בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חוקרים ב-MIT פיתחו טכניקה לריפוי מגוון רחב של מחלות ויראליות

28/08/2011
826

חוקרים ב-MIT פיתחו טכניקה לריפוי מגוון רחב של מחלות ויראליות

מאת אבי בליזובסקי | 28 באוגוסט 2011 | 2

התרופה מחסלת תאים נגועים ולא פוגעת בתאים בריאים. עד כה נוסו 15 סוגים של וירוסים וכולם נקטלו על ידי התרופה לרבות וירוסי שפעת ופוליו

 

 

ד"ר טוד ריידר, MIT, פיתח את התרופה האנטי ויראלית DRACO. צילום יח"צ: MIT

פתוגנים ויראליים מהווים איום רציני על בריאות בני האדם. אם למנות רק מספר וירוסים קליניים כגון איידס או צהבת, וירוסים חדשים, כגון שפעת העופות או החזירים, וירוסים קטלניים ביותר כגון אבולה או אבעבועות שעשוי לשמש בפיגועי טרור ביולוגי, ניתן רק להסתייע במניעה ולרוב אין אמצעי ריפוי. גם אם יש הם מאוד ספציפים עבור וירוס מסויים ואינם יעילים נגד זנים שפיתחו עמידות, וחלק מהתרופות גם גורמות לתופעות לוואי מזיקות.

 

כחלק מפרויקט PANACEA (מילולית – תרופת פלא Pharmacological Augmentation of Nonspecific Anti-pathogen Cellular Enzymes and Activities) פיתחו חוקרים ממעבדת לינקולן ב-MIT גישה רחבה חדשה המכונה DRACO _ Double-stranded RNA [dsRNA] Activated Caspas Oligomerizer)). DRACO מעודדת התאבדות של התא בתאים המכילים dsRNA מכל סוג, הורגים במהירות תאים חולים מבלי לפגוע בתאים הבריאים. כתוצאה מכך, DRACO עשוי להיות יעיל נגד כמעט כל הוירוסים, ולהפסיק הדבקה ויראלית תוך מיזעור ההשפעה על החולה.

 

ד"ר טוד ריידר, מדען בכיר בקובצת הכימיה, הביולוגיה והננוטכנולוגיה של המעבדה, פיתח את PAMACEA ואת תרופת DRACO ועימו עבדו סקוט וויק, האחראי על ייצור DRACO, כריסטינה זוק האחראית על הניסויים בתאים, טארה בוטצ'ר האחראית על הניסויים בעכברים וג'ניפר פנסקוט ובנג'מין זוסמן שביצעו ניסויים נוספים.

 

במאמר שפורסם השבוע בכתב העת PLoS ONE, הוצג DRACO כיעיל נגד 15 וירוסים שנבדקו לרבות וירוסל ההצטננות (rhinoviruses), זנים של וירוס השפעת H1N1, adenoviruses, וירוס הבטן reovirus, נגיף הפוליו, נגיף ה- dengue הגורם לחום, וכמה חברים במשפחת וירוסי החום hemorrhagic ו- bunyavirus.. טיפול ב-DRACO הודגם גם כלא רעיל ב-11 סוגי תאים שונים ממינים שונים של בעלי חיים (בני אדם, עכברים, קופים) ואיברים שונים (לב, ריאה, כבד, כליות). בנוסף, הניסויים הדגימו כי DRACO לא רק שאינו רעיל לעכבירם אלא גם יכול להציל עכבר הנגוע בריכוז קטלני של וירוס השפעת. נכון לעכישו, הצוות מבצע בדיקות על וירוסים שונים בעכברים המבטיחים תוצאות טובות גם הם.

 

"לדברי ד"ר ריידר, למרות שיש צורך בבדיקות מקיפות נוספות, ניתן כבר כעת לקבוע כי ל-DRACO יש את הפוטנציאל לחולל מהפכה בטיפול ומניעה של כמעט כל המחלות הויראליות כולל אבולה, והוא יהיה שימושי במיוחד נגד התפרצויות של וירוסים חדשים או מוטאציות של וירוסים קיימים כפי שהיה במקרה של וירוס הסארס – התסמונת הנשימתית החמורה – ב-2003.

 

http://www.ll.mit.edu/news/DRACO.html

 

http://dx.doi.org/10.1371/jour.....ne.0022572

 

http://www.hayadan.org.il/tech.....s-2808114/

 

רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד