בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חוקרים גילו כי לאנשים שהאריכו חיים, היה תפקוד ירוד של בלוטת התריס בהשוואה לאוכלוסיה הכללית

5/09/2010
848

תפקוד ירוד של בלוטת התריס - המפתח לחיים ארוכים?

 

▪ ▪ ▪

האם בלוטת תריס פעילה פחות מרמזת על תוחלת חיים ארוכה יותר? זוהי השאלה שעמדה במרכזו של מחקר הולנדי חדש.

 

החוקרים, מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת ליידן, הדגישו כי הממצאים, המבוססים על ראיות קודמות שהצביעו כבר על הקשר הקיים, עדיין אינם מוכיחים כי ירידה בתפקוד בלוטת התריס היא המקור למעיין הנעורים - משום שייתכן שהקשר נובע דווקא מגורם אחר.

 

במחקר מוקדם, הם גילו כי לאנשים שהאריכו חיים, היה תפקוד ירוד של בלוטת התריס בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

הם חקרו 859 אחים ואחיות מ-421 משפחות שאופיינו בתוחלת חיים ארוכה. הממצאים, שפורסמו ב-of Clinical Endocrinology and Metabolism, הראו כי הגיל הממוצע - 93 - היה הרבה מעבר לתוחלת החיים האמריקנית הממוצעת - 78 שנה.

 

לאחר שדירגו את תוחלת החיים של הורי אותם אחים, צוות החוקרים ניתח את נתוני הורמוני בלוטת התריס בדמם של האחים. שתי קבוצות הערכים נמצאו קשורות במידה משמעותית - ראיות שתומכות בממצאים קודמים שהצביעו על גורמים תורשתיים המשחקים תפקיד בתפקוד ירוד של בלוטת התריס והקשר לתוחלת חיים ארוכה.

 

התוצאות נשמרו גם לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון מחלות קריטיות, שיכולות גם הן להשפיע על תפקוד בלוטת התריס.

 

ממקומה בצוואר, בלוטת התריס מפרישה הורמונים המשפיעים על חילוף החומרים. החוקרים סבורים כי הפעילות הנמוכה של הורמוני הבלוטה יכולה לשנות את אופן הוצאת האנרגיה של הגוף ממצב של צמיחה ושגשוג לטובת מצב של שימור הגנתי, כלומר שמירה על גוף בריא יותר לאורך זמן רב יותר. יחד עם זאת, גורמים אחרים יכולים גם הם להיות קשורים הן לתפקוד בלוטת התריס והן לתוחלת חיים ארוכה.

 

התוצאות הפתיעו במידת מה את החוקרים מאחר שתפקוד נמוך של הבלוטה בדרך-כלל מיוחס לגורם סיכון למחלות קרדיווסוקלריות (של הלב וכלי הדם). לכן, ההמלצות הנהוגות כיום הן לטפל באנשים מבוגרים הסובלים מתפקוד לקוי של הבלוטה בעזרת תוספות הורמונים. למרות זאת, עדיין מוקדם מדי לומר אם הטיפול המקובל "גוזל" מהמטופלים מספר שנות חיים.

 

הנתונים תומכים בצורך בניסויים רפואיים, שיבדקו אם טיפול בתוספות הורמונים אכן יעיל בקרב אוכלוסיית הקשישים.

 

http://www.news1.co.il/Archive.....49-00.html

 

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד