חוקרים זיהו את הגנים האחראים לתופעת הקוצר ראייה
חיפוש מחקרים
קטגוריות נוספות

חוקרים זיהו את הגנים האחראים לתופעת הקוצר ראייה

הוסף מחקר
מופיע גם בקטגוריות: 
מחלות עיניים (כללי)
5/11/2010
צפיות: 947

תגלית: חוקרים זיהו את הגנים האחראים לתופעת הקוצר ראייה

שני צוותי מחקר דיווחו כי הצליחו לזהות ולאפיין בכרומוזום מספר 15 את הגנים האחראים לתופעת הקוצר ראייה. פעילותו התקינה של אחד מהם חיונית לתפקוד הרשתית ולאיחוד הזיכרון הראייתי. כעת יאפשר הדבר לבלום את התפתחות התופעה כבר בגיל צעיר

אלכס דורון | 15/9/2010 12:37 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר

שני צוותי מחקר דיווחו לכתב העת המדעי נייצ'ר גנטיקס על גילוי הגנים שגורמים לתופעת הקוצר ראייה (Myopia) - הפרעת הראייה הנפוצה בעולם. על פי ההערכות, התגלית תאפשר לפתח בעתיד טיפול בדמות טיפול עיניים או תרופות לבליעה כדי למנוע או לבלום את התפתחות הקוצר ראייה כבר מהרגע שהדבר יתגלה בבדיקות שגרתיות של ילדים בבתי הספר.

טיפולים חדשים לקוצר ראייה

טיפולים חדשים לקוצר ראייה צילום המחשה: SXC

 

החוקרים, שפעלו בשני צוותים נפרדים, האחד בקינגס קולג' בלונדון והאחר במרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק בצפון קרוליינה, הדגישו כי עבודתם התמקדה בכ-13,500 בני אדם ממוצא אירופי בלבד. כמו כן, ציינו המדענים כי ייתכן שהגנים שזוהו ואופיינו בכרומוזום 15 אינם הסיבה לקוצר ראייה בקרב יוצאי אפריקה או אסיה.

 

אחד משני הגנים סימונו RASGRF1 והוא בא לידי ביטוי בצורה ניכרת בתאי העצבים במוח הקשורים בראייה וברשתית. פעולתו התקינה חיונית לתפקוד הרשתית ולאיחוד הזיכרון הראייתי. על פי הדיווח, טיפול תרופתי עתידי לתיקון קוצר ראייה שיתמקד בגנים עשוי להצליח, זאת לנוכח הניסיון שהצטבר עד כה בשימוש בתרפיה גנית (Gene Therapy) לריפוי מחלות עיניים אחרות.

 

"אנחנו חושבים שהעין היא איבר אידיאלי להנהגת תרפיה גנית מפני שמדובר באיבר קטן וניתן לרכז את הטיפול בתוכה באמצעים לא פולשניים ומבלי לפגוע באיברים סמוכים", הסבירה פרופ' טרי יאנג מצוות המחקר, רופאת עיניים המתמחה בילדים וחוקרת במרכז לגנטיקה של האדם באוניברסיטת דיוק.

 

קוצר ראייה הוא מצב שבו קרני אור מקבילות מתמקדות לפני הרשתית. כך נוצר מצב שעצמים הרחוקים למעלה משישה מטרים מהעין, ובמקרים קשים מדובר גם בכאלו הנמצאים במרחק קטן יותר, נראים בטשטוש ואינם מתחדדים באמצעות מיקוד.

עייפות העין

 

ידוע עד כה כי בכ-80% מהמקרים, קוצר ראייה חמור נובע מסיבה גנטית. אם אחד משני ההורים הוא קצר ראייה, אז הסיכוי שגם הצאצא יהיה קצר ראייה עומד על 25%. אם שני ההורים קצרי ראייה, הסיכוי עולה ל-50%. ישנן גם סיבות סביבתיות שתורמות להתפתחות קוצר ראייה כמו היעדר אור שמש במידה מספקת.

 

מרבית הבעיות הקשורות בקוצר ראייה הן רגילות, אבל כשלושה אחוזים מוגדרים כמקרים פתולוגיים כיוון שהסתבכו וכללו גם היפרדות הרשתית, גלאוקומה ומאקולה מדממת. "קוצר הראייה כיום נפוץ הרבה יותר באוכלוסיות עירוניות שמרבות להשתמש במחשבים ולצפות שעות ארוכות בטלוויזיה", ציינו החוקרים.

 

"סביבת העבודה שלהם מרוכזת בקרבת הגוף. יש בה בתים גבוהים וצורך בנהיגה בכבישים

עמוסים. העיניים מתרגלות למיקוד לטווחים קצרים בלבד. לכל אלו יש פחות הזדמנויות יומיומיות להפעיל את העיניים לתצפיות למרחקים".

 

ישנם מקרים שהמאמץ הכרוך במיקוד העין בעצמים מלווה בכאב ראש ובהתפתחות עייפות העין. שיבוש בפעילות הרגילה של הגנים שנתגלו שתפקידים לשלוט ולפקח על גדילת גלגל העין ועל המרת האור לאות חשמלי ברשתית הוא שגורם לקוצר ראייה. התגלית מספקת לראשונה הסבר כיצד עין בריאה וללא מחלות אחרות הופכת לקצרת ראייה.

 

ד"ר כריס האמונד מהצוות הבריטי הוסיפה כי בעקבות התגלית יוכלו מפתחי תרופות לתכנן תכשיר שימנע את התפתחות קוצר הראייה בילדים ונוער, מבלי שתיפגע ההתפתחות והגדילה הטבעית של העין עצמה, או אזורי המוח.

 

http://www.nrg.co.il/online/29.....7/225.html

 

הוסף תגובה
תגובות הגולשים בפייסבוק