תרופת האבודרט המיועדת להגדלה שפירה של הערמונית עשויה למנוע סרטן הערמונית
חיפוש מחקרים
קטגוריות נוספות

תרופת האבודרט המיועדת להגדלה שפירה של הערמונית עשויה למנוע סרטן הערמונית

הוסף מחקר
מופיע גם בקטגוריות: 
סרטן (כללי)
30/08/2010
צפיות: 1296

טיפול תרופתי למניעת סרטן ערמונית?

 

טיפול תרופתי המיועד להגדלה שפירה של הערמונית עשוי למנוע סרטן הטיפול קיים בישראל בכדורים המשווקים בשם אבודרט ונמכרים בקופות החולים הטיפול עומד במרכזו של ניסוי קליני בהשתתפות כ-8,000 גברים שאינם חולים בסרטן במטרה לבדוק את יכולתו להקטין את הסיכון לסרטן הערמונית

▪ ▪ ▪

תרופה חדשה, הנקראת Dutasteride ממשפחת מעכבי אלפא 5ARIs, המיועדת לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית, עומדת בימים אלו במרכזו של ניסוי רפואי רחב היקף הבודק את יכולתה להקטין את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית בקרב גברים.

מדובר באחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר בקרב גברים מעל גיל 50 בישראל ובעולם. על-פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן מדי שנה מתגלים בישראל כ-2,500 גברים החולים בסרטן הערמונית.

במחקר משתתפים כ-8,000 גברים מרחבי ארצות הברית ואירופה שאינם חולים בסרטן הערמונית אולם נמצאים בסיכון לחלות במחלה בשל היסטוריה משפחתית, PSA גבוה ותוצאות בדיקה ידנית. המחקר החל לפני כארבע שנים ובסוף אפריל 2009 צפויה חברת גלקסו סמית קליין, המייצרת את התכשיר, לדווח על תוצאות ביניים במסגרת כנס בינלאומי של האיגוד האמריקני לאורולוגיה. תוצאות המחקר עשויות להוות תקווה מעודדת לאוכלוסיית גברים נרחבת בישראל ובעולם, שכן כאמור מדובר במחלת הסרטן השכיחה ביותר בקרב גברים.

בהמלצה משותפת של האיגוד האמריקני לאונקולוגיה קלינית והאיגוד האמריקני לאורולוגיה יצאה בימים אלו קריאה לגברים העוברים בדיקות סקר לאבחון סרטן הערמונית להתייעץ עם הרופא שלהם בדבר הוספת טיפול תרופתי ממשפחת מעכבי 5 אלפא רדוקטאז (5ARIs) על-מנת להפחית את הסיכון לפתח סרטן הערמונית.

Dutasteride היא תרופה המשווקת כאמור בישראל בשם המסחרי אבודרט ומיועדת לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית. התרופה נלקחת בכדורים ובעלת טווח פעילות רחב ממשפחת מעכבי 5 אלפא רדוקטאז. התרופה עדיין איננה בסל הבריאות אולם היא קיימת בביטוחים המשלימים של מכבי, לאומית ומאוחדת במחיר של כ-100 שקלים לחודש וכן בכללית לכלל המבוטחים במחיר של כ-140 שקלים לחודש. הטיפול אושר על-ידי משרד הבריאות, על-ידי ארגון המזון והתרופות האמריקני (FDA) ועל-ידי וסוכנות התרופות האירופית (EMEA) ומיועד כאמור לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית.

למי מתאימה התרופה

הטיפול התרופתי, אבודרט, מיועד לחולים הסובלים מתסמינים בחומרה בינונית עד קשה, כתוצאה מהגדלה של הערמונית, ושגודל הערמונית שלהם שווה או גדול מ-30cc. אבודרט מאפשר שיפור מתמשך בתסמינים, גורם להקטנת הבלוטה ויכול להפחית את הצורך להזדקק לניתוח כירורגי. התרופה מטפלת בגורם הבעיה ופועלת על-מנת להקטין את הערמונית בהדרגה לכשליש מגודלה המקורי לפני תחילת הטיפול.

ביחד עם תהליך הקטנת הערמונית, משתחרר בהדרגה הלחץ המופעל על שלפוחית השתן וכתוצאה מכך מורגשת הקלה משמעותית בתסמינים המהווים מצוקה יומיומית וקושי אמיתי של התמודדות עם אי-היכולת להתאפק, תחושת אי-התרוקנות אחרי הטלת שתן, אצירה במתן שתן וכמובן מספר התעוררויות בלילה על-מנת להשתין. כתוצאה מנטילת אבודרט ניתן לראות הקטנה של הערמונית כבר אחרי חודש כאשר תהליך ההקטנה ממשיך עם נטילת התרופה וניכר משמעותית כעבור מספר חודשים כאשר מתרחשת הקלה בתסמינים. השיפור הולך וגדל ככל שהתרופה נלקחת לאורך זמן רב יותר.

נתונים על בעיית הערמונית המוגדלת בישראל 2008

על-פי נתוני הערכה לאומיים, ערמונית מוגדלת היא אחת מהבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בקרב גברים מעל גיל 50. אחד מכל שני גברים, כלומר כ-50% מהגברים בישראל ככל הנראה סובלים מהגדלה שפירה של הערמונית. ככל שעולה הגיל מתרחבת התופעה לכדי כ-60% בקרב גברים מעל גיל 60, לכדי 70% בקרב גברים מעל גיל 70 וכך הלאה לכדי 80% מקרב גברים בני 80 ומעלה.

לפנות לרופא המשפחה [צילום: AP]

בחן את עצמך: כיצד תדע האם אתה סובל מערמונית מוגדלת?

* האם אתה חש שלא התרוקנת לגמרי אחרי הטלת שתן?

* האם פחות משעתיים אחרי ההשתנה אתה מרגיש צורך להשתין שוב?

* האם זרם השתן שלך לא רציף ודומה לטפטופים?

* האם קשה לך להתאפק מלהשתין לאחר שהרגשת את הצורך?

* באיזו תכיפות שמת לב לירידה בחוזק ובעוצמת זרם השתן?

* באיזו תכיפות היה לך צורך ללחוץ או להתאמץ כדי להתחיל להשתין?

* האם אתה קם במהלך הלילה להשתין?

אם ענית בחיוב על רוב השאלות מומלץ כי תפנה לרופא המשפחה שלך.

מה יבדוק הרופא?

* בדיקה ידנית של הערמונית דרך פי הטבעת.

* בדיקת גודל הערמונית באמצעות אולטרסאונד.

* בדיקת דם לקביעת ערכי PSA המהווה סמן להגדלה של הערמונית.

 

http://www.news1.co.il/Archive.....g=22-34-02

 

הוסף תגובה
תגובות הגולשים בפייסבוק