בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תרופות לכולסטרול עשויות להחמיר אסטמה

מופיע גם בקטגוריות: 
14/11/2011
1388

תרופות לכולסטרול עשויות להחמיר אסטמה

מערכת BeOK | 06.11.11

 

פורטל בריאות יופי רפואה

מחקר חדש מעלה כי חולי אסטמה עשויים להינזק בעקבות שימוש בתרופות להורדת כולסטרול ממשפחת הסטטינים. יש לציין כי תוצאות המחקר אינן עומדות בקנה אחד עם מחקרים קודמים שנעשו בנושא.

 

 

מחקר חדש מראה כי אנשים שסובלים מאסטמה עשויים לגלות שקשיי הנשימה שלהם מחמירים אחרי שיתחילו לקחת תרופות ממשפחת סטטינים להורדת כולסטרול.

 

למידע נוסף בנושא אסטמה וסטטינים היכנסו לפורומים:

פורום אלרגיה, טיפול באלרגיות

פורום מחלות ריאה אסטמה

פורום מחלות ריאה בילדים, הפרעות נשימה

פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה

פורום שומנים בדם, מחלות לב

 

מומחים לאסטמה אומרים כי הממצאים מפתיעים, כיוון שמספר מחקרים קודמים הראו כי לסטטינים יש תכונות אנטי דלקתיות מעבר ליכולת שלהם להוריד את רמת הכולסטרול בדם, יכולת שעשויה לסייע במצבים כמו אסטמה. לכן, החוקרים לא ממליצים כרגע על שינוי בתרופות, אך מומלץ להתייעץ עם הרופא/ה שלכם אם יש לכם אסטמה וכולסטרול גבוה. כמו כן אומרים החוקרים כי התוצאות מעידות כי יש צורך לעשות מחקר נוסף בנושא.

 

חולי אסטמה וסטטינים

המחקר החדש - שהוצג בכינוס השנתי של הקולג' האמריקני לאלרגיה, אסטמה, ואימונולוגיה בבוסטון - עקב אחרי 40 חולי אסטמה שטופלו באותה מרפאה בקליפורניה במרפאה במשך שנה אחת.

 

עשרים מהחולים החלו ליטול את תרופות הסטטינים להורדת כולסטרול רק בתחילת המחקר. עשרים חולים אחרים שלא נטלו סטטינים היו במעקב לשם השוואה. כולם היו מעשנים אשר אובחנו עם אסטמה לפחות בחמש השנים שקדמו למחקר.

 

נבדקים הוצאו מהמחקר אם חוו התקף אסתמה בבית חולים או בחדר מיון בשמונת החודשים שקדמו למחקר. מלבד אסטמה או כולסטרול גבוה המטופלים במחקר לא סבלו מבעיות בריאותיות נוספות.

 

הרופאים בדקו את החולים שהשתתפו במחקר כל שלושה חודשים. הם שאלו אותם על סימפטומים ושימוש בתרופות, ובדקו את תפקודי הריאות שלהם.

 

כעבור שנה נעשתה לכל המשתתפים בדיקת תפקודי ריאות אחרונה. אצל החולים שנוטלים סטטינים תוצאות הבדיקה הראו ירידה של 35% בהשוואה לתוצאות שנמדדו בתחילת המחקר. חולים שלא נטלו סטטינים הראו גם הם ירידה בתפקוד הריאות, אבל אצלם נמדדה ירידה של כ-14% בהשוואה לתוצאות הבדיקה הראשונה.

 

כמו כן, אצל נבדקים שנטלו סטטינים תדירות השימוש שלהם במשאף, שנועד לסייע להם במצבי חירום, עלתה ב-72%בהשוואה לשימוש בתחילת המחקר. תדירות השימוש במשאף של נבדקים שלא נטלו סטטינים השתמשו בעלתה ב-9% בהשוואה להתחלה.

 

נבדקים שלא נטלו סטטינים העלו את תדירות השימוש במשאף ב-9%

 

מטופלים שנטלו סטטינים דיווחו גם כי התעוררו בתדירות גבוהה יותר בלילה בגלל האסטמה שלהם ואמרו כי היו להם סימפטומים גרועים יותר בשעות היום.

 

המחקר לא הצליח להוכיח כי הסטטינים הם שגרמו לעלייה בשיעור בעיות נשימה כך שממצאים אלו אינם מעידים על קשר סיבתי, אולם הם כן מצביעים על קשר בין הגורמים.

 

הסבר חלופי יכול להיות שלאנשים שנרשמו להם סטטינים פשוט היו יותר בעיות בריאותיות באופן כללי, לעומת אלו שלא נטלו תרופות מסוג זה, אם כי החוקרים אומרים כי הם ניסו לאזן את הקבוצות במחקר על מנת לוודא כי זה לא היה המקרה.

 

השוואת המחקרים

ממצאי המחקר מזכירים תוצאות מחקר קודם שבחן את ההיסטוריה הרפואית של 759 חולי אסטמה שטופלו באותה מרפאה ברוצ'סטר, ניו יורק. במחקר זה, 24 חולים אשר החלו ליטול סטטינים הראו ירידה משמעותית בתפקוד הריאות, נדרשו ליותר תרופות, סבלו מיותר תופעות אסתמטיות בשעות הלילה ונראו במשרדי המרפאה בתדירות גבוהה יותר בהשוואה ל- 26 חולים שלא נטלו תרופות אלו.

 

עם זאת, מחקרים גדולים יותר על השפעות הסטטינים על אסטמה סותרים את הממצאים הללו, עם כמה נתונים המעלים כי בנטילת סטטינים יש תועלת כלשהי (אם כי תועלת מינורית) לנשימה, ומחקרים אחרים שלא מצאו שום תועלת או נזק בנטילת התרופות.

 

החוקרים מודים כי ישנם מחקרים רבים מראים את ההיפך ממה שהם מצאו. הרעיון לערוך את המחקר נהגה לאחר שמנהל המרפאה הניו יורקית הבחין כי רבים מחולי האסטמה שלו שהתחילו טיפול בסטטינים מצאו כי בעיות הנשימה שלהם מחמירות.

 

הוא אמר כי סטטינים עשויים להחמיר אסטמה היות שהם יוצרים חוסר איזון בתאים של המערכת החיסונית שנקראים תאי T מסייעים (Helper T cells). תאי T מסייעים נלחמים בזיהום על ידי סילוק כימיקלים שמפעילים ומכוונים תאים חיסוניים אחרים לתקוף פולשים.

 

לכתבות נוספים בנושא אסטמה:

UNLIKE: רשתות חברתיות גורמות אסטמה

אסטמה: מה מומלץ, מה לא כדאי

בוטייקו, הדרכה נשימתית נגד אסטמה

תרופות וטיפולים נגד מחלת אסטמה

שאלות ותשובות על אסטמה אצל ילדים

 

סטטינים עובדים, בין השאר, על ידי הורדת רמתם בדם של סוג אחד של תאי T מסייעים. כדי לפצות על כך הגוף מייצר יותר מסוג אחר של תאי T מסייעים. תאים אלה גרועים במיוחד עבור אנשים עם אסטמה המופעלת על ידי אלרגיה (אסטמה אלרגית) כי הם מגבירים דלקות בדרכי הנשימה.

 

http://www.beok.co.il/Category.....7%9E%D7%94

רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד