בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחקר מצא דרך מפתיעה להפחית כאבי פרקים באמצעות שימוש בטכנולוגיית Mirage

3/05/2011
1571

מחקר מצא דרך מפתיעה להפחית כאבי פרקים

מערכת BeOK | 02.05.11

 

פורטל בריאות יופי רפואה

יש לכם כאבי פרקים באופן קבוע? אולי יש לכך פתרון. במחקר חדש נמצא שאשליה אופטית פשוטה של הקטנה והגדלה של מימדי היד עזרה להפחית כאבי פרקים ב-85% מהמקרים.

 

לעתים יד המקרה יכולה להביא לגילויים מרעישים. חוקרים באוניברסיטת נוטינגהם, אנגליה, מצאו באופן מקרי שאשליה אופטית פשוטה יכולה להפחית משמעותית ולעתים אפילו למנוע כאבי פרקים ביד אצל הסובלים מדלקת פרקים.

 

על ידי תעתוע של המוח לאמונה שהחלק הכואב של היד נמתח או מתכווץ, החוקרים הצליחו להפחית את הכאב אצל 85% מהאנשים. המחקר יכול להצביע על טכנולוגיות עתידיות אפשריות, שיוכלו לעזור לחולי דלקת פרקים לשפר את טווח התנועה של ידיהם על ידי הפחתת הכאב שהם חשים בזמן טיפולי פיזיותרפיה.

 

באופן מפתיע, צוות המחקר גילה את הממצאים במקרה במהלך יום פתוח שערכה האוניברסיטה לקהל הרחב באפריל 2010. חלק מהאנשים שהגיעו ליום הפתוח השתמשו במתקן שנותן אשליה של שינוי מימדי הגוף, שעבד על טכנולוגיה מיוחדת הנקראת Mirage. טכנולוגיה זו מצלמת את היד ומשתמשת במניפולציות ממוחשבות יחד עם משיכה או דחיפה פיזיות של היד כדי לתעתע במוח לחשוב שהיד נמתחת או מתכווצת.

 

"מרבית האנשים שמגיעים לאירועים האלו בדרך כלל הם ילדים. האשליה מציתה את הדמיון שלהם והם רואים בזה תעתוע מסקרן ולכן רוצים ללמוד איך בדיוק עשינו את זה", אומר רוג'ר ניופורט שהוביל את המחקר בבית הספר לפסיכולוגיה.

 

"במהלך היום הפתוח סבתו של אחד הילדים רצתה לנסות את התעתוע בעצמה, אבל הזהירה אותנו שנהיה עדינים, כיוון שיש לה דלקת פרקים באצבעות. הדגמנו לה את הטכנולוגיה של אצבע שנמתחת והיא הכריזה: 'האצבע שלי לא כואבת יותר!' ושאלה אם היא יכולה לקחת את המכשיר איתה הביתה. היינו המומים. אני לא יודע מי היה מופתע יותר, אנחנו או היא".

 

במסגרת המחקר נבדקו 20 מתנדבים בגיל ממוצע של 70, כולם מאובחנים קלינית כסובלים מדלקת פרקים בידיים ובאצבעות, שלא קיבלו עזרה רפואית כלשהי להקלת כאבי פרקים מלבד תרופת פרצטמול (הנמכרת בישראל תחת השמות אקמול או דקסמול).

 

לפני תחילת המחקר התבקשו המתנדבים לדרג את כאבי הפרקים בסולם של 21 נקודות, כאשר 0 מציין חוסר כואב ו-20 מציין את הכאב הכי קשה שיכלו לדמיין. לאחר מכן, נעשתה השוואה בין דירוג כאבי הפרקים לפני הניסוי לבין דירוג כאבי הפרקים לאחר שטכנולוגיית Mirage דימתה מתיחה וכיווץ של היד. לצורך ההשוואה, נבדקו גם אזורים ביד שלא היו בהם כאבי פרקים, גם עליהם בוצעה אשליה של הקטנה והגדלה של כל היד.

 

התוצאות הראו הפחתה ניכרת בכאבי פרקים ובאי נוחות שמתלווה אליהם אצל 85% מהמשתתפים. חלקם דיווחו על הפחתת הכאב בזמן אשליית מתיחת היד, חלקם דיווחו על הפחתה בזמן כיווץ היד וחלקם דיווחו ששני המצבים הפחיתו את כאבי הפרקים שלהם. הפחתת הכאב עבדה רק כאשר האשליה נעשתה על החלקים הכואבים של היד.

 

"המחקר הוא דוגמה מצוינת לכך שלעתים מחקר בסיסי יכול להביא לתוצאות לא צפויות ומשמעותיות. בתחילת הקריירה שלי הייתי בר מזל בכך שקיבלתי מימון לפתח את מערכת Mirage, שהיא יחודית לאוניברסיטת נוטינגהם" אמר ניופורט.

 

"מבלי התמיכה הזו לעולם לא היינו מגיעים לתוצאות המפתיעות והמרגשות האלה, שיש להן פוטנציאל להקל על חייהם של מיליוני אנשים הסובלים מכאבים ומחולשה".

 

המחקר עתיד להתפרסם בכתב העת Rheumatology. החוקרים סוברים כי למרות שהמחקר נמצא בשלביו הראשונים וכי דרושים מחקרים נוספים על מנת לבסס את התוצאות, הגילוי נושא עימו פוטנציאל רב.

 

http://www.beok.co.il/Category.....7%99%D7%9D

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד