בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אל תחמיצו: לכו על חמוציות

16/12/2011
913

אל תחמיצו: לכו על חמוציות

כבכל שנה עם בוא החורף, מתקיים קטיף החמוציות המסורתי, שפורש מרבד אדום של פרי לעיני הצופים המרוצים. זה בדיוק הזמן לגולל בפניכם את סיפורן, ואפילו לגלות מה אפשר לעשות איתן

nrg מעריב | 15/12/2011 18:00

באדיבות אתר rest

 

לחמוציות (CRANBERRIES), יצא מוניטין לא רע בכלל בשל סגולותיהן הבריאותיות. את עיקר הפופולריות שלהן רכשו החמוציות במצב צבירה של מיץ, המוכר לכל בחורה חסרת מזל שלקתה בדלקת מייסרת בדרכי השתן והתחברה לבקבוק מיץ חמוציות כמו לאינפוזיה, עד יעבור זעם.

 

בשנים האחרונות גילה אותן גם העולם הקולינרי והתחלנו לפגוש את האדומות העזות האלה גם בסלטים, תבשילים, קינוחים ואפילו על מדפי המקרר בסופר אחרי שקפצו לתוך היוגורטים.

 

מדובר בפרי קטן ואדום המזכיר תפוחון קטן. מקור השם באנגלית נובע מהדמיון בין תפרחת הפרי לצוואר עגור (crane), אבל בעברית בחרו להתייחס לטעם הפרי (שהוא מתוק וחמצמץ, מן הסתם). השיח, שדומה בגודלו להדס קטן, גדל במעין עמקונים קטנים. הוא רגיש מאוד לקרה ולכן צריך לקטוף אותו כשהוא אדום מספיק, כך שלמעשה מתנהלת לה "תחרות" מהנה שכזו נגד מזג האוויר – מה יגיע קודם: הבשלת הפרי או הקרה?

 

קציר חמוציות במינסק AFP

החמוציות הן פטריוטיות גמורות של צפון אמריקה. האינדיאנים של צפון אמריקה משתמשים בחמוציות משך דורות על גבי דורות (כבר במאה ה-16 הם נהגו לחטא פצעים עם רסק חמוציות) והאנגלים, ההולנדים והגרמנים הראשונים שהגיעו לניו אינגלנד למדו את תכונותיהן ושימושיהן מהאינדיאנים, והפכו אותן לחלק ממורשת אמריקאית מפוארת של תרבות ואוכל.

 

כיום נהנות החמוציות ממעמד של "פרי לאומי" בארה"ב והן חלק בלתי נפרד ממראות הנוף (הולכות יופי עם צבעי השלכת) ושולחן חג ההודיה, עליו מככב באופן קבוע תרנגול הודו ברוטב חמוציות. סמוך לבוסטון יש אפילו מוזיאון

המוקדש להיסטוריה של הפרי.

 

מורשת הגידול והקטיף היא עסק רציני ומשפחתי שעובר מדור לדור מזה שישה דורות. מאחר והשיחים מאוד נמוכים וסבוכים, הקטיף נעשה בטכניקה ייחודית, באמצעות מכונות קטיף (שבונים המגדלים בעצמם), המציפות את השדה במים. כיסי האוויר הקטנים בפרי גורמים לחמוציות לצוף על פני המים (לאחר סיוע "קל" של מכונה אלימה שמנענעת אותן) והאפקט הוויזואלי שנוצר יפהפה, כמו מרבד אדום עז המשתרע על פני דונמים שלמים. החמוציות נגרפות באמצעות מגב ענקי ומרוכזות לשטח אחד, משם הן נשאבות למיכליות, נכנסות למשאית ומשם למפעל.

 

עונת החמוציות AFP

"לחמוציות שפע של יתרונות בריאותיים וייחודיים", אומרת מיכל קציר-עמק, מנהלת תחום אורח חיים בריא בפריגת (המייצרת את נקטר "אושן ספריי" שמיוצר מרכז החמוציות של צפון אמריקה), ומוסיפה לפרגן "הן עשירות בפוליפנולים ובכך תורמות לבריאות הלב, ממש כמו כוס יין יומית. החמוציות הן אחד הפירות העשירים באנטי-אוקסידנטים (נוגדי חמצון) ובכך תורמות להאטת הזדקנות התאים ולחיזוק המערכת החיסונית. אבל עיקר המחקר המדעי מתרכז ברכיב ייחודי המצוי בחמוציות - פרוטואנטוציאנידינים - העוזר במניעת דלקות.

 

"הרכיב הייחודי 'יודע' לחסום הדבקות חיידקים לדפנות התא, ואם החיידק לא נדבק – לא מתפתחת דלקת. נעשו מחקרים רבים אשר הוכיחו את השפעת החמוציות והשפעת שתיית כוס מיץ חמוציות אחת ליום, בסיוע למניעת דלקות בדרכי השתן, דלקות בפה ובקיבה (אולקוס). מחקרים חדשים, עדיין בשלבי מחקרי מעבדה, מצביעים על תרומתן של החמוציות גם למניעת עששת ושפעת – אך עדיין דרוש מחקר נוסף בתחומים אלו. כל הטוב הזה נשמר גם בנקטר המעובד מהפרי".

 

פרי החמוציות עשיר בסיבים תזונתיים, פחמימות וויטמין C, ולעומת זאת דל בקלוריות, חלבון ושומן. בישראל ניתן ליהנות מהן במצבי צבירה שונים, שבהם נשמרים היתרונות הבריאותיים שלהן (והטעם, כמובן): חמוציות מיובשות בשווקים (שוק לוינסקי בתל אביב, לדוגמה, משופע בהן), כנקטר חמוציות ואפילו כרוטב ג'לי רוטט (משמש בעיקר לצלי ההודו המסורתי, ומשווק בעיקר בארה"ב). ניתן לשלב אותן בקוקטיילים, סלטים, קינוחים ומנות עיקריות.

 

http://www.nrg.co.il/online/55.....038;loc=10

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד