בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כולסטרול HDL - רמז לתוחלת החיים

1/03/2011
793

כולסטרול HDL - רמז לתוחלת החיים

 יפעת גדות

מחקר חדש מגלה כי אמצעי מדידה של תפקוד ה-HDL קשור בצורה הדוקה יותר להגנה מפני מחלות לב מאשר רמות הכולסטרול HDL עצמן

 

חוקרים גילו כי החל ברמה הנמוכה של 40 מ"ג/ד"ל, עם כל עלייה של 10 מ"ג/ד"ל ברמות הכולסטרול HDL זוהתה ירידה של 14% בסבירות למות בגיל 85

 

▪ ▪ ▪

גברים המגיעים לשנתם ה-85 נוטים להיות עם רמות גבוהות של כולסטרול HDL בשנות ה-60 לחייהם, כך עולה ממחקר חדש.

 

חוקרים גילו כי הגברים עם הרמות הגבוהות ביותר של כולסטרול HDL, היו בסבירות נמוכה ב-28% למות לפני גיל 85, בהשוואה לגברים עם הרמות הנמוכות ביותר. הממצאים, שפורסמו במהדורה המקוונת של העיתון האמריקני לקרדיולוגיה, תומכים בעדויות כי ה-HDL משחק תפקיד חשוב בתוחלת החיים.

 

החוקרים, מ-Massachusetts Veterans Epidemiology and Research Information Centre, הדגישו כי יש לזכור שמדובר בקשר בין השניים, שאינו מעיד בהכרח על כך שרמות גבוהות של HDL מאריכות את תוחלת החיים.

 

החוקרים בדקו את התיעוד הרפואי של כ-650 יוצאי צבא כשהיו בערך בני 65, ואז חילקו אותם לקבוצות על בסיס רמות ה-HDL. הם גילו כי החל ברמה הנמוכה של 40 מ"ג/ד"ל, עם כל עלייה של 10 מ"ג/ד"ל ברמות ה-HDL זוהתה ירידה של 14% בסבירות למות בגיל 85. בסה"כ, 375 משתתפים הגיעו לגיל זה.

 

כמו-כן, מספר נמוך יותר של גברים עם רמות גבוהות של HDL סבלו מעודף משקל, וגברים אלו נטו שלא לשתות יותר משני משקאות אלכוהולים ביום. מספר מועט יותר מהם סבלו ממחלות לב או עישנו, בהשוואה לקבוצת הגברים עם הרמות הגבוהות של הכולסטרול HDL.

 

גורמים נוספים אלו היו גם הם בעלי השפעה על אריכות הימים, אך גם לאחר שנלקחו בחשבון עדיין זוהה קשר בין ההישרדות עד גיל 85 לבין רמות גבוהות של כולסטרול HDL.

 

קשה מאוד לשנות את רמות ה-HDL. למרות שפעילות גופנית יכולה להעלות אותן במידה מסוימת, זו עדיין דרך לא יעילה ביותר לשיפור המצב. החוקרים מאמינים כי יש צורך בתרופה שתעשה זאת.

 

חברות מרק ורוש שתיהן עוסקות בפיתוח תרופה להעלאת רמות הכולסטרול HDL. חברת פייזר הפסיקה את המחקר שלה בתרופה נוספת - טורסטרפיב - בשנת 2006 לאחר שאנשים שנטלו את התרופה בשילוב עם ליפיטור היו בסיכון גבוה יותר למוות.

 

הוויטמין B ניאצין יכול להעלות את רמות ה-HDL במידה מסוימת. ניאצין נמצא במוצרי חלב, בבשרים רזים, באגוזים, בביצים ובדגים. יחד עם זאת, לא ברור לאיזו רמה יש להעלות את ה-HDL כדי למנוע מחלות לב ולכן לא ברור גם אם תרופה תוכל להביא לשיפור בבריאות.

 

http://www.news1.co.il/Archive.....02-00.html

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד