בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עלייה משמעותית במספר הבדיקות המבוצעות לאיתור סרטן המעי הגס

מופיע גם בקטגוריות: 
9/05/2011
1958

עלייה משמעותית במספר הבדיקות המבוצעות לאיתור סרטן המעי הגס

באדיבות איה — עודכן לאחרונה 05/05/2011 06:36

נמדדה עלייה משמעותית במספר הבדיקות המבוצעות לאיתור סרטן המעי הגס, כתוצאה מהרחבת הכיסוי של ביטוח הבריאות מדיקר לכולל בדיקות אלו גם למי שאינו נמצא בקבוצת סיכון למחלה. יחד עם זאת, עדיין קיימים פערים קבוצות אתניות במספר הנבדקים, זאת על פי חוקרים במרכז לחקר מדעי הרפואה באוניברסיטת טקסס ביוסטון (UTHealth).

 

 

"למרות הרחבת הכיסוי של מדיקר לבדיקות לאיבחון סרטן המעי הגס, עדיין נמדדת שונות בין קבוצות אתניות אשר בחנו", אמרה דוקטור אריקה וויט, לשעבר סטודנטית לרפואה באוניברסיטת טקסס. בשנת 1998 החלו מדיקר לכסות עלות בדיקות דם סמוי בצואה (בדיקות FOBT) באופן שנתי ולכסות עלות בדיקות סיגמואידוסקופיה (סוג של בדיקת קולונוסקופיה) כל ארבע שנים לאנשים שאינם מקבוצת סיכון למחלה בסרטן המעי הגס, ביולי 2001 הכיסוי הורחב אף יותר לכולל בדיקת קולונוסקופיה כל עשר שנים למי שאינם מקבוצת סיכון.

 

המחקר פורסם בגיליון מאי של המגזין: "Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention".

 

שיעור מספרי הבדיקות נמוכים באופן משמעותי בקרב קבוצות מיעוט אתניות והמחקר הזה מראה לנו שהתרחבות הכיסוי של הביטוח הרפואי לא בהכרח מפחית את השונות בין קבוצות אתניות באוכלוסיה" אמרה וויט. החוקרים מצאו כי הסבירות להיבדק היתה נמוכה בקרב היספניים אחרי הרחבת כיסוי הביטוח הרפואי, כי אפרו-אמריקנים היו בסבירות נמוכה יותר מלבנים לפני הרחבת הכיסוי לבדיקות דם סמוי בצואה, בזמן הרחבת הכיסוי לבדיקות דם סמוי בצואה, ואחרי הרחבת הכיסוי להחזר עלות בדיקות קולונוסקופיה, זאת על פי המחקר. וויט מאמינה כי זה הוא המחקר הראשון המשתמש בתביעות להחזר כספי שהתקבלו על ידי מדיקר, לבחון השפעת שינויים של מדיניות מדיקר על שונות במספר בדיקות לאיבחון סרטן המעי הגס לפני הכיסוי על בדיקות FOBT ועד אחרי הרחבת הכיסוי לכלול בדיקות קולונסקופיה.

 

הבדלים בשיעורי הבדיקות יכולים להיות מיוחסים להבדלים במצב סוציו-אקונומי, אמונות הקשורות בבריאות וחינוך והשכלה הקשורים בבריאות, כמו כן לנגישות למוסדות בריאות. "הבדלים אלו לא צריכים להתקיים באוכלוסיה שכולה מבוטחת", אומרת וויט, "אנחנו צריכים לאתר את החסמים הגורמים לשונות הזו בשיעורי בדיקות האיבחון בין מבוטחי מדיקר ולטפל בה"

 

בשנת 2005 רק חמישים אחוז מהאוכלוסייה האמריקאית מעל גיל 50 דיווחו שנבדקו בדיקת דם סמוי בצואה בשנה האחרונה ו/או אנדוסקופיה בעשר השנים האחרונות, זאת על פי סקר הבריאות הממלכתי של המרכז למניעת מחלות. "אנשים רבים מעל גיל 65 אשר נמצאים בסיכון לפתח את המחלה אינם נבדקים למרות שיש להם גישה לשירותי האיבחון של מדיקר" אומרת וויט.

 

סרטן המעי הגס הוא הסרטן בעל שיעורי ההבחנה הגבוהים ביותר שאינו מסוג סרטן העור בקרב גברים ונשים בארצות הברית, זאת על פי האגודה האמריקאית לחקר הסרטן (ACS). הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס הוא מעט גבוה יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים, וההערכה היא כי יותר מ-50,000 אמריקאים ימותו ממחלה זו השנה. בדיקות רגילות לאיבחון סרטן המעי הגס או בדיקות המומלצות על ידי ה-ACS הן חיוניות ביותר במניעת המחלה. יחד עם זאת, למרות המלצות לאומיות אלו, שיעורי המניעה והגילוי המוקדמים עודם נמוכים.

 

"צריך שיהיה דגש גדול יותר על אסטרטגיות מבוססות ראיות להמשיך ולהעלות את שיעורי הבדיקות לאיבחון סרטן המעי הגס בקרב מאובטחי מדיקר", אמרה וויט. היא מאמינה כי אם תמשיך להיות עלייה בשיעורי הבדיקות, יהיה זה אפשרי להגיע ליעדים של שנת 2020 להעלאת שיעור הבדיקות לסרטן המעי הגס במידה כזו שתעלים כל שונות בין קבוצות אתניות.

 

כיום וויט עובדת כקצינת מודעין בנושא מגיפות במרכז הלאומי ללטיפול ומניעת מחלות.

 

http://www.cancerhelp.org.il/news/FOBT

רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד