בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מדענים הצליחו להצעיר שרירים של עכברים ע"י חסימת p38 MAP kinase pathway

17/02/2014
2809

מדענים מ- Stanford University בראשות פרופ' Helen Blau הצליחו להצעיר שרירים של עכברים ע"י חסימת נתיב ביולוגי המכונה  p38 MAP kinase pathway

 

הסבר מקדים:

בתוך השרירים, יש תאי גזע שתפקידם לתקן ולשקם את הנזק שנגרם לשרירים.

עם הזמן, תאי הגזע "מתעייפים" ואינם מצליחים למלא את תפקידם ו/או להתחלק.

התגלית הראשונה:

בעבר סברו שתאי הגזע שבשרירים אינם מזדקנים ו/או משתנים עם הגיל וכי כל ירידה בתפקוד השרירים נובעת מגורמים חיצוניים בסביבת התא.

ואולם, לאחר שהמדענים בודדו תאי גזע משרירים של עכברים זקנים הם גילו שחלו בהם שינויים משמעותיים. למעשה, 2/3 מתאי הגזע אלו לא תיפקדו בהשוואה לתאי גזע שניטלו מעכברים צעירים.

הדפקט נמשך, גם לאחר שהשתילו את תאי הגזע הזקנים בעכברים צעירים.

התגלית השניה:

המדענים גילו פגם מובנה בתאי הגזע של השרירים הזקנים והדבר המרגש ביותר שהמדענים הצליחו למצוא דרך להתגבר על "הדפקט". כך, התגלתה מטרה טיפולית חדשה שבהמשך תוכל לאפשר לשקם ולחדש שרירים של אנשים זקנים.

כשהמדענים נטלו תאי גזע משרירים של עכברים זקנים בגיל שנתיים (שווה ערך לגיל 80 אצל בני אדם), הם גילו פעילות יתר של נתיב ביולוגי המכונה  p38 MAP kinase pathway .

נתיב זה מעכב את ההתפשטות וההתחלקות של תאי הגזע ומעודד אותם שלא להפוך לתאי גזע ו/או תאים קדמוניים המכונים  muscle progenitor cells .

כתוצאה מכך, למרות שרבים מתאי הגזע הזקנים ממשיכים להתחלק בצלחת מעבדה, המושבות שלהן יחסית קטנות והן לא מכילות הרבה תאי גזע.

ההצערה:

המדענים גידלו את תאי הגזע הזקנים על מצע מטריצה המכונה "הידרוג'ל" וחסמו את הנתיב p38 MAP kinase . כתוצאה מכך תאי הגזע הזקנים התרבו פי 60 והתחלקו במהירות ולמעשה הפכו לתאים צעירים בעלי יכולת ריפוי ושיקום.

לאחר מכן המדענים השתילו בחזרה את התאים הנ"ל בשרירים של עכברים זקנים וגילו להפתעתם שהתאים השתלבו בהצלחה בשרירים והצעירו אותם.

המדענים אומרים שהם יודעים לקחת תאי גזע מעכברים זקנים, לטפל בהם במעבדה במשך 7 ימים שבמהלכם מספרם גדל דרמטית (פי 60) ואז להחזיר אותם לשרירים הזקנים ו/או הפצועים כדי להאיץ את הריפוי ו/או להצעיר אותם.

מדענים נוספים שהשתתפו במחקר: פרופ' Scott Delp וד"ר Benjamin Cosgrove

ממצאי המחקר פורסמו במגזין Nature Medicine

 

מקורות:

לכתבה באתר Stanford University

Times of India

Zee News

Financial Express

Business Standard

Fars News Agency

Science Codex

DigitalJournal

News-Medical.net

Philly

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד