השלב הבא בניתוחים הפלסטיים: תאי גזע
חיפוש מחקרים
קטגוריות נוספות

השלב הבא בניתוחים הפלסטיים: תאי גזע

הוסף מחקר
2/09/2010
צפיות: 977

השלב הבא בניתוחים הפלסטיים: תאי גזע

השאיפה היא לבצע בעתיד ניתוחים בלי צלקת. לשם כך, יש להשתמש נכון בתאי גזע שכיום פועלים להעשרה

ד''ר נמרוד פרידמן | 12/8/2010 14:01

 

תחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית עתיד להיפתח בקרוב לעולם חדש - הגדלת חזה או עיצוב עכוז באמצעות שימוש בתאי גזע ושומן טבעי. כל אחד מתאי הגזע שמתפתחים מהתאים העובריים, מכילים את התכנות הדרוש כדי להתפתח לכל אחד מסוגי התאים.

תאי גזע - עולם חדש בתחום הטיפולים האסתטיים

 

ככל שחולף הזמן התאים הולכים ומתמיינים ומקבלים על עצמם תפקידים. לאחר תהליך ההתמיינות בלתי אפשרי לחזור אחורה. תאי גזע מסוגלים להפוך לתאי שריר, תאי שומן ותאי כבד אבל הם לא יכולים לשוב לימים של טרום התמקצעות.

עם זאת, בתאי הגוף יכולים להישאר תאים ששמרו על התכונות הראשוניות שלהם ולא עברו את תהליכי ההתמיינות, ולכן הם עדיין משמשים כתאי גזע. לתאים הללו תפקיד חשוב בתהליכי ההחלמה והריפוי. במקרים שבהם נגרם נזק לרקמות, התאים האלו מתעוררים לחיים ויוצרים תאים מהסוג הדרוש לגוף.

מתאי גזע אפשר ליצור תאים מסוגים שונים. עד לאחרונה לא ידענו מהי הדרך הנכונה להשתמש בהם לצורך טיפול, ריפוי ושחזור ומחקר תאי הגזע פותח עולם חדש של אפשרויות שלא היו קיימות בעבר.

חשוב להבין שכל החלמה מפציעה מותירה צלקת. גם אם החתך נעשה בתנאים האופטימליים של חדר ניתוח תישאר צלקת, אפילו אם היא מזערית. לדוגמה, לאחר החלמה מהתקף לב השריר שנפגע לא משתקם אלא מתרפא בצורת צלקת ותפקודו לא ישוב להיות כבעבר. אם היה ידוע כיצד להשיב את התפקוד שאבד, יכולות הריפוי היו משתפרות.

כלי אמין

תאי הגזע צפויים להביא למהפכה בתחום הכירורגיה הפלסטית. אם משלבים תאי גזע עם תאי שומן, אחוז השרידות של תאי השומן עולה בצורה דרמטית. תאי שומן הם תאים רגישים באופיים, שמתים בקלות ולכן לא ניתן לדעת בוודאות אם ישרדו או לא לאחר השתלה.

רקמת השומן שלנו עשירה בתאי גזע. כך אפשר לבצע שאיבת שומן ממקומות בגוף בהם ישנו עודף, ואז לבצע הפרדה בין תאי שומן לתאי גזע ואת אלו שהופרדו להשתיל יחד עם השומן במקומות בגוף בהם יש מחסור.

ברשות המנתחים נמצא כלי אמין להוספה והעשרה

של שומן מגופנו שלנו, מפני שהשאיפה היא להימנע כמה שאפשר משתלים חיצוניים. בתהליך ההזדקנות מאבדות הפנים מנפחם, אז אפשר לבצע הזרקה של שומן ללחיים ולשפתיים.

מקומות נוספים בגוף בהם אפשר לבצע הזרקת שומן הם החזה והישבן. דוגמה נוספת לשימוש בתאי גזע בניתוחים פלסטיים היא שחזור אוזניים. כיום, כל ניתוח שכזה הוא תהליך מורכב ומסובך שבסופו נרשם שיפור אבל הפגם נותר גלוי לעין. באמצעות השתלה של תאי גזע לתוך תבנית בצורת האוזן המבוקשת ניתן יהיה להגיע לתוצאה הרצויה.

בלי צלקת

השאיפה היא שבעתיד הקרוב אפשר יהיה לשאוב תאי שומן מהבטן ולהשתיל בחזה. המטרה היא להעשיר את הגוף שלנו דרך שימוש בחומרים שלו. בדרך זו סיכויי ההצלחה גבוהים יותר בהשוואה להשתלות חיצוניות.

לשומן הטבעי סיכויי התאקלמות טובים יותר בגוף. כיום אנו יודעים להוסיף נפח לגוף באמצעות המשאבים הטבעיים שלו, אך בעתיד בהחלט יש תקווה להשתמש בשומן הטבעי שלנו לבנייה של ממש.

השאיפה היא לקבל את הידע לבצע ניתוחים שבסיומם ייסגר העור בלי להשאיר צלקת. לשם כך יש להבין היטב את תהליכי ההצטלקות ולהשתמש באופן נכון בתאי הגזע. כרגע משתמשים בתאי גזע להוספה ולהעשרה, אך עדיין לא לבנייה מהיסוד.

תחום ריפוי הכוויות לדוגמה - הבעיה במקרה זה היא שכיום לא ניתן להביא למצב גדילה של עור חדש. התקווה היא שלא ירחק היום שבו נצליח לעודד את הרקמה להצמיח עור חדש במקום זה שנפגע וכך לפצח את קוד התכנות של תאי הגוף.

הכותב הוא מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית

 

http://www.nrg.co.il/online/29.....p;tmp=4603

 

הוסף תגובה
תגובות הגולשים בפייסבוק