בר שפותדלג על בר שפות
0 מחקרים באתר
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחקר שבוצע באוניברסיטת רוצ'סטר, ארה"ב, טוען שהזדקנות הפנים נגרמת גם משינויים בעצמות הלסת

5/11/2010
890

אנטי אייג'ינג: זה לא העור, זו הלסת

מאת: דוקטורס

יום חמישי, 4 בנובמבר 2010, 14:15

מתברר שהזדקנות הפנים לא נגרמת רק מתאי עור שפג תוקפם - גם שינויים בעצמות הלסת חורשים בכם קמטים חרש חרש

תגיות: רפואה אסתטית

לא רק הרמת פנים ומילוי קמטים על ידי חומרי מילוי יקנו מראה צעיר יותר (צילום: shutterstock)

 

לא רק הרמת פנים ומילוי קמטים על ידי חומרי מילוי יקנו מראה צעיר יותר (צילום: shutterstock)

שנים רבות סברנו כי צניחת עור ואיבוד נפח בעור הפנים הינם הגורמים העיקריים להזדקנות הפנים, ולכן הרמת פנים ומילוי קמטים על ידי חומרי מילוי יקנו לנו מראה צעיר יותר. אבל מחקר חדש מוכיח שצריך הרבה יותר מכך.

 

מחקר שבוצע באוניברסיטת רוצ'סטר, ארה"ב, טוען ששינויים משמעותיים מתרחשים לא רק בעור ובשומן התת עורי, אלא גם בעצמות הפנים ובעיקר בעצם הלסת התחתונה. שינויים אלו הינם אחד הגורמים החשובים ביותר בשינוי המתרחש במראה הפנים, עם הגיל.

 

המחקר שבוצע מראה שבשל השינויים במבנה העצם השיטה הנכונה יותר להצערת הפנים צריכה להתחלק ל 2 שלבים: השלב הראשון צריך להיות שיפור במבנה הרקמה התת עורית (שיפור מבנה העצם והשומן התת עורי) ובשלב השני טיפולים הגורמים למיצוק העור. טיפולים המכווצים את רקמת העור העודפת (כמו למשל גלי רדיו) שאנו רואים עם השנים.

 

אובדן קן הגבול התחתון של הפנים

 

זווית הלסת התרחבה באופן משמעותי, דבר שגרם לאובדן הגדרת קו הגבול התחתון של הפנים

 

זווית הלסת התרחבה באופן משמעותי, דבר שגרם לאובדן הגדרת קו הגבול התחתון של הפנים

בסקירה של 120 סריקות סי.טי של עצמות הפנים, מדדו המנתחים הפלסטיים את השינויים שחלו בעצמות הפנים לאורך השנים. הסריקות חולקו באופן שווה לפי גיל ומגדר. 20 גברים ו-20 נשים חולקו ל 3 קבוצות גיל: צעירים (גילאי 20-36), מבוגרים (גילאי 41-64) וזקנים (גילאי 65 ומעלה). החוקרים נעזרו בתוכנת מחשב למדידת האורך רוחב והזוויות של עצמות הלסת, בכל אחת מסריקות ה-סי.טי והשוו את התוצאות בין 3 הקבוצות.

 

המסקנה ממחקר זה הינה כי עצם הלסת מתרחבת עם השנים. זווית הלסת התרחבה באופן משמעותי, דבר שגרם לאובדן הגדרת קו הגבול התחתון של הפנים. אורך הלסת וגובה הלסת קטן באופן משמעותי עם הגיל, בהשוואה בין קבוצות הגיל השונות. בנוסף נראתה הפחתה משמעותית בנפח הלסתות כתוצאה ישירה מתהליך ההזדקנות.

 

"הלסת הינה הבסיס לחלקו התחתון של הפנים, והשינויים בה משפיעים בצורה מאוד משמעותית על מראה הפנים", אומרת ד"ר ורנר, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה דרמטולוגית.

 

עוד מוסיפה ורנר כי "כאשר קו הלסת משתנה והגבול בין הפנים לצוואר הולך לאיבוד אנו מאבדים את המסגרת של הפנים ואת התמיכה שהעצם נותנת לרקמות הרכות (עור, שומן ושרירים) בחלק התחתון של הפנים ובצוואר. אובדן נפח זה תורם משמעותית לצניחה של עור הפנים, לשקיעה של הסנטר ולאבדן ההגדרה של קו הלסת".

 

ככל שנפח הלסת מתמעט, הרקמות הרכות מקבלות פחות תמיכה והתוצאה היא מראה אליפטי ורך לפנים התחתונות וצניחה של העור. לא רק חלק הפנים התחתון משתנה, אלא גם מבנה הצוואר העליון. בצוואר העליון נראית צניחת עור דבר הגורם למראה מבוגר יותר של הצוואר.

 

עיצוב מחדש של הלסתות

 

למרות שידענו שהעצמות משתנות עם השנים, לא הערכנו נכונה עד כמה הדבר משפיע על המראה

 

למרות שידענו שהעצמות משתנות עם השנים, לא הערכנו נכונה עד כמה הדבר משפיע על המראה

"מזה זמן רב חשבנו שהזדקנות הפנים נגרמת בעיקר על ידי ירידה בכמות הרקמה הרכה ואובדן הגמישות של העור", אומרת ד"ר אינס ורנר "ולמרות שידענו שהעצמות משתנות עם השנים, עד עתה לא הערכנו במידה מספקת עד כמה הדבר משפיע על מראה הפנים".

 

המחקר שבוצע על ידי פרופ' לנגסטיין ועל ידי המנתח הפלסטי ד"ר רוברט שואו מארצות הברית, נותן הוכחות לכך שעצמות הפנים נתונות ללחץ תמידי אשר גורם לעיצובן מחדש.

 

ההבנה כי שינויים צפויים במבנה עצמות הפנים במהלך הזדקנות האדם, נותנת לרופאים תובנה חדשה לגבי מהלכים הניתנים לביצוע לצורך הצערת הפנים, ד"ר אינס ורנר אומרת כי "לצורך הצערת הפנים יש צורך לא רק במילוי קמטים ונפחים בפנים, אלא גם במילוי והגדרה מחודשת של קו הלסת והסנטר. למזלנו היום יש לנו חומרי מילוי, שאיתם ניתן למלא ולהגדיר מחדש את קו הלסת התחתונה על ידי הזרקה בלבד. לאחר ההזרקה ניתן לראות שוב הפרדה נכונה בין הפנים לצוואר, סנטר במיקום נכון ואף הרמה של החלק העליון של הצוואר בשל החזרת הנפח לקו הלסת".

 

לאחר המילוי והחזרת המבנה הצעיר יותר לפנים, ניתן לעבור לשלב השני של הטיפול ולטפל בעור הפנים הצונח, על ידי גלי רדיו וכך אף לגרום להצערה נוספת של הפנים בשל כיווץ ומיצוק רקמת העור. "הרמת הפנים" ללא ניתוח בצורה זו הפכה להיות נכונה יותר, קלה יותר וללא הסיכונים של טיפולים פולשניים.

 

http://news.walla.co.il/?w=/5012/1751281

 

מקורות
רשתות חברתיותדלג על רשתות חברתיות
עבור לתוכן העמוד