בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחקר חדש מגלה את הקשר בין דלקת מפרקים שיגרונתית לבין מחלת ריאות חסימתית כרונית

26/07/2011
1504

מחקר חדש מגלה את הקשר בין דלקת מפרקים שיגרונתית לבין מחלת ריאות חסימתית כרונית

 

מחקר חדש, אשר נערך על ידי ד"ר ורד ביבר-אלוש בהנחייתם של פרופ' הווארד עמיטל, מנהל מחלקה פנימית ב' במרכז הרפואי שיבא, וד"ר ארנון כהן, ממשרד הרופא הראשי של שירותי בריאות כללית, בדק את הקשר שבין עישון בחולים הלוקים בדלקת מפרקים שיגרונתית (rheumatoid arthritis) לבין התפתחות מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD). החוקרים גילו כי לאנשים מעשנים החולים בדלקת מפרקים שיגרונתית יש סיכוי גבוה פי שניים לחלות במחלת ריאות חסימתית כרונית מאשר לאנשים בריאים.

בעשור האחרון בוסס הקשר המחקרי והאפידמיולוגי שבין עישון לבין התפתחותה של דלקת מפרקים שיגרונתית. עשן הסיגריות גורם לשינויים ביוכימיים במבנה של חלבונים ברקמת החיבור, אשר הופכים אותם למושא להתקפה של מערכת החיסון. כלומר, המעשנים מצויים בסיכון גבוה יותר להתפתחות של דלקת מפרקים שיגרונתית.

חולים רבים הלוקים ב- COPD מפתחים, בשל החשיפה לעשן הסיגריות, נוגדנים כנגד מרכיבים שונים של רקמת החיבור דוגמת האלסטין. יתר על כן, עדויות רבות תומכות בעובדה שחלק נכבד מהדלקת ברקמת הריאות בקרב חולים אלה היא תוצאה של תגובה אוטואימונית המתפתחת מהחשיפה לסיגריות.

 

פרופ' עמיטל: " אנחנו מקווים שתוצאות המחקר שלנו יעודדו גילויים חדשים בנושא קשרים אפשריים בין תהליכים גנטיים ואוטואימוניים בשתי המחלות".

 

http://www.sheba.co.il/News_Ar.....ve/632.htm

 

רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד