בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מדענים הצליחו לייצר כמות גדולה של תאי גזע אפיטליים שבאמצעותם הצמיחו שיער

28/01/2014
2086

מדענים מ-University of Pennsylvania, in Philadelphia בראשות ד"ר Xiaowei "George" Xu הצליחו לראשונה לייצר כמות גדולה של תאי גזע אפיטליים שבאמצעותם הצמיחו שיער בעכברים

המדענים הצליחו להפוך תאי גזע בוגרים לתאי גזע אפיטליים / epithelial stem cells (בקיצור EpSCs ) ולאחר מכן הזריקו אותם לעכברים קירחים וכתוצאה מכך הם צימחו שיער.

איך הם עשו זאת?

  1. שלב 1- המדענים נטלו תאי עור אנושיים/ human skin cells הידועים כ-dermal fibroblasts  והחדירו להם 3 גנים שהפכו אותם לתאי גזע בוגרים/ פלוריפוטנטים / pluripotent stem cells  (בקיצור iPSCs ) שיש להם את היכולת להתמיין לכל תא בגוף.
  2. שלב 2- המדענים הפכו את תאי הגזע הפלוריפוטנטים הנ"ל והפכו אותם לתאי גזע אפיטליים. המדענים גילו, שע"י תיזמון בהחדרת גורמי הגדילה לתאים, הם יכלו "להכריח" את תאי הגזע הפלוריפוטניים לייצר כמות גדולה של תאי גזע אפיטליים. (כעבור 18 יום, המדענים הצליחו להפוך 25% מתאי הגזע הפלוריפוטנטיים לתאי גזע אפיטליים).
  3. שלב 3- המדענים לקחו את תאי הגזע האפיטליים ועירבבו אותם עם תאי עור של עכברים והשתילו אותם בעור של עכברים נטולי מערכת חיסונית immunodeficient mice  כדי למנוע דחיית השתל.
  4. התוצאה- תאי הגזע הנ"ל הצליחו לייצר שכבת אפידרמיס אנושית מתפקדת וזקיקי שיער שדומים לזקיקי שיער אנושיים.

חשוב לציין, שזו הפעם הראשונה שמדענים מצליחים לייצר בכמות גדולה תאי גזע אפיטליים בעלי יכולת לייצר את המרכיבים האפיטליים הדרושים להצמחת שיער ויש להם פוטנציאל להצמחת שיער ואף ריפוי פצעים אצל בני אדם.

יחד עם זאת, לא ניתן להשתמש עדיין בטכנולוגיה הנ"ל כדי להצמיח שיער אצל בני אדם מכיוון שכשאדם מאבד שיער, הוא מאבד 2 סוגים של תאים:

  1. תאים אפיטליים (זקיקי השיער)- את הבעיה הזו הצליחו לפתור במחקר הנוכחי
  2. תאי dermal papillae cells -(תאי העור)  שאף אחד לא הצליח עדיין לייצר. (למרות שייתכן שטענה זו שגויה, כיוון שביום 23.10.13 פורסם שמדענים מ- University of Durham הצליחו לשכפל תאים אלו באלפים מדגימת מעור שניטלה מהחלק האחורי של הקרקפת. להרחבה לחץ כאן )

במחקר זה, המדענים הצליחו לגדל רק את התאים האפיטליים שמצמיחים את זקיקי השיער ולא את תאי העור האנושיים.

המדענים פתרו בעיה אחת גדולה, הרכיבים האפיטליים של זקיקי השיער. כעת צריכים למצוא דרך לייצר גם את תאי ה- Dermal papillae שאף אחד כאמור לא הצליח לייצרם עד כה.

דרוש מחקר נוסף כדי למצוא דרך לייצר את תאי ה- Dermal papillae ולהתאים את הטיפול לבני אדם.

ממצאי המחקר פורסמו במגזין Nature Communications

Daily Mail

RedOrbit

Eurekalert

CBS News

Times of India

News-Medical

The Almagest

natmonitor

Science World Report

Philly

medical news today

Gizmodo

רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד