בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עמותת "טכנולוגיות מוח לישראל" או בקיצור IBT מסכמת את התגליות האחרונות בחקר המוח

19/02/2013
5255

עמותת "טכנולוגיות מוח לישראל" Israel Brain Technologies או בקיצור IBT מסכמת את התגליות האחרונות בחקר המוח.

התגליות אוזכרו גם בכתבתו של דן אבן מעיתון הארץ ביום 16.2.13 בכתבה שכותרתה: "הטכנולוגיות שיפרצו לנו את המוח".

העמותה הנ"ל שבראשה עומד ד"ר רפי גידרון הינה ללא כוונת רווח (מלכ"ר) שהוקמה בשנת 2011 ביוזמת הנשיא שמעון פרס מתוך כוונה להפוך את ישראל למעצמה בתחום חקר המוח.

העמותה מציעה פרס של מיליון דולר על פריצת דרך מדעית בתחום חקר המוח שהוכיחה היתכנות ראשונית.

בין התגליות שאוזכרו:

  1. ביום 22.9.09 - פורסם שמדענים מ- MIT בראשות פרופ' John Wyatt הצליחו ליצור שתל שמאפשר לעיוורים לראות. (המדובר בערכה שכוללת שתל בגב הרשתית, מצלמה זעירה שמותקנת על משקפיים שמשדרת את התמונה באופן אלחוטי לסליל שמושתל סביב העין, משם משודר המידע לשבב שמתרגם אותו לאותות חשמליים שעוברים למוח).
  2. ביום 3.2.10 - פורסם ע"י מדענים מ- cambridge university בראשות ד"ר Adrian Owen ש- 4 מתוך 23 אנשים במצב "צמח", הצליחו לשנות את הפעילות במוח בתגובה לבקשות ושאלות הרופאים.
  3. ביום 17.6.11 - פורסם שמדענים מ- University of Southern California בראשות פרופ' Theodore Berger בשת"פ עם מדענים מ- Wake Forest University בראשות פרופ' Sam A. Deadwyler ו- Robert E. Hampson ובשת"פ עם מדענים מ- University of Michigan בראשות פרופ' Daryl Kipke , הצליחו לפתח שבבי זיכרון של עכברים שלמדו איך לצאת ממבוך מסוים והשתילו אותם בעכברים שלא הכירו את המבוך שידעו ללכת בנתיב הנכון ללא טעויות. (לניסוי יש יישום אפשרי להשתלת זיכרון בקרב חולי אלצהיימר)
  4. ביום 30.8.12 - פורסם שחברה אוסטרלית בשם BVA השתילה לראשונה עין ביונית באשה אוסטרלית בשם Dianne Ashworth שדיווחה שהצליחה להבחין בהבזק אור פתאומי. בעתיד מקווים שהיא תוכל לראות גם דמויות. (הניתוח בוצע בחודש מאי 2012 ב- Royal Victorian Eye and Ear Hospital ).
  5. ביום 14.9.12 - פורסם שמדענים מהאוניברסיטאות שהוזכרו בס' 3, הצליחו לפתח שבב המכונה Multi-Input, Multi-Output או בקיצור MIMO שמקליט יכולת קבלת החלטות תקינה אצל קופים בריאים. לאחר מכן הושתל השבב הנ"ל בקופים עם פגיעה מוחית שהצליחו בזכותו לשקם את יכולת קבלת ההחלטות הקוגנטיבית.
  6. ביום 4.11.12- פורסם שמר Zac Vawter הצליח לטפס 2,109 מדרגות עם רגל ביונית שחווטה למוח שלה ומופעלת בעזרת המחשבה.
  7. ביום 12.11.12 - פורסם שמר Scott Routley מקנדה שהפך להיות "צמח" Vegetative state בעקבות תאונת דרכים מלפני 12 שנים, הצליח לתקשר עם רופאיו בעזרת טכנולוגיה של הדמיה מוחית בתהודה מגנטית המכונה Functional magnetic resonance imaging בקיצור FMRI. מר Routley ענה למדענים שהוא לא חש כאב כלשהוא.
  8. ביום 27.1.13 - פורסם שמדענים מסורוקה טוענים שראש הממשלה לשעבר אריק שרון הצליח לתקשר עם משפחתו בעזרת הטכנולוגיה הנ"ל.
  9. ביום 6.2.13 - פורסם שה- FDA אישר לראשונה להשתיל בבן אדם עיוור את העין הביונית המכונה Argus II שפיתחה חב' Second Sight . המדובר בערכה שכוללת משקפיים, משדר, מחשב קטן, אלקטרודות וחיישני אור שמושתלים בגב רשתית העין. העין הביונית תאפשר להבדיל בין אור לחושך ולקרוא אותיות גדולות במיוחד.

 

יישומי חקר המוח בתחום הפרסום- יש תחום שנקרא נוירו- כלכלה ונוירו- מרקטינג שבודק אילו איזורים במוח הקשורים לרגשות מתעוררים יותר מפרסומת מסוימת.

יישומי חקר המוח בתחום המשחקים- ישנו ז'אנר חדש של משחקים שפועלים באמצעות המחשבה. בטכנולוגיה המכונה Mind-Control Gaming או בקיצור MCG . במשחקים אלו נמדדים גלי המוח באמצעות אלקטרודות חיצוניות /קסדה שמאפשרות להזיז חפצים, מכוניות משחק, עכבר של מחשב בכוח המחשבה.

יישומים רפואיים בפגיעות מוח, הלם קרב וכו'- במצבים שהזיכרון נפגע כתוצאה משבץ, תאונה, אלצהיימר ניתן לשחזר את הזיכרון או לשקם את החלק של המוח שנפגע. במצבים של טראומה או הלם קרב ניתן למחוק את הזיכרון הרע מהמוח.

סכנות הטמונות ביישומים אלו- סכנה להטיית מחשבות של בני אדם, לגילוי סודות, חדירה לפרטיות (האקריות)

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד