בר שפותדלג על בר שפות
מחקרים באתר 0
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לראשונה: הוראות לאבטחת ניסויים בנגיפים קטלניים

23/12/2011
782

לראשונה: הוראות לאבטחת ניסויים בנגיפים קטלניים

מחשש לטרור ביולוגי ובעקבות "מידע שהצטבר בארגוני מודיעין בעולם", פרסם משרד הבריאות שורת הנחיות למדענים ומכוני המחקר

 

דן אבן 23.12.2011 05:07הוסף תגובה

 

הורד עכשיו ללא תשלום הארץ iPhone

הורד עכשיו ללא תשלום הארץ android

לתגובות

הדפס

שלח לחבר

שתף בטוויטר

שתף בפייסבוק

שתף

הוסף לרשימת קריאה

 

המועצה להסדרת מחקרים במחוללי מחלות ביולוגיים הפועלת במשרד הבריאות פרסמה לראשונה נוהלי אבטחה למכוני המחקר שבהם מבוצעים מחקרים בנגיפים, חיידקים, פטריות ורעלנים. הנהלים מתפרסמים עתה לפי חוק שנחקק להסדרת המחקרים הללו משנת 2008. הם אף צפויים להיכלל בתקנות שעליהן עתיד לחתום בקרוב סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

 

במועצה הסבירו את הנהלים החדשים ב"מידע שהצטבר בארגוני מודיעין בעולם ועל סמך היכרותנו עם המציאות הפוליטית, החברתית והטכנולוגית - שלפיה ניכר בעליל כי תושבי מדינות העולם חשופים לסיכון של טרור ביולוגי או מלחמה ביולוגית. המשמעות היא חשיפה מכוונת לפתוגנים ביולוגיים בעלי השפעה קשה על בני אדם הבאים עמם במגע, במטרה לגרום לנזק. מדינות רבות נערכות כיום להתמודדות עם האיומים הללו, ואחד התחומים המרכזיים הוא מניעת הגעתם של הפתוגנים או ידע על אודותיהם לידי גורמים עוינים".

 

הנהלים כוללים הסדרי אבטחה לחדרים במכוני מחקר שבהם מצויים החומרים המסוכנים. בין היתר יש לנעול את המעבדות וחבר סגל מוסמך חייב להשגיח עליהן. בנוסף, העבודה תתבצע בדלת סגורה ועל יחידות הביטחון של מכוני המחקר לאבטח את החדרים בסורגים, דלתות פלדה, מערכת בקרת כניסה, אזעקה ומערכת מצלמות במעגל סגור. המכלים יוסתרו בשעות הלילה או יאוחסנו בכספת.

 

 

ניסויים מסוכנים. לחצו להגדלה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

 

ההנחיות החדשות אף מורות כי יש לדווח על כל מחקר שמטרתו להביא לגידול פוטנציאל הנזק של נגיף, חיידק או רעלן. במקרה כזה יש לבצע פעילות מיידית למניעת נזק בבני אדם ולהתריע במהירות בפני המועצה על מצב החירום. ההנחיות אוסרות לבצע מחקרים במחוללים ביולוגיים שתכליתם הבלעדית היא גרימת מחלה או החמרתה.

 

עוד כתבות בנושא

ארה"ב: לצנזר מחקרים על נגיף קטלני מחשש שישמש טרוריסטים 23.12.2011 | 04:41

בשנה האחרונה, מאז הוקמה המועצה המיוחדת, מונו 26 ועדות פנימיות במכוני מחקר בארץ, האחראיות ברמה המקומית ליישום נוהלי שמירה ואבטחה על מחוללי מחלות שנעשה בהם שימוש לצורכי מחקר. מעבר לכך מונתה ועדה מוסדית שבסמכותה לתת הרשאות למחקרים שכאלה למוסדות נוספים.

 

לפי הערכות, בישראל מבוצעים עשרות מחקרים העושים שימוש במחוללי מחלות ביולוגיים, אולם עד כה לא דווח בארץ על מקרים של מחוללים שפוטנציאל הנזק שלהם גדל במסגרת מחקרית. מדובר בנושא רגיש ברמה העולמית מאחר שבשנים האחרונות התקבלו דיווחים על מחוללי מחלות שבמהלך מחקרים הפכו לקטלניים והעמידו בסכנה את החוקרים ואת הציבור הרחב.

 

חרף רגישות הנושא, מחקרים המבוצעים במערכת הביטחון, לרבות במכון הביולוגי בנס ציונה, אינם נכללים בנהלים החדשים. זאת מאחר שהוחרגו בסעיף 26 לחוק שנקבע בו רק כי במכונים אלו יוחזקו מחוללי מחלות ביולוגיים לצורכי מחקר בכפוף לנהלים פנימיים מטעם משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון או צה"ל. ולמרות זאת, נציג משרד הביטחון מונה לשמש חבר במועצה מטעם משרד הבריאות, שבה חברים גם שישה רופאים מומחים ונציגי משרד הבריאות, המדע, הגנת הסביבה, החקלאות, התמ"ת, משטרת ישראל, המטה לביטחון לאומי והתאחדות התעשיינים. בראש המועצה עומד פרופ' עמוס פנט מהמחלקה לווירולוגיה בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית.

 

ועדת מומחים לעדכון רשימת המחוללים שמונתה על ידי המועצה מעדכנת בימים אלה את רשימת מחוללי המחלות הביולוגיים שהמחקר בהם יהיה נתון לנהלים הקפדניים שהופצו עתה. נכון לעתה כוללת הרשימה 53 מחוללים הנכללים בחוק משנת 2008.

 

במועצה שבמשרד הבריאות טרם מינו פקחים כדי לבחון את יישום נוהלי האבטחה של המחקרים בשטח, אולם מהמשרד נמסר כי "לאחרונה התבקש יועץ המועצה בהתנדבות לבקר במוסדות השונים ולהיפגש עם יו"ר וחברי הוועדות המוסדיות לקבלת סקירה עדכנית על סטטוס הפעילות, לרבות מסקנות ולקחים. כשימונו המפקחים, יתבצעו פיקוח ובקרה במוסדות השונים על יישום הנהלים ועל נטילת דגימות מעבדה". כמו כן, טרם יושמה המלצה שהעלה בפני המועצה מנהל המכון הביולוגי פרופ' אביגדור שפרמן ליצור מאגר ארצי לאחסון גורמי מחלות, כדי שירוכזו במקום מאובטח אחד במדינה. ממשרד הבריאות נמסר כי "הנושא לא ניתן למימוש בשלב זה בשל עלותו ומורכבותו".

 

http://www.haaretz.co.il/news/...../1.1599104

רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד