בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אשכולית - מאחוריך: הפרי האקזוטי שנלחם במחלות, פרי המקי הצ'יליאני שימש בעבר לוחמים אינדיאנים; עכשיו המדענים מוצאים בו שלל סגולות נגד סרטן, השמנה ומה לא

20/11/2011
1380

 אשכולית – מאחוריך: הפרי האקזוטי שנלחם במחלות

פרי המקי הצ'יליאני שימש בעבר לוחמים אינדיאנים; עכשיו המדענים מוצאים בו שלל סגולות נגד סרטן, השמנה ומה לא  

שלמה פפירבלט 18.11.2011 20:43  (עיתון הארץ)

הרפואה המודרנית הקונבנציונלית מכירה בשנים האחרונות בתרופות טובות שנרקחו מצמחים נדירים, הנמצאים במקומות כמו מעבה יערות הגשם הטרופיים, או בפינות לא נודעות באגן האמזונס. כעת, לפי חוקרים, הגיע תורם של גרגרי שיח צנוע ושמו מקי (Maqui), שצומח בעיקר בפטגוניה שבדרום צ'ילה. גרגרים אלה הם "פצצות טבעיות" של נוגדי חמצון, ובכוחם לסייע לנו בשורה של בעיות בריאות – ממלחמה בכמה סוגי סרטן, דרך חיזוק המערכת החיסונית ועד מניעת עלייה במשקל.

נוגד חמצון (Antioxidant) הוא חומר שמפחית את קצב תגובות החמצון של חומרים אחרים בסביבתו, ובולם תגובות שרשרת הפוגעות בתאי הגוף. הזדקנות יצורים חיים מתחוללת בין השאר בגלל ההתקפה המתמדת של מחמצנים על מולקולות התא. לנוגדי החמצון, לכן, השפעה המאריכה את חיי התא. כמות נוגדי החמצון בחומרים אורגניים נמדדת ביחידות, לפי סולם "ORAC". כך, גרגרי רימון, הידועים כעשירים בנוגדי חמצון, מכילים 291 יחידות; פרי האסאי האקזוטי מברזיל, שהתפרסם גם הוא בעושרו בתחום זה, מכיל 692 יחידות; ואילו פרי המקי הצ'יליאני, בכמות דומה, מכיל כמות ענקית של 8,687 יחידות.

בני המפוצ'ה, שבטי האינדיאנים של אזור צ'ילה ופטגוניה, יודעים זה מאות בשנים על סגולותיו המיוחדות של המקי. המפוצ'ה היה העם היחיד שלא נכנע לאימפריית האינקה במאה ה-15, וגם לא לכובש הספרדי בראשות הקונקיסטדור פיסארו. הספרדים סיפרו ביראה, מפה לאוזן, על חלברינו, הגיבור בן המפוצ'ה, ששתי ידיו נכרתו בקרב אבל הוא קשר ברצועות סכינים לגדמיו והמשיך להילחם. האגדות מספרות שלוחמי המפוצ'ה ניזונו מגרגרי המקי בהכנות לקרב.

בעונה שבה מבשיל הפרי יוצאים גם היום בני השבטים בהמוניהם, משפחות שלמות, לאסוף את הגרגרים הסגולים המתוקים הצומחים בר בשולי היערות והדרכים ולאכול אותם, טריים או מיובשים. באחרונה, כאשר נפוץ המידע על סגולות ה"סופר פרי" הזה, הם החלו גם למכור ממנו בערי צ'ילה, בדמות מיץ סמיך המופק מהגרגרים. אין כיום גידולים חקלאיים של מקי, וגם אין צורך בכך – הוא גדל בשפע רב באזורי המחיה של האינדיאנים בפטגוניה.

המומחה הגדול בעולם לפרי המקי הוא ד"ר חואן אנקה, רופא חוקר צ'יליאני. רשומות על שמו כמה תרופות שפותחו על בסיס צמחי מרפא. במשך שנים הוא חקר, בסיוע קרנות מחקר אירופיות, את סגולות הפרי והגיע לממצאים מרשימים. לפי מחקריו, גרגרי המקי עשירים מאוד באנתוציאנינים – פיגמנטים שפעילותם נוגדת החמצון גבוהה מאוד. חומרים אלה מאופיינים בפעילות אנטי-דלקתית עוצמתית, והם מפחיתים את הסיכון ללקות במגוון מחלות דלקתיות ומעכבים צמיחה של תאים סרטניים במעי הגס.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

יתרונו של הפרי גם בכך שמאבקו במחלות דלקתיות נעשה ללא תופעות לוואי – בניגוד לתרופות כימיות. מעבר לכך, טוען המחקר, החומרים האלה מסייעים גם במאבק בכולסטרול, בסוכרת (הפרי מעלה את כמות האינסולין בגוף ומדכא את רמת הסוכר בדם), ומנה יומית קבועה של מיץ המופק ממקי עשויה לסייע בשיפור מצב כלי הדם ולהרחיק התקפי לב ושבץ.

שני אמריקאים תורמים בימים אלה לעשיית נפשות לגרגרי המקי. האחד הוא כריס קילהם, אתנו-בוטניקאי, מרצה בעל שם באוניברסיטת אמהרסט, מסצ'וסטס, שפירסם מאמרים בנושא ודיבר על כך בהופעותיו המרובות בטלוויזיה בארה"ב, בין השאר ב"פוקס ניוז". השני הוא בריט לואיס, החי שנים רבות בצ'ילה, המשקיע עמל רב בהפצתו המקי מאז שגילה אותו. הוא השיג רישיונות פדרליים להביאו לארה"ב והוא מגייס צוות חוקרים בינלאומי כדי שיעמיקו את המחקר בסגולותיו של ה"סופר פרי", העשוי לדבריו להציל את האנושות מלא מעט מכאובים.

 

http://www.haaretz.co.il/magaz...../1.1569131

 

רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד