקות כמו דיאגנוזה וטיפול שגויים.

החוקרת הראשית דוקטור נורה פאשיאן מקרן PHG ומתמחה ב-Cancer Research UK, אמרה: "זו היא גישה אלטרנטיבית לשיטות הסיכון הקיימות היום והיא עשוייה אפילו להפחית איבחוני יתר, ולהוריד עלויות.

"על מנת שהמודל שלנו יהיה בשימוש נשים יצטרכו לבצע בדיקה גנטית לפני גיל 35. זו תהיה בדיקת דם פשוטה לזיהוי סיכונים גנטיים, ובהסתמך על התוצאות, הגיל בו על הנשים להתחיל להיבדק פיזית יחושב. בעבור נשים מסויימות זה יהיה קרוב לגיל 35, אבל בעבור נשים אחרות זה יהיה בגילאי ה-50, ה-60, ואולי אפילו מאוחר יותר.

גישה זו משמעותה שבדיקות נשים בסיכון גבוה למחלה כשהן צעירות יותר יאתר סוגים מסויימים של סרטן מוקדם יותר. סוגים אלו נוטים להיות אגרסיבים יותר ולכן חשוב מאוד לעלות עליהם מוקדם ככל האפשר.

וככל שיותר מידע גנטי נהיה זמין לנו, היעילות של גישת הבדיקות שלוקחות בחשבון סיכונים גנטיים תשתפר עוד יותר"

החוקרים חישבו גם מודל סטטיסטי כיצד גישה דומה יכולה להיות רלוונטית לבדיקות לסרטן הערמונית, במידה ותוכנית כזו תתפתח באנגליה.

 

http://www.cancerhelp.org.il/n.....25ea5d95d3

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד